ברק: "הגופות נעלמות, עוד מעט כבר לא יהיה מה להעביר"

שר הביטחון מסביר הבוקר את החלטתו לעכב את השבת גופות המחבלים לפלסטינים, ואומר כי "יש מקום לבדוק מי אלה שאנחנו מעבירים ואולי חלק מהם לא להעביר". בינתיים המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הפרשה, שר הפנים אלי ישי תוקף: "גלעד נמק בשביו וראוי לשמור בידינו אפילו קצה חוט שיכול להחזיר אותו"

סערת גופות המחבלים: לאחר שאמש הקפיא שר הביטחון ברק את המהלך, נשמעים הבוקר קולות במערכת הפוליטית כי אין להשיב אף גופה - ללא מחווה בנושא גלעד שליט.

שר הביטחון התייחס הבוקר לנושא בהרחבה. "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים", אמר ברק במהלך ביקור בתרגיל של צה"ל.

"אנחנו בוחנים את כל העניין ונראה בדיוק איך התגלגלה ההחלטה", הוסיף ברק. "אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר, יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, בין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה, שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר".

שר הביטחון אמר עוד כי "מצד אחד יש מקום לשקול העברת גופות אליהם ולא השארתם בשדה הקברות הזמני הזה, ומצד שני יש מקום לבדוק מי אלה שאנחנו מעבירים ואולי חלק מהם לא להעביר. המצב הוא שאני הקפאתי את השיחות על העברת גופות, עד שנבדוק עוד פעם מי הן הגופות שמועברות".

ישי: "ראוי לשמור קצה חוט בנושא שליט"

במערכת הפוליטית זועמים על ההחלטה המקורית להחזיר את הגופות, מבלי שההחלטה עברה בקבינט או בשביעיה. "נכון לחדול מהשיטה שאנחנו מבצעים פעם אחר פעם מחוות וזוכים לאפס תמורה", אמר השר אלי ישי. "גלעד במשך חמש שנים נמק בשביו וראוי לשמור בידינו אפילו קצה חוט או אבק מידע שיכול להחזיר אותו במהרה".

גם המשנה לרה"מ, השר סילבן שלום, מתנגד להחזרת הגופות בלי לקשור את העניין לעסקה לשחרור שליט. "המחווה הזאת, בעוד גלעד בשבי בעזה, לא במקומה", אמר השר שלום לגלי צה"ל. "טוב שהוחלט לבטל את ההחלטה שלמכתחילה לא היתה צריכה להתקבל".

חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה), לשעבר סגן ראש השב"כ, חושב לעומת השרים ישי ושלום - כי אין "להשתתף בכלל בחגיגת סחר הגופות". "ישראל לא צריכה להיגרר לזה", אמר ח"כ חסון בריאיון לערוץ החדשות. "ישראל לא צריכה להשתתף בנורמה של חיות האדם הללו שנוהגים לסחור בגופות וחלקי גופות".

"ישנה גופה, תחזיר אותה, יקברו אותה וזהו. ישראל לא צריכה להיות במגרש הזה", הוסיף ח"כ חסון. "הדבר הכי פחות נכון לעשות זה לסחור בגופות. לסדום ועמורה דמינו? אופן ההתנהלות שלנו מול היריב זה דיון ארוך שצריך לקבוע בו עקרונות, אבל הוא לא רלוונטי לסחר בגופות".

השר ישי, לאחר ששמע את הטענות, אמר: "אין 'לא ראוי' בכל הקשור לגלעד ולקיצור שביו".

רה"מ אישר - ברק הקפיא

שר הביטחון אהוד ברק הקפיא אמש את המחווה המתוכננת לרשות הפלסטינית. בהודעה שנמסרה מלשכתו נאמר, כי השר הנחה "לעצור את השיח עם הפלסטינים לגבי אפשרות העברת הגופות".

על פי ההודעה, ההקפאה נעשתה "על מנת לבחון ולוודא כי לא תידון העברת גופות שלא נכון להעבירן משיקולי המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט או משיקולים אחרים".

נועם שליט, אביו של גלעד, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "ישראל אינה צריכה לעסוק ב"סחר גופות". לדבריו, "מדינת ישראל כשלה עד כה, ולא הצליחה להפעיל שום מנופי לחץ על ארגון חמאס. הימנעות מאספקת גופות לא תפעיל לחץ ממשי על ראשי הארגון".

מוקדם יותר אתמול מסר דובר צה"ל, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לפני מספר חודשים העברת 84 גופות מבית העלמין לחללי אויב בבקעת הירדן, לידי הרשות הפלסטינית. "עם סיום השלמת עבודת מטה ובתיאום עם כלל הגורמים הרלוונטיים, הוחלט להיענות לבקשת הפלסטינים ולהעביר כאמור 84 גופות לרשות", נמסר בהודעת צה"ל. "בימים אלו מתקיים תהליך התיאום בן הגורמים במנהל האזרחי ועמיתיהם הפלסטיניים על אופן העברת הגופות והמועד".

גופות המוחזקות משנת 1967

אתמול טען חוסיין א-שייח', השר הממונה על העניינים האזרחיים ברשות הפלסטינית, כי ישראל תעביר את הגופות ואמר כי כי מדובר ברוב הגופות שמחזיקה ישראל משנת 1967.

הפלסטינים טוענים כי בין גופות המחבלים שהוסכם כי יוחזרו, נמצאים גם כאלה שביצעו פיגועים רצחניים ביותר. כך למשל, גופת המחבלת שפוצצה עצמה במסעדת מקסים בחיפה בו נרצחו 21 בני אדם תוחזר. כך גם המחבלת בקניון עפולה שפצעה 70 בני אדם ורצחה שלושה. המחבל שהביא למותם של שמונה חיילים וחיילות בטרמפיאדה בצריפין יוחזר גם הוא וכן המחבל מפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל אביב.

א-שייח', שהתראיין לתקשורת הפלסטינית, הוסיף כי מדובר בהסכמה שבאה בסופו של משא ומתן ארוך בין ישראל לבין הרשות. בקרוב, לדבריו, צפויים צוותים מטעם הרשות להגיע לבתי הקברות הצבאיים ברחבי הארץ המיועדים למחבלים, לצורך בדיקות DNA לגופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת