כוננות מטס: הפעילים נבלמים בחו"ל

חברות התעופה באירופה מנעו ממאות פעילים פרו פלסטינים לעלות לטיסה לישראל. בנתב"ג מחלקים פרחים לתיירים הנכנסים והמשטרה צמצמה את נוכחותה במקום. עיקר תשומת הלב והיערכות המשטרה מופנית לאזור הר הבית ולערים המעורבות, בוואדי ערה וגם בנגב, מחשש לעימותים ולהפרות סדר

בנמל התעופה בן גוריון נמשכת היום הכוננות להגעת פעילים למרות שהמשטרה דיללה במהלך הלילה את כוחותיה במקום. חברות התעופה באירופה מנעו ממאות פעילים פרו פלסטינים לטוס לישראל בעקבות פנייה של גורמי ביטחון ישראלים. ברשות שדות התעופה נערכים לגל הגעה בין השעות 12:00 ל-15:00. במקביל, המשטרה תגביר היום את היערכותה בירושלים ובקו התפר מחשש להפגנות תיירים.

מי שכן הגיע הלילה אל נמל התעופה בן גוריון היתה קבוצה של מעל עשרה צעירים מנתניה בני 18 לפני גיוס לצה"ל. הצעירים אשר רובם עלו לארץ מצרפת לפני זמן קצר, אחזו בדגלי ישראל גדולים והניפו שלטים באולם מקבלי הפנים. המשטרה הורתה להם לחדול והסבירה כי מדובר באולם בינלאומי ולכן אסור להם להפגין.

בשעות הבוקר המוקדמות נחתו בישראל במסגרת מטס המחאה שתי פעילות אמריקניות מאתונה ועוכבו לחקירה. כניסתן של השתיים לתוך שטחי ישראל סורבה לאחר שהודו כי הן פעילות פרו פלסטיניות שרצו עוד להשתתף במשט שטרם יצא לפועל. הן הוחזרו למטוס ללא התנגדות וגורשו חזרה ליוון.

במערכת הביטחון עדיין ערוכים לקראת ה"מטס" לעזה העתיד לצאת במהלך סוף השבוע ונשמר המתח לקראת הגעתם של פעילים פרו-פלסטינים לנמל התעופה בן-גוריון מטיסות שונות מרחבי העולם. החשש הוא שהם יפגינו ויבקשו לחולל במקום פרובוקציה. עם זאת, בניגוד להערכה שהתגבשה בימים האחרונים - התעורר כעת חשש מפני מהומות ועימותים שהם יחוללו במוקדים רבים אחרים.

מאות שוטרים ולוחמי משמר הגבול יישלחו היום, בין היתר, ליישובי וואדי ערה, לאזורים שונים בירושלים - דוגמת שכונת שייח ג'ראח, הר הבית ושכונת סילוואן, וכן תוגבר הנוכחות של כוחות הביטחון אף ביפו, בלוד ובכמה נקודות בנגב. הסיבה להחלטה להציב את הכוחות באזורים אלו נובעת מחשש שכל אירוע חריג שיתרחש, לאו דווקא גדול בהיקפו, עלול יהיה להצית אש בכל אותן נקודות.

אתמול העבירה ישראל לחברות התעופה הזרות את שמותיהם של כ-1,000 פעילים פרו-פלסטינים שהיא דורשת למנוע את כניסתם לתחומיה. בהתאם לכך, יונחו מטוסי החברות הזרות באשר למקום הנחיתה שלהם: אלו שלא יעוררו יתחברו לשרוולים של הטרמינל החדש, ואילו אלה שבין נוסעיהם גם אותם פעילים יופנו את בית הנתיבות הישן. עם הנחיתה, הם יעברו בדיקה עוד טרם עלייתם לאוטובוסים. רק אחרי חקירה יוחלט למי מביניהם לאפשר להיכנס לישראל ולמי לא.

רבבות פעילים כבר שוהים בגדה וממתינים להיום

ברחובות העיר בית לחם בלטו שלשום קבוצות רבות של פעילים פרו-פלסטינים מכל רחבי העולם שהגיעו לרגל ה"מטס". "אין לי אקדח, יש לי רק את הפה", אמר ג'ון קולי, פעיל פרו-פלסטיני שהגיע מבלגיה. לפי הכרזותיהם, תכניותיהם לימים הקרובים ברורות - וכוללות סיורים והפגנות שקטות. הם הבהירו פעם אחר פעם כי האלימות כלל אינה אפשרות העומדת על הפרק. "ממשלת ישראל אמרה שמדובר במעשה פרובוקטיבי. אני חושב שזה מעשה טיפשי", סיפר כריסטיאן קונני, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת פריז ואחד הפעילים שהגיעו לגדה.

"אני, באופן אישי, תומך בזכותם של הפלסטינים. אני חושב ששני העמים נתונים כרגע לסכנה – אם לא יושג שלום", הוא חתם את דבריו. עמיתיו מבריטניה הסבירו כי "לעם הזה מגיע שתהיה מדינה משלו. אי אפשר למנוע זאת מהם". בינתיים, הם מעבירים את הזמן ומשוטטים בעיר שבה נולד ישו הנוצרי, נפגשים עם התושבים, שומעים על המצוקות שלהם – ומתכוננים להיום. "שחררו את עזה", אמר באופן נחרץ אחד הפעילים הבריטיים.

אחד מתושבי העיר שממתין בכיליון עיניים למאורעות היום הביע תקווה כי "המשלחת שתגיע תסייע לפתור את הבעיות בעזה ואת הבעיות של העם הפלסטיני". אבל לא כולם ממהרים להתראיין בגלוי: חלק מהפעילים שהגיעו עדיין מפחדים שייעצרו, ובמשרדי עמותות המתנדבים הפלסטיניות קשה היה לראות אתמול נפש חיה. ד"ר מאזן אבו קומסיה, אחד ממארגני ה"מטס", הסביר זאת בכך ש"ישראל מפחדת מפעילי שלום שמביעים סולידריות. היא מפחדת מאנשים שמוכרים היטב בתור פעילי שלום".

הפעילים, לפחות, לא ממש מבינים מדוע ישראל רואה בהם איום. מה שהם לא מסתירים הוא הביקורת הנוקבת שלהם כלפי ישראל ומדיניותה: "תחליפו את הממשלה שלכם. תבחרו ממשלה אחרת. ממשלה שרוצה לעשות שלום", אמר קולי הבלגי.

הפעילים כבר מתכננים את צעדי המחאה הבאים. בשיחת טלפון עם מארגן היוזמה בבלגיה הוא אמר: "יש מי שמעדיף להשתמש באמצעים אחרים. חלק מהפעילים, למשל, מדברים על שימוש בדאונים". גם כאן הם הדגישו כי אין להם כל כוונה להתעמת עם השוטרים. הם מתעקשים כי מטרתם היחידה היא בסך הכל - להגביר את המודעות לסבל בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת