מטס המחאה: 5 פעילים פרו-פלסטינים הצליחו להיכנס לארץ

לפחות חמישה פעילים מצרפת ובלגיה הצליחו כבר להיכנס לשטחי ישראל וזהותם ידועה למשטרה. 3 פעילים נוספים נעצרו בנתב"ג ויגורשו בקרוב מהארץ. 600 שוטרים מתפרסים ברחבי נתב"ג לקראת סוף השבוע, אז צפוי הזרם העיקרי של פעילים אירופיים במסגרת "מטס המחאה". במשטרה אומרים שהכוונה היא לנהוג באיפוק ולא להיכנס לעימותים

"מטס המחאה" כבר כאן: 3 פעילים פרו-פלסטינים שהגיעו היום לנמל התעופה בן גוריון מבלגיה וצרפת נעצרו עם כניסתם. עוד לפחות 5 פעילים נוספים הגיעו בשבוע האחרון והצליחו להיכנס לישראל, אך זהותם ידועה למשטרה.

במשטרה נערכים להגעה של עוד מאות שאמורים לנחות בנמל התעופה בן-גוריון בימים הקרובים, תחילת סוף השבוע, כמעין חלופה למשט הכושל לעזה. כ-600 שוטרים יתפרסו בנמל התעופה וסביבתו כדי לקבל את פני הפעילים. במשטרה אומרים היום שהכוונה היא לנהוג בהם באיפוק רב ולא להגיע לפרובוקציות או עימות.

במשטרה מבינים שה"נשק" של הפעילים יהיו מצלמות וטלפונים סלולריים בלבד ולא נשק חם או קר, גם מפני שצפויה להגיע אוכלוסייה מתונה הרבה יותר מהמשט הקודם לעזה וגם מפני שהפעילים עוברים בידוק ביטחוני לפני הטיסות.

"לא שאננים"

"אנחנו לוקחים בחשבון את האפשרות שלא תהיה כל התפרעות", נאמר היום בתדרוך מיוחד לקראת פעולות הימים הקרובים. "אבל עדיין - לא שאננים".

הפעילים צפויים להגיע מכ-15 מדינות שונות באירופה. בימים האחרונים מצהירים מארגני היוזמה כי הם מתכוונים לערוך סיור בערי הגדה בלבד וכי אין להם כוונה להתפרע בנמל התעופה.

רה"מ, השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו דנו במטס 

ראש הממשלה, השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה נפגשו הבוקר לדיון חירום לקראת המטס בנתב"ג. למרות ההיערכות המוגברת והאזהרות שהעבירה ישראל למדינות באירופה, בישראל מעריכים כי לא צפויים אירועים חריגים.

נציג בארגון "שחרור פלסטין" שעומד מאחורי מטס המחאה שצפוי לישראל ביום שישי, הבהיר אמש כי אין בכוונתם להגיע לנתב"ג ולבצע פרובוקציה. לטענת הנציג מדובר בתכנית מגירה, שבינתיים כלל אינה יוצאת לפועל.

פול לארודי, אחד ממתכנני המטס וחבר בארגון "שחרור פלסטין", אומר לחדשות 2 באינטרנט כי אין בכוונת הפעילים לבצע אקטים שונים של מחאה לאחר נחיתת פעילים בתחומי ישראל, ועדיין לא ברור אם התכנית שצברה תאוצה ברשת תצא לפועל בתקופה הקרובה. לדברי לארודי, ביום שישי הקרוב מתוכננת יוזמה שקטה יותר במסגרתה אמורים להגיע פעילים ממדינות שונות לביקור בבית לחם, לאחר שהוזמנו על ידי הפלסטינים. מטרת הביקור היא לצפות לטענתם במצב הקשה בו חיים תושבי הגדה.

הפעילים מתכוונים להגיע בליל יום חמישי או בשישי בבוקר לשטח ישראל, להציג דרכון, ולנסוע באופן שקט וללא כל הפרעות למספר ערים ברחבי הגדה המערבית. לטענת לארודי, אין למבקרים כל כוונה לעשות פעולה יוצאת דופן בנמל תעופה בן גוריון.

מתקן מיוחד לקליטת מתפרעים

למרות זאת, בשל החשש מהתפרעות של פעילים פרו-פלסטינים בנתב"ג ביום שישי, הוכן מבעוד מועד מתקן מיוחד במתחם נמל התעופה שנועד לקלוט את מקצת המשתתפים בפרובוקציה. מבירור שנערך אתמול קיימת הערכה כי חלק מאותם פעילים זרים כבר הקדימו את בואם ונמצאים בישראל, טרם תגיע המסה העיקרית של חבריהם - ביום שישי הקרוב.

מארגני היוזמה הודיעו בעבר בסרטון וידאו: "אנחנו נתנגד לגירוש, כי זה בעצם מה שהם ירצו לעשות", . הם ירצו לגרש אותנו, לשלוח אותנו בחזרה למדינות שלנו. הם לא רוצים שנהיה שם ושנמשוך את תשומת הלב של התקשורת. הם ירצו שנסתלק".

המארגנים קראו לאנשיהם להיות מוכנים להיעצר, ואפילו לבלות עד שבועיים של מעצר בישראל. הטיפול בכל נושא המטס הופקד בידיהם של השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', ושל המשטרה. אמש זימן אהרונוביץ' דיון ראשון להערכת מצב. כרגע, ההערכה היא שכ-500 פעילים ינסו להגיע לישראל בעיקר ממדינות מרכז אירופה: גרמניה, בריטניה וצרפת.

ייתכן, כאמור, שהראשונים מביניהם כבר הגיעו היום לישראל, ואחרים יגיעו מחר או מחרתיים. למרות זאת, מתוכננת המסה העיקרית ליום שישי אז גם אמורה המחאה להגיע לשיאה בנמל התעופה בן גוריון - בדמות התפרעויות והפרות סדר.

"אנחנו נקיים עבודה מסודרת כדי לעצור את כל החוליגנים שעושים את דרכם ארצה כדי להפר את החוק והסדר", אמר אתמול אהרונוביץ'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת