ברק: "נהיה מוכנים להתנגדות אלימה מאד"

בעוד פעילי המשט לעזה מנסים להתגבר על התקלות ה"מסתוריות" במדחף של הספינה כדי לצאת לדרך, שר הביטחון אומר בראיון מיוחד למהדורה המרכזית של חדשות 2 כי "בהסתברות גבוהה זה יהיה משט יותר שקט מהקודם, אבל איש לא יכול לצפות אם לא תהיה שם קבוצה שתנסה להתנגד בכוח, או במקרה יותר קיצוני כלי נשק שיופעל נגד חיילים"

"אנחנו נהיה מוכנים יותר טוב מבעבר לכל התפתחות. הנחת העבודה לכוחות היא שהם עלולים לפגוש התנגדות אלימה מאד, מכל מיני סוגים, כולל שימוש בנשק" – כך אומר הערב שר הביטחון אהוד ברק בראיון למהדורה המרכזית של חדשות 2, לקראת המשט הקרוב לעזה.

"אם האוניות לא ייענו להוראה לפרוק את המטען באשדוד או באל-עריש – הנחיתי את צה"ל, בהתאם להחלטת הקבינט,  לעצור אותן אם האזהרות לא יעזרו", אמר ברק. "זה לא מסע של צופי ים, אבל גם לא ספינות קרב של מחבלים. בהסתברות גבוהה זה יהיה משט יותר שקט מהקודם, ללא השתתפות ארגון ה-IHH והטורקים, אבל איש לא יכול לצפות אם לא תהיה שם קבוצה קטנה שתנסה להתנגד בכוח, או במקרה יותר קיצוני – כלי נשק שיופעל נגד חיילי צה"ל".

שר הביטחון הוסיף כי "יש מידע ממשי שאחד הדברים שמובילים בספינות הוא חומרי הדברה כימיים, חומרים שאסור להכניס לעזה כי הם עלולים לשמש בתעשיית ייצור חומרי נפץ", אבל הדגיש כי "בין זה ובין כוונה קונקרטית לפגוע בחיילי צהל יש מרחק מסויים, אבל טוב שמתכוננים לכל האפשרויות".

"אין היסטריה, הכוחות מתכוננים כמו שצריך, אנחנו נהיה מוכנים יותר טוב מבעבר", סיכם ברק. "מה יהיה באמת? את זה אף אחד לא יודע".

פעילי המשט: "הנזק לספינה – עבודה מקצועית"

בינתיים, יציאת המשט ממשיכה להתעכב. לא ברור כמה זמן ייקח תיקון התקלה המסתורית במדחף הספינה השוודית "ג'וליאנו", שהתגלתה שלשום. רשויות הנמל ביוון, הבודקות האם הספינות כשירות לשיט, מונעות בינתיים את היציאה לכיוון עזה. "הנזק היה די משמעותי וזו גם עבודה ממש... מקצועית, זה לא משהו שאפשר לגלות בקלות", אומרים פעילי המשט.

לטענתם, מדובר בעיכוב ביורוקרטי שנובע ממניעים פוליטיים, וייתכן מאד שיהיו עיכובים נוספים. "ישראל הוכיחה שהיא מסוגלת לשלוח גם מטוסים אלינו, לשגר איומים נגדנו ולחבל בספינות, אז אנו ננקוט אמצעי זהירות רבים עד שנהיה מוכנים לצאת", אמרה עווידה עראף, ממארגני המשט.

במספר נמלים ביוון עוגנות כ-10 הספינות שגויסו. לטענת המארגנים, בעוד יומיים הם יצאו לנקודת כינוס ימית סמוך לקפריסין. בכוונת צה"ל לעצור את המשט במים בינלאומיים, במרחק של כ-200 ק"מ מהחוף הישראלי.

"תרגלנו את כל הנוסעים בטקטיקות לא אלימות", מספרת גרטה ברלין, ממארגני המשט. "אנו מכריחים כל נוסע לחתום על התחייבות ל"אי-אלימות". אולי עדיף היה לשלוח את המסמך הזה לצבא הישראלי, שהם יחתמו עליו", היא אומרת, אולם מצד שני מסרבת להתחייב שלא תהיה אלימות: "אני לא יכולה לערוב שמישהו לא יעשה משהו שנוגד את מה שהחלטנו עליו כקבוצה".

ספינות חיל הים עדיין לא יצאו לפגוש את המשט, משום שגם הערב, אף אחד לא יודע האם המשט באמת ייצא – ומתי.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי וקרן בצלאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת