אנשי השגרירות בקהיר נפגשו עם "המרגל"

לראשונה פגשו הערב אנשי שגרירות ישראל בקהיר את "המרגל הישראלי" שנעצר במדינה, אילן גרפל, והתרשמו שמצבו טוב. "נמשיך לפעול לשחרורו", מסרו במשרד החוץ. מוקדם יותר אמר ליברמן: "אין לו שום קשר למערכת המודיעין הישראלית"

לקראת שחרור "המרגל"? אנשי שגרירות ישראל בקהיר בראשות הקונסול נפגשו הערב לראשונה עם אילן גרפל, העצור במצרים ושוחחו איתו ואם אנשי התביעה הכללית במדינה. אנשי השגרירות התרשמו שמצבו טוב.

"הקונסול פגש אותו והתרשם שמצבו טוב", אמר שר החוץ אביגדור ליברמן בהצהרה מיוחדת לתקשורת. "אני מקווה שישוחרר במהרה. מדובר בצעיר לא מספיק אחראי אבל אין לו שום קשר לגופי ביטחון או גופים מודיעיניים, אין שום סיבה להחזיק אותו במעצר". "ישראל תמשיך לפעול לשחררו", מסר לחדשות 2 באינטרנט דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

מוקדם יותר היום התייחס שר החוץ לפרשה בריאיון לגלי צה"ל ואמר: "אין לו שום קשר למערכת המודיעין הישראלית ולא לשום מערכת מודיעינית, לא בארה"ב ולא במאדים. המצרים קיבלו את כל ההבהרות ואני מקווה שהסיפור הזה יסתיים במהרה. אני חושב שגם המצרים מבינים שכדאי לסיים את הנושא כמה שיותר מהר".
 
"מצרים מתנהגת באופן מוזר", אמר שר החוץ על התנהלות השלטונות בקהיר. "העברנו להם את כל ההבהרות והנתונים הדרושים.  גם כשקורות טעויות הפוכות, התיקון מצדנו הוא מהיר ואפקטיבי ואין לנו בעיה להודות בטעות. אין לי ספק איך זה יגמר, אבל אני מקווה שזה יגמר מהר, וגם המצרים מבינים שכדאי לסיים את הפרשה הזו כמה שיותר מהר. אני לא רוצה לחשוב על תרחישים אחרים".

במקביל, גורמים דיפלומטיים ישראלים הבהירו לבכירים מצרים: "תפסתם ילד תמים, לא איזה ג'יימס בונד". "שלטונות מצרים עושים הכל כדי לרצות את הרחוב, ולכן המציאו פה סיפור סבתא", הסביר מקור מדיני בכיר לעיתון "ידיעות אחרונות". "מה שחשוב זה שהמוני המצרים יהיו מרוצים שעצרו ישראלי. ברחוב המצרי יש רק קונצנזוס אחד - והוא שנאת ישראל".

ארה"ב: "פועלים להבטיח שהוא מטופל בהגינות"

בינתיים, ארצות הברית עושה מאמץ להביא לשחרורו של גרפל, שנכנס למצרים באמצעות דרכונו האמריקני, כשהמטרה היא לשחרר אותו בתום 15 ימי המעצר אליהם נשלח ולמנוע קיום משפט. קונסול ארצות הברית בקהיר נועד עם גרפל אתמול ואיפשר לו לשוחח עם בני משפחתו. "שגרירות ארה"ב בקהיר מעניקה לגרפל סיוע כמו לכל אזרח אמריקני שנעצר במדינה זרה", מסר אתמול דובר מחלקת המדינה בארה"ב, והוסיף: "אנו פועלים כדי להבטיח שהוא מטופל בהגינות ובהתאם לחוק".

תקוות האמריקנים היא שבקהיר ייתקשו שלא להיענות לדרישות בוושינגטון לשחרר את הצעיר, חרף ההאשמות החמורות המיוחסות לו, בעיקר על רקע הבטחתו של אובמה להעביר להנהגת מצרים החדשה סיוע בגובה של שני מיליארד דולרים לשיקום המדינה. כעת מקווים להביא לשחרורו של הצעיר עד תום 15 ימי המעצר שאליהם נשלח, שכן לאחריהם - אם יועמד לדין - עלולים העניין להסתבך.

מצרים שאחרי מובארק: "ישראל מלבה את האש"

פרשננו אהוד יערי מעריך כי מצרים לא תמהר לשחרר את גרפל לאור הנפח התקשורתי העצום לו זכתה הפרשה, ולאור הרצון של השלטונות שם לצייר תמונה ולפיה ישראל בוחשת בזירה הבין עדתית במצרים. בזמן שאותם מגעים מתנהלים מאחורי הקלעים, ממשיכים כלי התקשורת במצרים לסקר בהרחבה את הפרשה ואת ההתפתחויות שבה. בין היתר, נמסר כי גרפל הובא לפני שופט בבית הדין לביטחון המדינה והכחיש באופן גורף את כל ההאשמות נגדו. הוא טען כי כל החומר שהוצג כ"מפליל" על ידי שלטונות מצרים ואותר במחשבו האישי היה גלוי לעיני כל וכי לא התכוון לעשות דבר שיוכל לפגוע בביטחונה של מצרים.

הכיסוי התקשורתי הנרחב של הפרשה הוא מהלך מכוון מצד ההנהגה החדשה של מצרים, שמנסה לגלגל לפתחה של ישראל את האחריות כמעט לכל תחלואי החברה בארץ הנילוס. סגן ראש הממשלה החדש טען בגלוי כי ישראל היא שמלבה את האש בין המגזרים השונים במצרים, ובעיקר בין הנוצרים הקופטים לבין המוסלמים - שעימותי דמים ביניהם במהלך השנה האחרונה גבו קורבנות רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת