מארגני המטס: "אלימות? זו פיקציה ישראלית"

"לאחר שקיבלנו הזמנה מארגונים פלסטיניים לבקר כאן, בכוונתנו לערוך ביקור שקט, שבוע של פעילויות על אדמתנו הקדושה" - כך טוענים מארגני ה"מטס" הפלסטיני לישראל. בהודעה דוחים המארגנים את הפרובוקציה הישראלית, לטענתם, מסבירים כי פניהם לא לאלימות וקוראים לתקשורת בעולם שלא לשתף פעולה עם טענות ישראל

האם ה"מטס" הפלסטיני לעזה הוא עוד המצאה ישראלית? כך לפחות טוענים המארגנים, שטוענים כי כל כוונתם היא לבקר בפלסטין - ולא לעורר מהומות.

"אנחנו מקווים שנצליח להגיע לפלסטין ביום שישי הקרוב, לאחר שקיבלנו הזמנה מארגונים פלסטיניים לאירוע 'ברוכים הבאים לפלסטין' - שבוע של פעילויות על אדמתנו הקדושה", מסרו היום גורמים בארגון בשיחה עם חדשות 2. "זה צריך להיות ביקור נפלא, אבל חלק מאיתנו מאוד מפחדים בגלל ההחלטה שקיבלנו - לספר את האמת שהתכנון שלנו הוא לבקר בפלסטין".

"אין לנו שום כוונה להשתלט על מטוסים. זה קשקוש", טענו המארגנים. "אנחנו מגנים את ההצהרה של ישראל לפיה הכוונה המקורית שלנו היא לעורר מהומה".

בסיכום הודעתם, קראו המארגנים לכלי התקשורת שלא "ליפול שבי אחר הודעות מניפולטיביות ושקריות מצד ישראל" וחזרו פעם נוספת על כך שכוונתם היא רק לבקר בפלסטין הקדושה. "אנחנו מזמינים אנשים מכל העולם כדי לבקר בפלסטין, ומקווים שישראל תאפשר להם מעבר בטוח, באופן שתואם את החוק הבינלאומי. הם באים מתוך גישה לא אלימה ורצון לכבד את זכויות האדם", נכתב בהודעת המארגנים.

מארגן המשט, אתמול: "זו רק תכנית מגירה"

כבר אתמול טען נציג בארגון "שחרור פלסטין" שעומד מאחורי מטס המחאה שצפוי לישראל ביום שישי כי אין בכוונתם להגיע לנתב"ג ולבצע פרובוקציה. לטענת הנציג מדובר בתכנית מגירה, שבינתיים כלל אינה יוצאת לפועל.

פול לארודי, אחד ממתכנני המטס וחבר בארגון "שחרור פלסטין", אומר לחדשות 2 באינטרנט כי אין בכוונת הפעילים לבצע אקטים שונים של מחאה לאחר נחיתת פעילים בתחומי ישראל, ועדיין לא ברור אם התכנית שצברה תאוצה ברשת תצא לפועל בתקופה הקרובה.

לדברי לארודי, ביום שישי הקרוב מתוכננת יוזמה שקטה יותר במסגרתה אמורים להגיע פעילים ממדינות שונות לביקור בבית לחם, לאחר שהוזמנו על ידי הפלסטינים. מטרת הביקור היא לצפות לטענתם במצב הקשה בו חיים תושבי הגדה.

הפעילים מתכוונים להגיע ביום שישי לשטח ישראל, להציג דרכון, ולנסוע באופן שקט וללא כל הפרעות למספר ערים ברחבי הגדה המערבית. לטענת לארודי, אין למבקרים כל כוונה לעשות פעולה יוצאת דופן בנמל תעופה בן גוריון.

5 פעילים כבר חדרו לישראל

למרות זאת, בשל החשש מהתפרעות של פעילים פרו-פלסטינים בנתב"ג בסוף השבוע, הוכן מבעוד מועד מתקן מיוחד במתחם נמל התעופה שנועד לקלוט את מקצת המשתתפים בפרובוקציה.

בינתיים, 3 פעילים פרו-פלסטינים שהגיעו היום לנמל התעופה בן גוריון מבלגיה וצרפת נעצרו עם כניסתם. עוד לפחות 5 פעילים נוספים הגיעו בשבוע האחרון והצליחו להיכנס לישראל, אך זהותם ידועה למשטרה.

במשטרה נערכים להגעה של עוד מאות שאמורים לנחות בנמל התעופה בן-גוריון בימים הקרובים, תחילת סוף השבוע, כמעין חלופה למשט הכושל לעזה. כ-600 שוטרים יתפרסו בנמל התעופה וסביבתו כדי לקבל את פני הפעילים. במשטרה אומרים היום שהכוונה היא לנהוג בהם באיפוק רב ולא להגיע לפרובוקציות או עימות.

במשטרה מבינים שה"נשק" של הפעילים יהיו מצלמות וטלפונים סלולריים בלבד ולא נשק חם או קר, גם מפני שצפויה להגיע אוכלוסייה מתונה הרבה יותר מהמשט הקודם לעזה וגם מפני שהפעילים עוברים בידוק ביטחוני לפני הטיסות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת