ברק הקפיא החזרת גופות המחבלים "כדי לא לפגוע בעסקת שליט"

שר הביטחון הורה הלילה להקפיא השיחות על העברת גופות המחבלים לרשות הפלסטינית "על מנת לבחון ולוודא כי לא תידון העברת גופות שלא נכון להעבירן משיקולי המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט או משיקולים אחרים". במטה שליט אומרים: כלל לא דיברו איתנו בנושא

שר הביטחון אהוד ברק הקפיא את המחווה המתוכננת לרשות הפלסטינית. בהודעה שנמסרה הלילה מלשכתו נאמר, כי השר הנחה "לעצור את השיח עם הפלסטינים לגבי אפשרות העברת הגופות".

על פי ההודעה, ההקפאה נעשתה "על מנת לבחון ולוודא כי לא תידון העברת גופות שלא נכון להעבירן משיקולי המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט או משיקולים אחרים".

במטה שליט כלל לא הכירו את "מחוות הגופות"

במטה המאבק לשחרור גלעד שליט הגיבו אמש למחוות שחרור הגופות ובשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אומר ראש מטה המאבק שמשון ליבמן: "בכלל לא דיברו איתנו, שום דבר".

לדבריו של ליבמן, המחווה "רק מצדיקה את זה שצריך לשחרר את גלעד ולמלא את החובה כלפי גלעד וכלפי חיילי צה"ל. לא סתם פנינו לציבור", אומר ליבמן וממשיך: "אין חלופות אחרות, יש את מה שמוצע. אנחנו רוצים לעודד את ראש הממשלה, אתה צריך ויכול עכשיו לקבל את ההחלטה הנכונה".

עוד אומר ליבמן: "אני יכול להבין כל מעשה שמדינת ישראל עושה אבל זה בהחלט צובט לנוכח העובדה שמשוחררים מחבלים, גופות, סחורות, מטענים, גם אם קצת מקשים על אסירים אין לזה משמעות למשא ומתן".

ראש הממשלה אישר החזרת 84 גופות מחבלים

מוקדם יותר הערב מסר דובר צה"ל, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לפני מספר חודשים העברת 84 גופות מבית העלמין לחללי אויב בבקעת הירדן, לידי הרשות הפלסטינית. בהודעה זו מאשר צה"ל את ההודעה הפלסטינית שפורסמה היום בשעות הצהריים.

"עם סיום השלמת עבודת מטה ובתיאום עם כלל הגורמים הרלוונטיים, הוחלט להיענות לבקשת הפלסטינים ולהעביר כאמור 84 גופות לרשות", נמסר בהודעת צה"ל. "בימים אלו מתקיים תהליך התיאום בן הגורמים במנהל האזרחי ועמיתיהם הפלסטיניים על אופן העברת הגופות והמועד".

גופות המוחזקות משנת 1967

מוקדם יותר הבוקר טען חוסיין א-שייח', השר הממונה על העניינים האזרחיים ברשות הפלסטינית, כי ישראל תעביר את הגופות ואמר כי כי מדובר ברוב הגופות שמחזיקה ישראל משנת 1967.

הפלסטינים טוענים כי בין גופות המחבלים שהוסכם כי יוחזרו, נמצאים גם כאלה שביצעו פיגועים רצחניים ביותר. כך למשל, גופת המחבלת שפוצצה עצמה במסעדת מקסים בחיפה בו נרצחו 21 בני אדם תוחזר. כך גם המחבלת בקניון עפולה שפצעה 70 בני אדם ורצחה שלושה. המחבל שהביא למותם של שמונה חיילים וחיילות בטרמפיאדה בצריפין יוחזר גם הוא וכן המחבל מפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל אביב.

א-שייח', שהתראיין לתקשורת הפלסטינית, הוסיף כי מדובר בהסכמה שבאה בסופו של משא ומתן ארוך בין ישראל לבין הרשות. בקרוב, לדבריו, צפויים צוותים מטעם הרשות להגיע לבתי הקברות הצבאיים ברחבי הארץ המיועדים למחבלים, לצורך בדיקות DNA לגופות.

לדברי השר הפלסטיני, צפויים ברשות לקיים טקס רשמי בנוכחות היו"ר אבו-מאזן לכבוד העברת הגופות. מיד לאחר הטקס, כך לדבריו, תתקיים גם תפילה המונית, כשבסופה יועברו הגופות למשפחות החללים.

"מדובר בצעד ראשון מתוך הסכם כולל עם ישראל באשר ל-102 גופות חללים בסך הכל", אמר א-שייח', אך סירב להוסיף פרטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת