ליברמן על "סוכן המוסד": "סטודנט מוזר וחסר אחריות"

שר החוץ מתייחס לראשונה לפרשת "סוכן המוסד" אילן גרפל שנעצר במצרים. "מצרים מתנהגת באופן מוזר", אמר ליברמן בראיון לגלי צה"ל. "העברנו להם את כל ההבהרות. אין לו שום קשר למערכת המודיעין הישראלית. מדובר בסטודנט, אולי קצת מוזר וחסר אחריות". בכיר דיפלומטי לקהיר: "תפסתם ילד תמים ולא ג'יימס בונד"

התייחסות רשמית ראשונה של גורם מדיני בישראל לפרשת מעצרו של "סוכן המוסד" אילן גרפל במצרים. שר החוץ אביגדור ליברמן מכחיש הבוקר את הטענות המצריות, לפיהן גרפל הגיע לקהיר בשליחות בטחונית ישראלית.

"אין לו שום קשר למערכת המודיעין הישראלית ולא לשום מערכת מודיעינית, לא בארה"ב ולא במאדים", אמר ליברמן בראיון לגלי צה"ל. "המצרים קיבלו את כל ההבהרות ואני מקווה שהסיפור הזה יסתיים במהרה. אני חושב שגם המצרים מבינים שכדאי לסיים את הנושא כמה שיותר מהר".
 
"מצרים מתנהגת באופן מוזר", אמר שר החוץ על התנהלות השלטונות בקהיר. "העברנו להם את כל ההבהרות והנתונים הדרושים.  גם כשקורות טעויות הפוכות, התיקון מצדנו הוא מהיר ואפקטיבי ואין לנו בעיה להודות בטעות. אין לי ספק איך זה יגמר, אבל אני מקווה שזה יגמר מהר, וגם המצרים מבינים שכדאי לסיים את הפרשה הזו כמה שיותר מהר. אני לא רוצה לחשוב על תרחישים אחרים".

במקביל, גורמים דיפלומטיים ישראלים הבהירו לבכירים מצרים: "תפסתם ילד תמים, לא איזה ג'יימס בונד". "שלטונות מצרים עושים הכל כדי לרצות את הרחוב, ולכן המציאו פה סיפור סבתא", הסביר מקור מדיני בכיר לעיתון "ידיעות אחרונות". "מה שחשוב זה שהמוני המצרים יהיו מרוצים שעצרו ישראלי. ברחוב המצרי יש רק קונצנזוס אחד - והוא שנאת ישראל".

ארה"ב: "פועלים להבטיח שהוא מטופל בהגינות"

בינתיים, ארצות הברית עושה מאמץ להביא לשחרורו של גרפל, שנכנס למצרים באמצעות דרכונו האמריקני, כשהמטרה היא לשחרר אותו בתום 15 ימי המעצר אליהם נשלח ולמנוע קיום משפט. קונסול ארצות הברית בקהיר נועד עם גרפל אתמול ואיפשר לו לשוחח עם בני משפחתו. "שגרירות ארה"ב בקהיר מעניקה לגרפל סיוע כמו לכל אזרח אמריקני שנעצר במדינה זרה", מסר אתמול דובר מחלקת המדינה בארה"ב, והוסיף: "אנו פועלים כדי להבטיח שהוא מטופל בהגינות ובהתאם לחוק".

תקוות האמריקנים היא שבקהיר ייתקשו שלא להיענות לדרישות בוושינגטון לשחרר את הצעיר, חרף ההאשמות החמורות המיוחסות לו, בעיקר על רקע הבטחתו של אובמה להעביר להנהגת מצרים החדשה סיוע בגובה של שני מיליארד דולרים לשיקום המדינה. כעת מקווים להביא לשחרורו של הצעיר עד תום 15 ימי המעצר שאליהם נשלח, שכן לאחריהם - אם יועמד לדין - עלולים העניין להסתבך.

מצרים שאחרי מובארק: "ישראל מלבה את האש"

פרשננו אהוד יערי מעריך כי מצרים לא תמהר לשחרר את גרפל לאור הנפח התקשורתי העצום לו זכתה הפרשה, ולאור הרצון של השלטונות שם לצייר תמונה ולפיה ישראל בוחשת בזירה הבין עדתית במצרים. בזמן שאותם מגעים מתנהלים מאחורי הקלעים, ממשיכים כלי התקשורת במצרים לסקר בהרחבה את הפרשה ואת ההתפתחויות שבה. בין היתר, נמסר כי גרפל הובא לפני שופט בבית הדין לביטחון המדינה והכחיש באופן גורף את כל ההאשמות נגדו. הוא טען כי כל החומר שהוצג כ"מפליל" על ידי שלטונות מצרים ואותר במחשבו האישי היה גלוי לעיני כל וכי לא התכוון לעשות דבר שיוכל לפגוע בביטחונה של מצרים.

הכיסוי התקשורתי הנרחב של הפרשה הוא מהלך מכוון מצד ההנהגה החדשה של מצרים, שמנסה לגלגל לפתחה של ישראל את האחריות כמעט לכל תחלואי החברה בארץ הנילוס. סגן ראש הממשלה החדש טען בגלוי כי ישראל היא שמלבה את האש בין המגזרים השונים במצרים, ובעיקר בין הנוצרים הקופטים לבין המוסלמים - שעימותי דמים ביניהם במהלך השנה האחרונה גבו קורבנות רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת