ברק: לא יועברו גופות מחבלי חמאס שביצעו פיגועים קשים

שר הביטחון הורה הערב שלא להכליל במחוות החזרת הגופות את גופותיהם של מחבלי חמאס שהיו אחראים לפיגועים קשים במיוחד. בין היתר לא יוחזרו הגופות של המחבלת המתאבדת ממסעדת מקסים ולא יכללו בדיון גופות של מחבלים תושבי עזה

אחרי ההודעה אתמול על שחרור 84 גופות מחבלים והקפאת המהלך זמן קצר לאחר מכן - הערב מודיע שר הביטחון אהוד ברק כי הוא הורה שלא להעביר לידי הרשות הפלסטינית את גופות מחבלי חמאס שביצעו פיגועים חמורים נגד אזרחי ישראל.

על פי הודעת השר, מדובר בגופותיהם של האחים עמאד ועאדל עוודאלה, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, פואד אלקואסמה, מבכירי החמאס בחברון, עבדאללה אלקואסמי, מבכירי חמאס, רמאז אסלים, שביצע את הפיגוע ב"קפה הלל" בירושלים, איהאב אבו-סלים, שביצע את פיגוע ההתאבדות בצריפין, עבד אל-רחים אלתלאחמה, מראשי הגא"פ בחברון ואחראי לפיגוע בציר המתפללים בחברון.

עוד אומר השר, כי לא תידון העברת גופותיהם של הנאדי ג'רדאת, המחבלת המתאבדת ממסעדת "מקסים" בחיפה, עמאר עלי עבדאללה, מבצע פיגוע ההתאבדות בשוק הכרמל, ועבדאללה עבדאללה, מבצע הפיגוע במועדון ה"סטייג'" בתל-אביב.

כמו כן בשיחות על רשימת הגופות שיוחזרו לא יכללו את מי שהיו תושבי רצועת עזה.

נועם שליט: מי שמפקיר חייל לא יכול להנהיג

גם אביו של החייל החטוף גלעד שליט, נועם שליט, שלקח חלק בכנס עיתון "המודיע" בבנייני האומה, מסר את תגובת המשפחה לסערה סביב החזרת הגופות. את דבריו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"כבר חמש שנים תמימות בהם גלעד קבור חי בעזה בבדידות מוחלטת, לא רואה אור יום, מנותק ממשפחתו, חבריו ומולדתו", מסביר שליט. "אף אחד לא יודע דבר על מצבו הרפואי. אות החיים האחרון התקבל לפני כמעט שנתיים בקלטת. מאז שקט, קול דממה דקה".

אביו של החייל הוסיף: "חמש שנים חלפו, חצי עשור, ולצערי שתי ממשלות ישראל נכשלו כישלון חרוץ להחזיר הביתה חייל שנשלח על ידן למשימה. נכשלו בחובתן המוסרית הראשונה להגן על חייל שהגן על גבולות המדינה. עקב טעויות אסטרטגיות חמורות, הכתיבו חוטפיו של גלעד מחיר שישראל מתקשה לשלם וראשי החמאס לא יורדים ממנו, בנוסף הם נכשלו להפעיל מנופי לחץ על החוטפים. אסירי חמאס מקבלים תנאי VIP ורק גלעד לא זוכה לראות אור יום".

"אין להשיב אף גופה"

מוקדם יותר היום נשמעה ביקורת במערכת הפוליטית על כוונת ראש הממשלה להשיב גופות מחבלים לרשות הפלסטינים. לטענת גורמים בממשלה אין להשיב אף גופה - ללא מחווה בנושא גלעד שליט.

שר הביטחון התייחס הבוקר לנושא בהרחבה. "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים", אמר ברק במהלך ביקור בתרגיל של צה"ל.

"אנחנו בוחנים את כל העניין ונראה בדיוק איך התגלגלה ההחלטה", הוסיף ברק. "אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר, יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, בין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה, שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר".

שר הביטחון אמר עוד כי "מצד אחד יש מקום לשקול העברת גופות אליהם ולא השארתם בשדה הקברות הזמני הזה, ומצד שני יש מקום לבדוק מי אלה שאנחנו מעבירים ואולי חלק מהם לא להעביר. המצב הוא שאני הקפאתי את השיחות על העברת גופות, עד שנבדוק עוד פעם מי הן הגופות שמועברות".

ישי: "ראוי לשמור קצה חוט בנושא שליט"

במערכת הפוליטית זועמים על ההחלטה המקורית להחזיר את הגופות, מבלי שההחלטה עברה בקבינט או בשביעיה. "נכון לחדול מהשיטה שאנחנו מבצעים פעם אחר פעם מחוות וזוכים לאפס תמורה", אמר השר אלי ישי. "גלעד במשך חמש שנים נמק בשביו וראוי לשמור בידינו אפילו קצה חוט או אבק מידע שיכול להחזיר אותו במהרה".

גם המשנה לרה"מ, השר סילבן שלום, מתנגד להחזרת הגופות בלי לקשור את העניין לעסקה לשחרור שליט. "המחווה הזאת, בעוד גלעד בשבי בעזה, לא במקומה", אמר השר שלום לגלי צה"ל. "טוב שהוחלט לבטל את ההחלטה שלמכתחילה לא היתה צריכה להתקבל".

חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה), לשעבר סגן ראש השב"כ, חושב לעומת השרים ישי ושלום - כי אין "להשתתף בכלל בחגיגת סחר הגופות". "ישראל לא צריכה להיגרר לזה", אמר ח"כ חסון בריאיון לערוץ החדשות. "ישראל לא צריכה להשתתף בנורמה של חיות האדם הללו שנוהגים לסחור בגופות וחלקי גופות".

"ישנה גופה, תחזיר אותה, יקברו אותה וזהו. ישראל לא צריכה להיות במגרש הזה", הוסיף ח"כ חסון. "הדבר הכי פחות נכון לעשות זה לסחור בגופות. לסדום ועמורה דמינו? אופן ההתנהלות שלנו מול היריב זה דיון ארוך שצריך לקבוע בו עקרונות, אבל הוא לא רלוונטי לסחר בגופות".

השר ישי, לאחר ששמע את הטענות, אמר: "אין 'לא ראוי' בכל הקשור לגלעד ולקיצור שביו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת