המו"מ על שליט תקוע בגלל קרע בחמאס

ההנהגה המדינית של חמאס החליטה לאחרונה לוותר, לבקשת ישראל, על 33 שמות של אסירים ביטחוניים שלא ישוחרר במסגרת עסקת חילופי שבויים. אך מי שסיכל את הצעד הם אסירי חמאס בישראל שהצהירו: "מוכנים לשבת עוד 5 שנים - ובלבד שאף שם לא יימחק מהרשימה"

רק היום הכריז רה"מ נתניהו בישיבת הממשלה כי חמאס הוא זה שאחראי לכישלון העסקה והערב מתברר כי מה שמעכב את ביצוע העסקה הם חילוקי דעות קשים בתוך הנהגת הארגון. על פי מקור בחמאס, צוות המשא ומתן בלשכה המדינית מסכים לוותר על 33 שמות של בכירי אסירי הארגון בבתי הכלא בישראל, לפי דרישת ישראל.

ברשימה הזו כלולים איברהים חאמד, רוצח של עשרות ישראלים, עבאס א-סעאד, האיש ששילח את המחבל המתאבד למלון פארק בנתניה ועוד.

בבתי הכלא אסירי חמאס שמעו על כוונות הנהגת הארגון. יחיא סינוואר, אחיו של אחד מחוטפי שליט, בכיר אסירי חמאס בכלא, התקשר לאחמד ג'עברי, רמטכ"ל חמאס, ואמר לו, "אנחנו לא מוכנים בשום פנים ואופן לוותר על אף שם".

האסירים דוחפים לכך שמי שינהל את המו"מ יהיו בכירי הזרוע הצבאית בלבד - ולא הפוליטיקאים. "אנחנו מוכנים לשבת עוד 5 שנים וששום שם לא יוסר", אמרו היום חלק מהאסירים.

מוקדם יותר היום הכריזו אסירי חמאס הכלואים בישראל  על "שביתה כללית" במחאה נגד הרעת תנאיהם, עליה הכריז ראש הממשלה נתניהו בסוף השבוע שעבר. האסירים החליטו לפתוח בשביתת רעב מחר - ומאיימים שימשיכו בכך, אם ייאלצו.

ביום חמישי בשבוע שעבר הצהיר נתניהו בעקבות הביקורת הציבורית והתמונות, בהן נראים אסירים ביטחוניים חוגגים ונהנים מארוחות שחיתות בכלא הישראלי, כי "אחרי שהחמאס הודיע שעומד בסירובו לאפשר לצלב האדום לבקר את גלעד שליט, החלטתי לשנות את מדיניות ישראל כלפי הטרוריסטים היושבים בכלא הישראלי. אנחנו מחויבים לכבד את החוק הישראלי, החוק הבינלאומי, האמנות, אבל איננו מחויבים מעבר לכך". הוא הוסיף: "לכן, התנאים המפליגים בתוך הכלא ייפסקו. אנו נוקטים בשורת צעדים. לא יהיו יותר מסטרנטים לרצח ודוקטורנטים לטרור. החגיגה הזו נגמרת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק