גורם מדיני בכיר: "הייתה סיבה נסתרת להעברת הגופות"

לאחר ששר הביטחון ברק ניסה להמעיט בערך מהלך החזרת גופות המחבלים לרשות הפלסטינית ולבסוף ביטל אותו לחלוטין, התייחס אמש גורם מדיני לפרשה, כך מדווח העיתון "ישראל היום". לאחר שהפרשה פורסמה בתקשורת, התברר כי חלק משרי הקבינט לא ידעו דבר

בית הקברות לחללי האויב (חדשות 2)

גורם מדיני בכיר התייחס לפרשת גופות המחבלים ואמר כי "למהלך העברת הגופות לידי הפלסטינים הייתה סיבה נסתרת". כך מדווח הבוקר העיתון "ישראל היום".

בעוד שהסערה שעורר המהלך, שאושר על ידי צה"ל וראש הממשלה נתניהו אך נבלם על ידי שר הביטחון ברק, במערכת הפוליטית הישראלית הייתה בעקבות "מחוות" ללא תמורה לפלסטינים, בצד השני דיברו במושגים של "עסקה".

למרות זאת, חלק משרי הקבינט המדיני-ביטחוני כלל לא ידעו על המהלך המתוכנן.

ברק הודיע: סופית, הגופות לא יועברו 

אחרי ההודעה השבוע על שחרור 84 גופות מחבלים והקפאת המהלך זמן קצר לאחר מכן -שלשום הודיע שר הביטחון אהוד ברק כי הוא הורה שלא להעביר לידי הרשות הפלסטינית את גופות מחבלי חמאס שביצעו פיגועים חמורים נגד אזרחי ישראל.

על פי הודעת השר, מדובר בגופותיהם של האחים עמאד ועאדל עוודאלה, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, פואד אלקואסמה, מבכירי החמאס בחברון, עבדאללה אלקואסמי, מבכירי חמאס, רמאז אסלים, שביצע את הפיגוע ב"קפה הלל" בירושלים, איהאב אבו-סלים, שביצע את פיגוע ההתאבדות בצריפין, עבד אל-רחים אלתלאחמה, מראשי הגא"פ בחברון ואחראי לפיגוע בציר המתפללים בחברון.

עוד אמר השר, כי לא תידון העברת גופותיהם של הנאדי ג'רדאת, המחבלת המתאבדת ממסעדת "מקסים" בחיפה, עמאר עלי עבדאללה, מבצע פיגוע ההתאבדות בשוק הכרמל, ועבדאללה עבדאללה, מבצע הפיגוע במועדון ה"סטייג'" בתל-אביב.

כמו כן, בשיחות על רשימת הגופות שיוחזרו לא יכללו את מי שהיו תושבי רצועת עזה.

"אין להשיב אף גופה"

עם פרסום הפרשה בתקשורת, נשמעה ביקורת במערכת הפוליטית על כוונת ראש הממשלה להשיב גופות מחבלים לרשות הפלסטינים. לטענת גורמים בממשלה אין להשיב אף גופה - ללא מחווה בנושא גלעד שליט.

שר הביטחון התייחס אז לנושא ואמר, "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים", אמר ברק במהלך ביקור בתרגיל של צה"ל.

"אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר, יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, בין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה, שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת