צפו: הצצה נדירה להיערכות לאיומים על אילת

השינויים במזרח התיכון, הגבול הפרוץ בדרום והמוטיבציה של ארגוני הטרור לפגוע בעיר הקיט הדרומית חייבו את אנשי היחידה ללוחמה בטרור להיערך לכל תרחיש שיוכל לשבש את השקט באזור. יממה אחת במחיצתם המחישה עד כמה סוערים הדברים מתחת לפני השטח

בחודשים האחרונים הפך חצי האי סיני לשטח הפקר, שלא נתון למרותו של אף שליט. פעילי טרור מעזה ואנשי ג'יהאד עולמי פועלים שם באין מפריע, בסיוע אדיב מצד שבטי הבדואים המקומיים. יחד עם חילופי השלטון במצרים ופתיחתו המחודשת של מסוף רפיח, גובר החשש מפני פעולות טרור בסיני - והוא מצליח לחצות את הגבול ומשפיע כעת גם על אילת.

יממה במחציתם של לוחמי היחידה ללוחמה בטרור (לוט"ר) אילת סיפקה הצצה נדירה על ההתרחשויות המדאיגות שסביב עיר הקיט הדרומית והשקטה, שהיא והיישובים הסמוכים לה נתונים לאיומי מחבלים שזוממים לבצע שם פיגועי חדירה.

"הכל יכול להתהפך בשנייה ולהפוך למשהו אחר לגמרי", הסביר פארס, לוחם בלוט"ר אילת. "במצרים מתחמם עכשיו, וזה משפיע על כל הגזרה". זו אולי הסיבה שממש לאחרונה, ערכו אנשי היחידה תרגיל של תרחיש אימים שבו מצליחים מחבלים להשתלט על בית ספר ומחזיקים ביושביו כבני ערובה. "נשמע ירי בקיבוץ יטבתה. על כל היחידה להתייצב במיידי", הכריז ברשת הקשר סרן (מיל') פיני, מפקד פלוגת לוחמים בלוט"ר אילת - אחרי שהדגיש: "תרגיל, תרגיל תרגיל".

רווח, צלף בלוט"ר אילת, הסביר במהלך התרגיל כי "האיום קיים תמיד, בעיקר במבנים מטוסים ואוניות. לכן אנחנו צריכים להתכונן לתרחישים כאלה, במיוחד למקרה שמישהו ינסה פשוט ליצור אירוע של פיגוע מיקוח. כולנו כאן מילואימניקים מאילת והסביבה, צעירים ומבוגרים שמביאים איתם הרבה ניסיון".

התושבים לא מרגישים דבר, בינתיים

על ההרכב האנושי של היחידה, הוא הסביר: "אתה לא יכול לצפות מנער אחרי 19 שמגיע אחרי מסלול של שנתיים ולהגיד לו להיכנס לחדר. זה נראה לי כמו משימה קשה מדי. זה בא לידי ביטוי גם מהניסיון שלנו כאבות לילדים. כשאתה נכנס לחדר אתה יודע שהכדור שאתה מוציא צריך להיות כל כך מדויק, כדי לא לפספס אף מטרה".

גבול ישראל-מצרים הפך לארץ מרדפים של ממש. בסיוע שב"כ, מנעו ושיבשו אנשי לוט"ר אילת מספר לא מבוטל של חדירות מחבלים רק בשנה האחרונה. במשרד הביטחון אומנם האיצו את בניית הגדר שאמורה ליצור חיץ בין הנגב לבין סיני, אך עד שזו תוקם במלואה - צפויה לחלוף עוד שנה וחצי.

לפחות בינתיים, לא מורגש באילת המתח הביטחוני - שעלול לגבות מחיר יקר מכלכלת העיר הנשענת על תיירות. "אני לא יודע אם התושבים מרגישים בעצמם את הדריכות", הודה פיני. "אנחנו, כאנשי מילואים שחיים בתוך הצבא, די מרגישים את זה. אנחנו משתדלים שההרגשה הזו בכל אופן לא תעבור הלאה. בכל מקרה, חשוב שהאזרחים ידעו שיש מי ששומר על הבית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת