יוזמה חדשה בצה"ל: פני הקצינים הלוחמים יוסתרו

החשש מאפקט גולדסטון מביא את צה"ל לחשוב על דרכים חדשות להגן על הקצינים הלוחמים. העיתון מעריב מדווח הבוקר, כי ועדה חדשה שתגיש את מסקנותיה בקרוב, צפויה להמליץ על הסתרת פניהם של הקצינים הלוחמים מדרגת סא"ל ומעלה - זאת על מנת שלא לחשוף אותם לאיומים משפטיים

בקרוב: יטושטשו פניהם של קציני צה"ל? (חדשות 2)

אחרי גל תביעות נגד קציני צה"ל שהואשמו בפשעי מלחמה, תדון ועדה מיוחדת בהסתרת פניהם של קצינים לוחמים - החל מדרגת סא"ל (מג"דים) - כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב". בצה"ל חוששים כי במידה וישאירו את פניהם ושמם של הקצינים גלויים לעיני כל, יחשוף אותם לניסיונות של ארגונים פלסטינים וארגוני שמאל לאסוף עליהם מידע ולהביא להעמדתם לדין.

כיום, נהלי החשיפה בצה"ל לא מאפשרים חשיפתם של קצינים ביחידות המיוחדות ושל טייסים, אך אפשרי שהוועדה בה יהיו חברים נציגי הפרקליטות הצבאית, חטיבת המבצעים, מחלקת ביטחון מידע ומשפטנים - תשנה את הנהלים ותמליץ לפרסם לכל היותר של העוד הראשונה של השם הפרטי בלבד.

על הקמת הוועדה הוחלט כלקח לאחר דוח גולדסטון, כשבצה"ל מבינים שתמונת המצב בשטח השתנתה בעיקר בשל הבקרה ההדוקה של גורמים משפטיים בינלאומיים. "אנו רוצים להגן על המפקד בשטח מפני משפט, ואין סיבה לחשוף אותם ללא צורך", אמר גורם צבאי.

בצה"ל הוסיפו כי הוועדה תגבש את המלצותיה בקרוב, כשהמטרה הראשונה היא שהקצינים והלוחמים יעשו את עבודתם מבלי לחשוש מהעמדה לדין לאחר מכן. מדובר צה"ל נמסר כי מתקיימת עבודת מטה במטרה לגבש מדיניות בכל הנוגע לנהלי חשיפה לתקשורת של קצינים וחיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת