ברק: יוון, קפריסין וטורקיה מרסנות את המשט

במהלך ישיבת הממשלה הבוקר התייחס שר הביטחון אהוד ברק לעיכוב ביציאת הספינות לעזה: "ממשלות יוון, טורקיה וקפריסין פועלות כדי לרסן את המשט", אמר ברק וציין כי צה"ל ממשיך להיערך להגעת הפעילים. חשד: אנשי המשט זייפו טפסים

שר הביטחון אהוד ברק התייחס במהלך ישיבת הממשלה לעיכוב ביציאת המשט המתוכנן לעזה, ואמר כי הוא רואה התפתחות חיובית בנושא. "גם ממשלות יוון, טורקיה וקפריסין פועלות כדי לרסן את המשט", הסביר ברק, "זוהי תוצאה של פעילות משרד החוץ, משרד רה"מ ומשרד הביטחון".

"מה שהשפיע זה העובדה שברור לכולם שעזה פתוחה למוצרים ישראלים, ושהמשט הוא פרובוקציה שמשתמשים ארגונים כמו חמאס", ציין ברק. "בנוסף, מתרחשות תקלות. אני חושב שיש סיכוי שהתופעה תפוגג את העוקץ והמשקל של המשט, אך צריך להמשיך להתכונן לכך שיגיעו ספינות".

חשד: אנשי המשט זייפו טפסים

על פי הערכות, פעולות שקיים ארגון "שורת הדין" בימים האחרונים ביוון, הם שהביאו את השלטונות המקומיים לבדוק טענות לפיהם זייפו ראשי המשט את שם היעד המקורי אליו היו אמורים להגיע - כלומר עזה.

על פי החוק היווני, חייבת כל אנייה שעוזבת את אחד מהנמלים במדינה, לקבל את כל האישורים ולמלא טפסים מיוחדים בהם היא מעידה על פרטים שונים הקשורים לנסיעה.

הפעולה שנקטו בארגון "שורת הדין", הייתה כחלק מהמאמצים לנסות ולבטל את המשט באמצעים דיפלומטיים. גורמים בארגון אף תכננו לנסוע ליוון ולנהל מהלך משפטי והציבורי, על מנת לשכנעם שמארגני המשט קשורים בארגונים איסלאמיים קיצוניים, ולכן יש למנוע את יציאת המשט מהנמלים, על פי חוקי המדינה.

בנוסף, הבינו היוונים כי אם יאפשרו את יציאת המשט, הם גורמים למעשה לספינות האמריקניות לעבור על חוקי ארה"ב. טענות אלה הועברו גם לרשויות החוק בארה"ב שפתחו בחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת