ארה"ב למצרים: שחררו את אילן גרפל מיד

שבועיים לאחר שנעצר במצרים, ארה"ב מגבירה את הלחצים לשחרורו של אילן גרפל, האמריקני - ישראלי החשוד שפעל כאיש מוסד בשירות ישראל. גורמים אמריקנים דיווחו ל"ידיעות אחרונות" כי בימים האחרונים שיגר ראש הצבא האמריקני מייקל מלאן מכתב חסר תקדים לרמטכ"ל המצרי וביקש ממנו לפעול בהקדם לשחרורו של גרפל

בארה"ב החליטו להגביר את הלחץ על מצרים ולדרוש מהמשטר לשחרר באופן מיידי את אילן גרפל, האזרח האמריקני - ישראלי שמוחזק כבר שבועיים במעצר, בגין חשד שריגל לטובת ישראל. השבוע דרשו הרמטכ"ל האמריקני ושר ההגנה גייטס מהמצרים לשחררו באופן בהול. כך פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

על פי מקורות אמריקנים בכירים, הרמטכ"ל האמריקני מייקל מאלן התקשר לפני כמה ימים לראש הצבא המצרי סאמי ענאן וביקש ממנו לפעול לשחרורו של גרפל. הצעד שבו נקט מאלן הינו בעל חשיבות גדולה שכן באמצעות המכתב מעבירה ארה"ב מסר חד משמעי למצרים לפיו אי שחרורו של גרפל עלול להעיב בצורה משמעותית על יחסי המדינות. למרות זאת, ענאן השיב בתגובה כי "הוא אינו יכול להתערב בעניין משפטי זה".

על פי הדיווחים, שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס צפוי גם הוא ליצור קשר עם יו"ר המועצה הצבאית הגבוהה במצרים מוחמד חוסיין טנטאויי ולדרוש את שחרורו של "המרגל".

בעבר הבהירו האמריקנים כי מבחינתם מדובר באזרח אמריקני לכל דבר ולא באזרח ישראלי. בשל החשיבות הגדולה שמעניק הממשל בוושינגטון לשחרורו, ננקט צעד חסר תקדים זה של פנייתם למצרים. בוושינגטון התפרשה תשובתו המאכזבת של ענאן כהתחמקות המעידה על העובדה ש"החלטות בעניין זה יתקבלו בדרג גבוה המונע מאינטרסים בלתי ענייניים".

השבוע בית המשפט בקהיר האריך את מעצרו של גרפל ב-15 ימים, ובישראל מוטרדים מהימשכות הפרשה. לצד ארה"ב, ממשיכה גם ישראל להפעיל לחצים על המשטר המצרי במטרה להוביל לשחרורו בטענה שגרפל אינו מרגל, אך ללא הצלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת