הצצה לסדנת ההכנה של פעילי המשט

בישראל נערכים למשט אלים נוסף, אך הפעילים המתכוונים להפליג לעזה ממשיכים להדגיש כי הם מגיעים לא חמושים וכי אין בכוונתם להתעמת עם חיילי צה"ל. אחד הפעילים פרסם בבלוג שלו תמונות מ"סדנת ההכנה" שערך עם חבריו למשט, והדגיש: "ערכנו אימונים לא אלימים"

בכל זאת, משט לא אלים? בישראל ממשיכים להתריע כי פעילי המשט מתכוונים לנקוט באלימות קשה כלפי חיילי צה"ל באם יתקרבו אל חופי רצועת עזה וייפגשו אותם פנים אל-פנים, אך מהצצה לבלוג של אחד המשתתפים במשט עולה כי הפעילים על ספינה אחת לפחות אינם מתכוונים להתעמת עם אנשי חיל הים.

פעיל שוודי בשם הנרי שר כתב בבלוג שלו על "סדנת ההכנה" שערכו פעילי המשט, במסגרת התארגנותם להפלגה לעזה. הסדנה נערכה, על פי הבלוג, ביום שישי האחרון, 24 ביוני. "היום הזה לווה באימון שקט ולא אלים, שהודרך על ידי סטלן, קלאוס ומרטין (שמות של פעילים נוספים)", נכתב בבלוג. "האימון כלל הרפייה ולאחר מכן דיון משותף". הפעיל העלה לבלוג שלו שתי תמונות מהסדנה שנערכה.

"התחלנו עם אימון קל וחימום, ולאחר מכן כל אחד בסדנה הציג את עצמו", כתב הפעיל בבלוג. "אימון לא-אלים הוא הגנה טובה מאוד, ולאחר מכן הפך האימון קשה יותר, במסגרתו תרגלנו מצבים קשים יותר". בהמשך, כתב הפעיל בבלוג את "שמונת העקרונות האסטרטגיים" שגובשו, לדבריו, במסגרת הסדנה, וש"אותם אסור להפר בשום מקרה":

1. בשום מקרה לא להגיע למגע פיזי עם חיילים.
2. לא לקפוץ למים.
3. לא להשליך חפצים לעבר חיילים.
4. לא להצית אש על הסיפון.
5. לא להשתמש במטפי כיבוש אש.
6. לא להשתמש או להציג חפצים שעלולים להתפרש בצורה שגויה ככלי נשק.
7. לכבד את העקרונות הנ"ל.
8. להפסיק את ההתנגדות הפעילה כשכל הספינות נלקחו תחת שליטת החיילים".

גורמי ביטחון: הפעילים ינקטו באלימות קשה נגד חיילי צה"ל 

אתמול העריכו גורמי ביטחון כי פעילי המשט לעזה נערכים לנקוט אלימות קשה נגד חיילי צה"ל ואף לנסות לרצוח אותם. מדובר בהערכה שסותרת הערכות קודמות. גילויים חדשים שאומתו בישראל, טוענים כי מדובר ב"משט טרור", ועליו עשרות פעילים שיצטיידו באמצעים אלימים - בהם להביורים ושקים עם חומרים כימיים כמו גופרית, שעלולים לגרום לכוויות  קשות לחיילי צה"ל.

הודות למידע מודיעיני שהגיע למערכת הביטחון ולצה"ל, נחשפים פרטים נוספים על המשט הצפוי להגיע בעוד מספר ימים לחופי עזה. כמה עשרות פעילים, בהם - למרות ההכחשות - גם חברים בארגון חמאס ובארגון הטורקי ה-IHH, מפוזרים בין עשר הספינות, כשבכוונתם לתקוף את חיילי צה"ל במקרה של השתלטות.

על פי הנחייה שהתקבלה מבכירים בארגוני הטרור, הפעילים על הספינות מצויידים בשקי גופרית, חומר כימי שעלול לגרום לפגיעה קשה בחיילים, ובאמצעים נוספים - בהם להביורים. בתקופה האחרונה נערכו שיחות הטפה לחברי המשט, וזאת כדי להבהיר להם כי מטרתם לשפוך דם חיילים, להגיע לפגיעה פיזית ולעימותים אלימים.

בצה"ל נמשכת ההיערכות לקראת הגעת הספינות, ובין היתר פותחו טכניקות חדשות להשתלטות על הפעילים, בהן התזת מים מתותחים, ירי צלפים מהאוויר ועוד. על פי ההערכות, הספינות יגיעו בעוד כשלושה ימים אל חופי יוון ואז יצאו לכיוון הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת