תחת אבטחה: ח"כים מהימין ביקרו בקבר יוסף בשכם

לציון 30 יום לרצח בן יוסף לבנת, סיירה הבוקר קבוצה של חברי כנסת מהשדולה למען ארץ ישראל בקבר יוסף. כוחות צה"ל איבטחו את חברי הכנסת, מאות שוטרים פלסטינים איבטחו את הכבישים מסביב. "בזמן ששר הבטחון נמצא בסין, אנו תלויים בחסדים של שוטרי הרשות שרצחו את בן יוסף לבנת", העיר ח"כ דני דנון

חברי כנסת בקבר יוסף: קבוצה של חברי כנסת מהשדולה למען ארץ ישראל ערכה הבוקר סיור בקבר יוסף, בליווי כוחות ביטחון גדולים של צה"ל. בין המשתתפים בסיור: חברי הכנסת ‏​דני דנון, זאב אלקין, לאה נס, ציפי חוטובלי, אורי אריאל, אריה אלדד ומיכאל בן ארי.

הסיור נערך באישורו של שר הביטחון אהוד ברק, ונועד לציין 30 יום לרצח בן יוסף לבנת, שנורה למוות בעת שניסה להיכנס לקבר להתפלל. הסיור הקודם של חברי הכנסת תוכנן לסוף חודש מאי, אך נדחה בעקבות חשש למהומות במקום והבוקר יצא אל הפועל תחת איפול תקשורתי.

מארגני הסיור - ראשי יש"ע דני דיין, גרשון מסיקה והרב אליקים לבנון - מדגישים כי הסיור נערך תחת אבטחת כוחות צה"ל, אולם גורמים בימין מחו על פריסה חסרת תקדים של מאות שוטרים פלסטינים וסדר כוחות שטרם נראה כמותו בסמוך לקבר. לטענתם, תיאום הביקור עם הפלסטינים נעשה בניגוד להבטחות משרד הביטחון.

ראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה, אמר כי "הביקור הבוקר בקבר יוסף הוא אירוע היסטורי, תיקון קטן וראשוני לחטא בו לוקה חלק מההנהגה בדורנו של 'והיינו כחגבים בעינינו'. זכינו בשנה האחרונה לשפץ את מבנה הקבר ולבנות מחדש את המצבה של יוסף הצדיק שנהרסה ע"י פורעי הרשות הפלסטינית והמחבלים במדים הנקראים משום 'משטרה פלסטינית'". 

"בזמן ששר הבטחון נמצא בסין, אנו תלויים בחסדים של שוטרי הרשות שרצחו את בן יוסף לבנת", העיר ח"כ דני דנון המשתתף בסיור, ואילו ח"כ מיכאל בן ארי אמר כי הוא חש היום "בושה וגאווה, בושה על הכניעה למחבלים שמאבטחים ח"כים - הם לא היו צריכים להיות כאן, וגאווה על כך שעם ישראל לא נוטש את ההיסטוריה שלו ולא מפקיר את יוסף הצדיק".

הוכר כנפגע פעולות איבה

בסוף החודש שעבר החליט משרד הביטחון להכיר בבן יוסף לבנת, הצעיר שנרצח מירי שוטרים פלסטינים בקבר יוסף בשכם, כנפגע פעולות איבה. חטיבת ביטוח תביעות במשרד הביטחון אישרה להכיר בלבנת נפגע פעולות איבה בעקבות תחקיר צה"ל, ממנו עלה כי לשוטרים הפלסטינים לא נשקפה סכנה באירוע.

עוד דווח כי בתחקיר הפלסטיני נקבע שהירי אל המתפללים בקבר היה מנוגד להוראות הפתיחה באש.  "בן יוסף לבנת ז"ל היה בחור חייכן, איש משפחה שמח שאהב את ארץ ישראל וכל אדם באשר הוא", סיפרה אז שר התרבות והספורט, לימור לבנת, בריאיון ראשון מאז רצח אחיינה בקבר .

"אנחנו משפחה קטנה, וגם כשאחי חזר בתשובה שמרנו על קשר הדוק וחם. נועם אחי הקים משפחה גדולה לתפארת, עם הרבה אחיינים ועוד נכדים ונינים להוריי", אמרה לבנת, וסיפרה כי אחיה החליט לקרוא לאחיינה על שמו של שלמה בן יוסף, מי שהיה היהודי הראשון שהועלה לגרדום על ידי הבריטים. "כמו ששלמה בן יוסף מסר את נפשו על ארץ ישראל, כך עשה גם בן אחי - הוא מסר את נפשו לארץ ישראל כשניסה להתפלל בקבר יוסף למען ארץ ישראל", לדברי לבנת.

השרה לבנת הגדירה את מותו של אחיה כרצח לכל דבר. "שום תקלת תיאום לא יכולה להצדיק רצח", אמרה. "אמנם לא כל הדברים נחקרו, אבל הם הגיעו לקבר יוסף על מנת להתפלל בערב החג. הם לא היו חמושים ולא ניסו לפגוע באף אחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת