החבלה בספינת המשט: אירלנד תדרוש הסברים

בעקות התקלה ה"מסתורית" שהתגלתה אתמול בספינה האירית שאמורה להשתתף במשט לעזה, דורשים חברי פרלמנט באירלנד לקרוא לשגריר ישראל כדי לתת הסברים: "הממשל האירי חייב להפוך את החבלה בספינה לעניין בינלאומי", לדבריהם. משרד החוץ הישראלי בתגובה: "מדובר בהאשמות הזויות שאין בהם כל שחר"

מספר חברי פרלמנט באירלנד דורשים ששגריר ישראל במדינה ייקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ, על מנת לתת הסברים כיצד ניזוקה הספינה האירית שאמורה הייתה להשתתף במשט לעזה - כך מדווח העיתון "אייריש טיימס".

אחד מחברי הפרלמנט האיריים, ג'ו היגינס, אמר לעיתון כי "הממשל האירי חייב להפוך את החבלה בספינה לעניין בינלאומי. ישראל צריכה לתת הסברים למעשה".

דובר שגרירות ישראל באירלנד הגיב להאשמות: "לישראל אין כל מידע אודות מה שקרה לספינה. אנחנו לא קשורים לאירוע המתואר בשום דרך, שמענו עליו בתקשורת בדיוק כמו כל אחד אחר", והוסיף כי "ישראל מקבלת בברכה כל סיוע מאזרחי אירלנד הרוצים לתרום לפלסטינים בעזה. אנחנו נעביר את התרומות לתוך עזה דרך המעברים היבשתיים כמקובל".

דובר משרד החוץ מסר בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט: "אם ממשלת אירלנד אכן תקרא לשגריר ישראל לבירור, זה מעיד על כך שהפרנויה והזיות הג'יימס בונד של מארגני המשט הדביקו איזה פקיד אירי ולכן הוא מטריד את השגריר. מדובר בהאשמות הזויות שאין בהם שום שחר".

הספינה האירית "סאוריס" היתה אמורה להשתתף במשט המתוכנן לעזה ולהעביר לתושבי הרצועה סיוע רפואי וציוד ספורט. אתמול דיווחו פעילי המשט כי המדחף של הספינה האירית ניזוק בעודה עוגנת בנמל בטורקיה, ולכן היא לא תוכל להפליג עם המשט. אחד הפעילים שהיה אמור לשוט על הספינה האירית אמר אתמול כי "לא ייתכן כי הנזק היה תקלה תמימה. מעשה החבלה הוא מעשה מזעזע שיש לגנותו".

עיתונאים זרים עזבו את המשט: "מסתירים מאיתנו מידע"

בינתיים, יציאת המשט לעזה מתעכבת במספר ימים נוספים וכרגע הוא צפוי לצאת ביום ראשון הקרוב,
כך על פי מארגני המשט. המארגנים הודפים את השמועות כי על גבי חלק מהספינות מסתתרים גם אנשי חמאס ופעילים המתכוונים להתעמת עם חיילי צה''ל.

אתמול הציגו משתתפי המשט האמריקני בפני עיתונאים זרים את תכולת הספינה שבה הם אמורים להפליג והדגישו שהם נחושים לצאת לדרך בכל מחיר. עם זאת, כתבנו ניר דבורי מוסר כי מספר עיתונאים זרים עזבו את הספינות, לאחר שהרגישו כי המארגנים מסתירים מהם מידע גם לגבי כוונותיהם של הפעילים.

פעילי המשט הציגו את "מהות התקלה" בספינה

פעילי המשט שצפוי היה לצאת לכיוון רצועת עזה בסוף השבוע הקרוב, הציגו אתמול בשעות הצהריים את ה"סיבה", לדבריהם, בגינה יחול עיכוב ביציאה. אחד מפעילי המשט על הספינה האירית הציג את "מהות התקלה" לדבריו, בסרטון וידאו קצר.

"אנחנו רואים שכאן, משהו עיקם את החלק הזה, הוא הוזז מרחק די גדול ממקומו, אפשר לראות שזה יצר רווח של 2.5 ס"מ", תיאר אחד הפעילים את הנזק שנראה בסרטון. "אם היה מופעל לחץ מלא על המוט הזה, הוא היה יכול להתעקם ובקלות ליצור חור בירכתי האוניה, אז היו חודרים מים למנועים וזה היה גורם לאובדן שליטה על כלי השייט, כמעט מיד", אמר.

"כמעט בטוח שהנזק הזה הוא מעשה ידי אדם, יש כאן עיקום שנעשה על ידי אבן, מעולם לא ראיתי נזק כזה שנגרם בטעות, אני לא יכול להיות בטוח באיזה כלי הם השתמשו כדי לעשות את זה, הם בטח נעזרו בתומך מהקרקע". הפעילים משוכנעים, כמובן, שישראל היא זו שחיבלה באונייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת