חמאס מאשר: סירבנו להצעת המתווך בעסקת שליט

אחרי ההכחשות אמש, סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס מוסא אבו מרזוק מאשר הבוקר כי ישראל קיבלה את הצעת המתווך הגרמני לעסקה - אך חמאס דחה אותה משום שהייתה "לא הייתה הוגנת", לדבריו. "המתווך אימץ את העמדה הישראלית בעסקה", האשים אבו מרזוק. "אין סיכוי שהוא ישוב לעסקה"

אחרי ההכחשות - בחמאס מאשרים הבוקר כי אכן התקבלה הצעה מהמתווך הגרמני בעסקת שליט: סגן יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, מוסא אבו מרזוק, היושב בדמשק, אומר הבוקר לעיתון "אל-חייאת" הלונדוני כי חמאס דחה את ההצעה ה"לא הוגנת", לדבריו, שהביא עמו המתווך הגרמני בעסקת האסירים.

לדבריו של אבו מרזוק, המתווך קיבל את העמדה הישראלית, אותה כינה "קיצונית ולא הוגנת". "קיצוניותה של ממשלת נתניהו היא דבר צפוי מממשלה ימנית קיצונית, אך העובדה שהמתווך הגרמני אימץ את העמדה הזאת - זה דבר לא מקובל", אמר אבו מרזוק לעיתון. "אין סיכוי שהמתווך הגרמני ישוב, משום שהוא לא מבצע את תפקידו ונכשל במשימתו. כולנו ציפינו ממנו שיציג עמדות הוגנות ולא קיצוניות, ובמקום שידחוף לצמצום דרישותיה של ממשלת ישראל, הוא קיבל את תנאיה".

"העניין הועבר לאחרונה לטיפולה של מצרים", ציין אבו מרזוק. "חמאס מעוניין בהצלחת העסקה ושחרור האסירים הפלסטינים, אך רק במסגרת עסקה לאומית ומכובדת".

מצרים: ישראל חייבת להפגין גמישות

בעיתון מצוטט היום גם גורם מצרי רם דרג, הקורא לישראל להפגין "עמדה חיובית באשר לעסקת חילופי האסירים". הגורם המעורה בעסקה הטיל על ממשלת ישראל את האחריות לאי-השלמת העסקה, ואמר ל"אל-חייאת": "אם הישראלים באמת רוצים לשחרר את שליט ולקבל אותו במסגרת עסקת חילופין עם החמאס, עליהם לשתף פעולה בצורה חיובית ולהפגין גמישות מספקת שתאפשר לקיים את השיחות".

"ישראל עדיין מציגה עמדות קיצונית ולא ריאליות, שאינן עולות בקנה אחד עם רצונה האמיתי לשחרר את שליט", אמר המקור המצרי לעיתון הלונדוני. "נראה כי היא רוצה להביא את חמאס למצב בו הוא יהיה חייב להתנגד להצעות שלה. הכדור נמצא במגרש הישראלי, ומתוקף תפקידנו כמתווכים בין הצדדים, נשקיע את כל מאמצנו על מנת לגשר על הפערים בין הצדדים. אך קודם כל על ממשלת ישראל להציג עמדות רציניות שתאפשרנה לנו לבצע מהלכים לכיוון הצלחת העסקה".

הגורם המצרי התייחס גם לשיחות האחרונות שקיים יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו עם ראש מנגנוני המודיעין המצרי מוראד מוואפי. "השיחות עסקו ביחסי ישראל-מצרים, ועסקו במספר סוגיות", אמר הגורם. "הבהרנו לו כי אם ישראל באמת רוצה לשחרר את שליט, עליה להציג עמדות שניתן לקבלן".

המחלוקת מקשה על העסקה

דבריו של אבו מרזוק הבוקר מהווים הוכחה נוספת ל"גרסאות הסותרות" היוצאות בימים האחרונים מהנהגת הארגון בכל הנוגע להתנהלות ולמגעים בעסקה. רק אתמול פורסם בהודעה רשמית מטעם החמאס בעזה כי הארגון כלל לא דחה את הצעת המתווך הגרמני, וכי "ראש הממשלה נתניהו משקר" - בהתייחס להודעתו של נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

בירושלים טוענים כי המחלוקת בתוך החמאס, גם ובעיקר בכל הנוגע לניהול המגעים בעסקה, מהווה מכשול עיקרי בהשלמתה.

בתוך כך, בניגוד להכרזת מנהיגיהם מאתמול - אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל קיבלו ואכלו הבוקר ארוחת הבוקר כמו כל האסירים הביטחוניים, כך מוסר כתבנו משה נוסבאום. מנהיגי האסירים הכריזו אתמול על שביתת רעב למשך יממה במחאה על ההחרפה בתנאי כליאתם של אסירי חמאס, שעליה הודיע לאחרונה ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת