ברק רוצה לייצא נשק לטורקיה - ליברמן מונע

בין שני השרים התגלעה מחלוקת חריפה סביב כוונתו של שר הביטחון לייצא לטורקים נשק במחירי עתק, כשאת הוצאתה לפועל של העסקה בולם שר החוץ - שמעוניין להמשיך בקרב הנוקשה מול אנקרה. את ההכרעה יצטרך לקבל ראש הממשלה

האם הזדמנות לחמם את היחסים בין ישראל לבין טורקיה תוחמץ בשל ויכוח עקרוני על הקשר עם אנקרה? במהדורה המרכזית נחשף הערב כי בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שר החוץ אביגדור ליברמן התגלעה מחלוקת חריפה שבמרכזה - רצונו של ברק לחדש את הייצוא הביטחוני לטורקיה.

שר הביטחון ואנשי משרדו מעוניינים להוציא לפועל את העסקאות עם אנקרה, ששוויין עומד על עשרות רבות של מיליוני דולרים.

בימים האחרונים שינה במעט טורקיה את יחסה העוין כלפי ישראל, כשהחלה לסייע למאמצים לסיכול המשט לעזה. למרות זאת, סבורים שר החוץ ליברמן ואנשי משרדו כי יש להמשיך בקו הנוקשה של הממשלה כלפי ממשלת ארדואן.

בניגוד לכך, אמר רק היום ברק על הצורך של ישראל ליישר את ההדורים מול הטורקים ולנוע קדימה לקראת נורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות.

אלא שמי שמונע ממנו להוציא לפועל את העסקאות מול הטורקים הוא ליברמן עצמו, שכן כל ייצוא - גם ביטחוני - דורש את אישורו של משרד החוץ ושל העומד בראשו. לפחות בשלב זה, מסרבים שם להתגמש וממשיכים באותה המדיניות כלפי אנקרה.

מי שיתבקש להכריע בפרשה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שישים קץ למחלוקת בין שני המשרדים והשרים העומדים בראשיהם ויקבע מה יעלה בגורל הייצוא הביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת