צפו: הנזק שנגרם לספינה האירית

הבוקר דיווחנו על תקלה בספינה האירית שאמורה להשתתף במשט לעזה וכעת מגיעות התמונות. הפעילים משוכנעים כי ישראל אחראית לחבלה ואחד מהם אומר: "אם היו חודרים מים למנועים - היינו מאבדים שליטה על הספינה"

כך נראית ה"חבלה" בספינה האירית שהייתה אמורה ליטול חלק במשט לעזה: פעילי המשט שצפוי היה לצאת לכיוון רצועת עזה בסוף השבוע הקרוב, הציגו בשעות הצהריים את ה"סיבה", לדבריהם, בגינה יחול עיכוב ביציאה. אחד מפעילי המשט על הספינה האירית הציג את "מהות התקלה" לדבריו, בסרטון וידאו קצר.

"אנחנו רואים שכאן, משהו עיקם את החלק הזה, הוא הוזז מרחק די גדול ממקומו, אפשר לראות שזה יצר רווח של 2.5 ס"מ", תיאר אחד הפעילים את הנזק שנראה בסרטון. "אם היה מופעל לחץ מלא על המוט הזה, הוא היה יכול להתעקם ובקלות ליצור חור בירכתי האוניה, אז היו חודרים מים למנועים וזה היה גורם לאובדן שליטה על כלי השייט, כמעט מיד", אמר.

"כמעט בטוח שהנזק הזה הוא מעשה ידי אדם, יש כאן עיקום שנעשה על ידי אבן, מעולם לא ראיתי נזק כזה שנגרם בטעות, אני לא יכול להיות בטוח באיזה כלי הם השתמשו כדי לעשות את זה, הם בטח נעזרו בתומך מהקרקע". הפעילים משוכנעים, כמובן, שישראל היא זו שחיבלה באונייה.

פיילר: לא יעזור, המשט יפליג

דרור פיילר, ממארגני המשט, אמר מוקדם יותר היום לחדשות 2 כי לדעתו לא מדובר בתקלה, אלא בחבלה: "מי שראה את זה בעיניו רואה שזו חבלה", הוא מספר, "ראיתי את מה שקרה, הצורה שבה הפגיעה נראית היא של שיוף מכוון עם מכשיר חשמלי מתחת למים", לדבריו, "זה לא דבר חובבני, זה מישהו מקצועני עשה את זה", הוא מספר.

פיילר טוען כי גם התקלה הקודמת הייתה חבלה מכוונת. "גם בספינה השוודית-יוונית זו הייתה חבלה", הוא אומר, "היחידה שנהנית מתוצאות של חבלה כזו היא מדינת ישראל, שרוצה לעצור לנו את המשט", אומר פיילר אך מבטיח: "זה לא יעזור, אנחנו בכל זאת נבוא".

ברק: "נהיה מוכנים להתנגדות אלימה מאד"

"אנחנו נהיה מוכנים יותר טוב מבעבר לכל התפתחות. הנחת העבודה לכוחות היא שהם עלולים לפגוש התנגדות אלימה מאד, מכל מיני סוגים, כולל שימוש בנשק" - כך אמר אתמול שר הביטחון אהוד ברק בראיון למהדורה המרכזית של חדשות 2, לקראת המשט הקרוב לעזה.

"אם האוניות לא ייענו להוראה לפרוק את המטען באשדוד או באל-עריש - הנחיתי את צה"ל, בהתאם להחלטת הקבינט, לעצור אותן אם האזהרות לא יעזרו", אמר ברק. "זה לא מסע של צופי ים, אבל גם לא ספינות קרב של מחבלים. בהסתברות גבוהה זה יהיה משט יותר שקט מהקודם, ללא השתתפות ארגון ה-IHH והטורקים, אבל איש לא יכול לצפות אם לא תהיה שם קבוצה קטנה שתנסה להתנגד בכוח, או במקרה יותר קיצוני - כלי נשק שיופעל נגד חיילי צה"ל".

שר הביטחון הוסיף כי "יש מידע ממשי שאחד הדברים שמובילים בספינות הוא חומרי הדברה כימיים, חומרים שאסור להכניס לעזה כי הם עלולים לשמש בתעשיית ייצור חומרי נפץ", אבל הדגיש כי "בין זה ובין כוונה קונקרטית לפגוע בחיילי צהל יש מרחק מסויים, אבל טוב שמתכוננים לכל האפשרויות".

"אין היסטריה, הכוחות מתכוננים כמו שצריך, אנחנו נהיה מוכנים יותר טוב מבעבר", סיכם ברק. "מה יהיה באמת? את זה אף אחד לא יודע".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי וקרן בצלאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת