המשט לעזה: "נפליג גם בלי המרמרה"

הארגון הטורקי שדחה את יציאת המשט לרצועה רמז הבוקר כי ייתכן שתבוטל הגעת הספינות, אך ארגונים נוספים שאמורים לקחת חלק במשט מבהירים: נפליג בכל מחיר. ספינה סקוטית שהייתה אמורה לצאת לדרך מתעכבת

ארגוני זכויות אדם בטורקיה הבהירו בשעות הצהרים: "נצא למשט המתוכנן לעזה גם אם ה-IHH יחזור בו", זאת בעקבות הדיווחים הבוקר כי הארגון שוקל לבטל את המשט המתוכנן. בעוד שבצה"ל נערכים במרץ לקראת המשט לעזה, אותתו הטורקים כי ייתכן שהאימונים של לוחמי השייטת יישארו בגדר תרגול בלבד.

העיתון הטורקי "הורייט" פרסם כי בארגון ה-IHH חושבים לבטל את המשט לעבר הרצועה, שהיה מתוכנן לצאת בסוף החודש - בעקבות האירועים האחרונים בסוריה.

"אנחנו שוקלים מחדש את התכניות שלנו", אמר חוסיין הרוק, חבר בארגון ודובר המשט החדש, לעיתון הטורקי והסביר: "אנחנו לא יכולים לעצום עיניים ולהתעלם מההתפתחויות בפתח ביתנו". הוא הדגיש כי לא מדובר בכניעה לבקשות הממשל וכי החלטה סופית תתקבל עד סוף השבוע.

בנוסף, ספינת המשט הראשונה שהייתה אמורה לצאת מסקוטלנד מתעכבת ולא ברור אם תצא היום לדרכה כמתוכנן, בשל מה שמגדירים שם "סיבות לוגיסטיות".

מודאגים מהמצב בסוריה

בחודשים האחרונים התעקשו חברי ה-IHH כי בכוונתם לשוב ולנסות להגיע לרצועה, שנה לאחר ההתכתשות הקטלנית מול לוחמי צה"ל בלב ים. "המטרה שלנו היא לא להפליג לעזה. אנחנו חושבים שאנו יכולים לשרת את הכוונה על ידי שליחת ספינה או ביטולה", מפתיע הרוק ומצהיר: "נחליט על כך עד סוף השבוע".

בכיר ה-IHH הדגיש כי הסיבה לספקות החדשים מקורה בשינויים האחרונים בדמשק. "הקהילה הבינלאומית מדברת על התערבות בסוריה, זו התפתחות שיכולה להשפיע על טורקיה בצורה משמעותית, כמו גם על הפלסטינים והשלום האזורי", ציין הרוק, "אנחנו צריכים לקחת את כל הגורמים בחשבון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת