בקרוב בגבול עם סוריה: גדר בגובה 8 מטרים ותצפיתנים

בעקבות אירועי הנכבה והנכסה וגם בשל המצב הרעוע בשלטון סוריה, לראשונה לאחר עשרות שנים מתוכנן שינוי משמעותי בגבול בגולן. בתכנית: הקמת גדר ענק ועמדות תצפית קבועות, כפי שקיים בגבול עם לבנון

הרמטכ"ל בני גנץ הורה להשלים עד ספטמבר השנה הקמתה של גדר חדשה בגבול עם סוריה כדי להתמודד עם ההפגנות המתגברות בגבול הצפוני.

מדובר בגדר ענק באורך של כ-4 קילומטרים, שטח גדול יותר מגבעת הצעקות ובגובה 8 מטרים. בנוסף, לראשונה מזה עשרות שנים הוצבו תצפיות קבועות של חיילים בגבול הסורי כפי שיש בגבול עם לבנון ועם עזה.

הגדר תוקם גם בשל חשש מחדירות של חוליות טרור מסוריה לישראל בניסיונות לבצע פיגועי ירי. ההפגנה הבאה באזור מתוכננת לעוד שבועיים.

23 הרוגים ביום הנכסה

התמונות מיום הנכסה, בו ניסו מאות מפגינים סורים לחצות את גבול ישראל הועברו בשידור חי בכל העולם. הטלוויזיה הסורית פתחה בגל שידורים מיוחד ובו שודרו תמונות ממספר מוקדים לאורך הגבול, ובהן נראה בין השאר פינוי הנפגעים מן התקרית.

בכלי התקשורת הסוריים כונתה תגובת צה"ל "תוקפנות ישראלית על עשרות צעירים סורים ופלסטינים שהתכנסו באזור הגולן הסורי הכבוש, לציון יום הנכסה". כתב רשת הטלוויזיה הסורית שסיקר את האירוע דיווח כי "חיילי צה"ל פתחו באש חיה בעימות מול הצעירים המנסים לשוב לאדמתם הכבושה והשליכו לעברם רימוני גז".

אחד המפגינים שניסו לחצות את הגדר, אמר לכתב הטלוויזיה הסורית: "הם (חיילי צה"ל) יורים עלינו, אבל אנחנו נחושים לשוב. או שנמות על שם קידוש אללה או שנשוב לאדמתנו הכבושה". מפגין אחר אמר: "זוהי זכות לגיטימית שלנו. לא נקבל שאדמתנו תישאר כמושה. אנחנו מחוצה לה, ונמשיך לשלוח תהלוכות שהידים עד השחרור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת