הפקרות: סלולרי בכלא לאסירי חמאס

בניגוד מוחלט להנחיות, מחזיקים רבים מהאסירים הביטחוניים במכשירים סלולריים ושומרים על קשר עם העולם שבחוץ. בשיחה בלעדית עם חדשות 2 הם התלוננו על חסימת ערוצי טלוויזיה והסבירו מדוע לא זוכה שליט לתנאים דומים: "למען שלומו, אסור לחוטפים להסכים לשום סיכון ביטחוני בעניין מקום הימצאו"

מדובר בסוד גלוי מאוד בקרב כל האסירים הביטחוניים בישראל: אלו שנשלחו אל מאחורי סורג ובריח בעקבות עבירות טרור שונות, מחזיקים, בניגוד מוחלט להנחיות, בטלפונים סלולריים.

מחירו של מכשיר טלפון עשוי להגיע ל-40,000 שקלים, הוצאה לא מבוטלת - שמאפשרת להם לשמור על קשר רציף, כמעט באין מפריע, עם כל מי שרק ייחפצו.

שניים מהאסירים, אחד מהם בכיר בחמאס, העניקו היום ריאיון בלעדי למהדורה המרכזית של חדשות 2 מתוך הכלא באמצעות אותם הטלפונים. למרות החשש הכבד להיתפס, בא הדבר בעיקר על רקע האווירה הקשה בתוך בתי הסוהר שבהם הם מרצים את עונשיהם.

רק אתמול פורסם כי האסירים הביטחוניים הם אלה שמנעו את השלמתה של העסקה לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט. בריאיון הם גלגלו את האחריות לפתחה של ישראל והדגישו כי מי שמנהל את המשא-ומתן בנושא הם לא הם - אלא הנהגת חמאס.

ראש הממשלה אומנם הכריז רק בימים האחרונים על החמרת תנאי הכליאה של האסירים, אבל בשיחה שערכנו עם שניים מהם - באין מפריע - נאמרו הדברים הבאים: "נתניהו אמר שיש לנו טלוויזיות. יש לנו ערוצים חסומים - אסור לנו לצפות באל-ג'זירה, למרות שמותר להם לשדר מתוך ישראל. הם חושבים שהם מסיתים אותנו".

מה שזמין לצפיית האסירים הביטחוניים הם ערוצים הטלוויזיה הישראליים. לשאלה האם אכן הוחמרו תנאי הכליאה שלהם, ענו הפלסטינים: "עד עכשיו זה לא קרה, אבל האווירה בכלא מאוד לא פשוטה והאנשים מוטרדים מאוד".

בסוגיית שביתת הרעב שעלייה הם איימו להכריז, השיבו השניים: "חשבו לעשות את זה, אבל האסירים החליטו ללמוד את הנושא בצורה טובה יותר. חושבים לא רק על שביתה, אלא על צעדים מעשיים שבאמצעותם נוכל להראות את התנאים הקשים שיש לנו בכלא". לשאלה האם עומדת על הפרק אפשרות לפתוח באינתיפאדה בתוך כתלי הכלא, נאמר: "כל האופציות פתוחות".

"אם לחמאס הייתה מדינה, לשליט היו תנאים טובים" 

שני האסירים שללו מכל וכל את הסברי הדרג המדיני בישראל על כשלון המגעים להשלמת עסקת שליט. "ההיצמדות לתירוצים ביטחוניים ופוביית האסירים בישראל מציגה תמונה כאילו כל הסוגיה הפלסטינית קשורה ב-10 אסירים שישוחררו לגדה המערבית", הם הסבירו. "בעניין שליט אפשר למצוא הרבה תירוצים, אבל עם מי שמנהל את המשא-ומתן מטעם ישראל יבוא לדיונים בראש פתוח, הם יוכלו לקבל ערבויות שיפתרו את כל השאלות הביטחוניות הפתוחות".

על העובדה שלאותם תנאים שניתנים להם, כמו ביקורי משפחות ועוד, לא זוכה גלעד שליט - השיבו השניים: "למען שלומו של שליט, החוטפים שלו צריכים לא להסכים לשום סיכון ביטחוני בעניין מקום הימצאו. המצב הביטחוני הוא שמשפיע על העניין. אם לחמאס הייתה מדינה, מצבו של שליט היה טוב בהרבה ממצבו של כל אסיר בישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת