נועם שליט: "מי שמפקיר חייל לא יכול להנהיג"

לאחר ששר הביטחון אהוד ברק החליט לבלום את כוונת ראש הממשלה להחזיר לרשות הפלסטינים גופות מחבלים, מחליטה משפחת שליט להגיב לדברים. במהלך כנס שנערך בבנייני האומה בירושלים אמר נועם שליט: "מנהיג שחושש להתמודד עם חיילים מסוכנים ומעדיף להפקיר חייל – לא יכול להנהיג את ישראל"

הסערה סביב פרשת גופות המחבלים נמשכת: אביו של החייל החטוף גלעד שליט, נועם שליט, שלוקח חלק בכנס עיתון "המודיע" בבנייני האומה, מסר את תגובת המשפחה לסערה סביב החזרת הגופות. את דבריו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"כבר חמש שנים תמימות בהם גלעד קבור חי בעזה בבדידות מוחלטת, לא רואה אור יום, מנותק ממשפחתו, חבריו ומולדתו", מסביר שליט. "אף אחד לא יודע דבר על מצבו הרפואי. אות החיים האחרון התקבל לפני כמעט שנתיים בקלטת. מאז שקט, קול דממה דקה".

אביו של החייל הוסיף: "חמש שנים חלפו, חצי עשור, ולצערי שתי ממשלות ישראל נכשלו כישלון חרוץ להחזיר הביתה חייל שנשלח על ידן למשימה. נכשלו בחובתן המוסרית הראשונה להגן על חייל שהגן על גבולות המדינה. עקב טעויות אסטרטגיות חמורות, הכתיבו חוטפיו של גלעד מחיר שישראל מתקשה לשלם וראשי החמאס לא יורדים ממנו, בנוסף הם נכשלו להפעיל מנופי לחץ על החוטפים. אסירי חמאס מקבלים תנאי VIP ורק גלעד לא זוכה לראות אור יום".

"מי שמעדיף להפקיר חיילים - לא יכול להנהיג"

"אנחנו לא יודעים דבר על גורלו של גלעד", טוען שליט, "אך ברור לכולם שחייו ובריאותו נתונים בסכנה. עלינו לדאוג להצלתו המהירה, ולכל הדנים במחיר חשוב להדגיש - מחיר העסקה לא השתנה מהיום שנקבע, וכל בכירי הביטחון אומרים כי ישראל תצליח להתמודד עם שחרור שבויים".

שליט הוסיף: "אנחנו אומרים היום, מי מנהיגי המדינה וממפקדי כוחות הביטחון שחושש להתמודד עם מספר מחבלים מסוכנים, ומעדיף להפקיר חייל צה"ל - לא יכול להנהיג את ישראל ולפקד על צבאותיה".

בתום דבריו בכנס אמר שליט לחדשות 2 באינטרנט: "אנחנו לא מתעסקים בגופות וגוויות, אנחנו לא יודעים שום דבר על קשר של החזרת גופות כאלה ואחרות בעניין העסקה. אני בסך הכל אב לחייל שרוצה שהוא יחזור הביתה".

"אין להשיב אף גופה"

מוקדם יותר היום נשמעה ביקורת במערכת הפוליטית על כוונת ראש הממשלה להשיב גופות מחבלים לרשות הפלסטינים. לטענת גורמים בממשלה אין להשיב אף גופה - ללא מחווה בנושא גלעד שליט.

שר הביטחון התייחס הבוקר לנושא בהרחבה. "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים", אמר ברק במהלך ביקור בתרגיל של צה"ל.

"אנחנו בוחנים את כל העניין ונראה בדיוק איך התגלגלה ההחלטה", הוסיף ברק. "אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר, יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, בין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה, שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר".

שר הביטחון אמר עוד כי "מצד אחד יש מקום לשקול העברת גופות אליהם ולא השארתם בשדה הקברות הזמני הזה, ומצד שני יש מקום לבדוק מי אלה שאנחנו מעבירים ואולי חלק מהם לא להעביר. המצב הוא שאני הקפאתי את השיחות על העברת גופות, עד שנבדוק עוד פעם מי הן הגופות שמועברות".

ישי: "ראוי לשמור קצה חוט בנושא שליט"

במערכת הפוליטית זועמים על ההחלטה המקורית להחזיר את הגופות, מבלי שההחלטה עברה בקבינט או בשביעיה. "נכון לחדול מהשיטה שאנחנו מבצעים פעם אחר פעם מחוות וזוכים לאפס תמורה", אמר השר אלי ישי. "גלעד במשך חמש שנים נמק בשביו וראוי לשמור בידינו אפילו קצה חוט או אבק מידע שיכול להחזיר אותו במהרה".

גם המשנה לרה"מ, השר סילבן שלום, מתנגד להחזרת הגופות בלי לקשור את העניין לעסקה לשחרור שליט. "המחווה הזאת, בעוד גלעד בשבי בעזה, לא במקומה", אמר השר שלום לגלי צה"ל. "טוב שהוחלט לבטל את ההחלטה שלמכתחילה לא היתה צריכה להתקבל".

חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה), לשעבר סגן ראש השב"כ, חושב לעומת השרים ישי ושלום - כי אין "להשתתף בכלל בחגיגת סחר הגופות". "ישראל לא צריכה להיגרר לזה", אמר ח"כ חסון בריאיון לערוץ החדשות. "ישראל לא צריכה להשתתף בנורמה של חיות האדם הללו שנוהגים לסחור בגופות וחלקי גופות".

"ישנה גופה, תחזיר אותה, יקברו אותה וזהו. ישראל לא צריכה להיות במגרש הזה", הוסיף ח"כ חסון. "הדבר הכי פחות נכון לעשות זה לסחור בגופות. לסדום ועמורה דמינו? אופן ההתנהלות שלנו מול היריב זה דיון ארוך שצריך לקבוע בו עקרונות, אבל הוא לא רלוונטי לסחר בגופות".

השר ישי, לאחר ששמע את הטענות, אמר: "אין 'לא ראוי' בכל הקשור לגלעד ולקיצור שביו".

רה"מ אישר - ברק הקפיא

שר הביטחון אהוד ברק הקפיא אמש את המחווה המתוכננת לרשות הפלסטינית. בהודעה שנמסרה מלשכתו נאמר, כי השר הנחה "לעצור את השיח עם הפלסטינים לגבי אפשרות העברת הגופות".

על פי ההודעה, ההקפאה נעשתה "על מנת לבחון ולוודא כי לא תידון העברת גופות שלא נכון להעבירן משיקולי המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט או משיקולים אחרים".

נועם שליט, אביו של גלעד, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "ישראל אינה צריכה לעסוק ב"סחר גופות". לדבריו, "מדינת ישראל כשלה עד כה, ולא הצליחה להפעיל שום מנופי לחץ על ארגון חמאס. הימנעות מאספקת גופות לא תפעיל לחץ ממשי על ראשי הארגון".

מוקדם יותר אתמול מסר דובר צה"ל, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לפני מספר חודשים העברת 84 גופות מבית העלמין לחללי אויב בבקעת הירדן, לידי הרשות הפלסטינית. "עם סיום השלמת עבודת מטה ובתיאום עם כלל הגורמים הרלוונטיים, הוחלט להיענות לבקשת הפלסטינים ולהעביר כאמור 84 גופות לרשות", נמסר בהודעת צה"ל. "בימים אלו מתקיים תהליך התיאום בן הגורמים במנהל האזרחי ועמיתיהם הפלסטיניים על אופן העברת הגופות והמועד".

גופות המוחזקות משנת 1967

אתמול טען חוסיין א-שייח', השר הממונה על העניינים האזרחיים ברשות הפלסטינית, כי ישראל תעביר את הגופות ואמר כי כי מדובר ברוב הגופות שמחזיקה ישראל משנת 1967.

הפלסטינים טוענים כי בין גופות המחבלים שהוסכם כי יוחזרו, נמצאים גם כאלה שביצעו פיגועים רצחניים ביותר. כך למשל, גופת המחבלת שפוצצה עצמה במסעדת מקסים בחיפה בו נרצחו 21 בני אדם תוחזר. כך גם המחבלת בקניון עפולה שפצעה 70 בני אדם ורצחה שלושה. המחבל שהביא למותם של שמונה חיילים וחיילות בטרמפיאדה בצריפין יוחזר גם הוא וכן המחבל מפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל אביב.

א-שייח', שהתראיין לתקשורת הפלסטינית, הוסיף כי מדובר בהסכמה שבאה בסופו של משא ומתן ארוך בין ישראל לבין הרשות. בקרוב, לדבריו, צפויים צוותים מטעם הרשות להגיע לבתי הקברות הצבאיים ברחבי הארץ המיועדים למחבלים, לצורך בדיקות DNA לגופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת