פרשת ה"ריגול" במצרים: ישראל מנועה מלהתערב

בדיקה משפטית העלתה כי בשל העובדה שאילן גרפל, החשוד שפעל כשליח "המוסד" במצרים, נכנס לתחומיה בדרכונו השני - יכולים רק האמריקנים לסייע בשחרורו. הקונסול נועד עמו עוד הערב, והתקווה היא כי סיוע העתק שהבטיח אובמה לשיקומה של מצרים שאחרי מובארק לא יאפשר לשלטונות החדשים בקהיר להשיב בשלילה

אילן גרפל נעצר במצרים בחשד שהיה אחראי לריגול בשירות המוסד, אבל הערב התברר כי דווקא ישראל - המדינה שבשמה, לכאורה, פעל - מנועה מלתערב בפרשה שהוא ניצב במרכזה. בדיקה משפטית שנערכה עבור המהדורה המרכזית של חדשות 2 העלתה כי אין לישראל כל סמכות או יכולת לתבוע מהשלטונות בקהיר דבר הקשור בעניינו של גרפל, בשל העובדה כי נכנס לתחומי מצרים באמצעות דרכונו האמריקני.

מוקדם יותר הערב אישרו במשרד החוץ כי קונסול ארצות הברית בקהיר נועד עם גרפל, ביטוי לכך שהאמריקנים הם שקיבלו על עצמם את האחריות לטפל בפרשה. התקווה היא שבקהיר ייתקשו שלא להיענות לדרישות בוושינגטון לשחרר את הצעיר, חרף ההאשמות החמורות המיוחסות לו, בעיקר על רקע הבטחתו של אובמה להעביר להנהגת מצרים החדשה סיוע בגובה של שני מיליארד דולרים לשיקום המדינה. כעת מקווים להביא לשחרורו של הצעיר עד תום 15 ימי המעצר שאליהם נשלח, שכן לאחריהם - אם יועמד לדין - עלולים העניין להסתבך.

בשעות הערב התייחס לפרשה דובר מחלקת המדינה האמריקנית, מרק טונר, שאמר כי "אנחנו פועלים כמו במקרה של כל אזרח אמריקני שמוחזק במדינה זה. אנו מספקים לו שירותי קונסולריים ועובדים מול השלטונות כדי לוודא שהוא זוכה ליחס טוב לפי החוק המקומי. מצבו הבריאותי טוב, ואנו מעריכים כי יחלפו עוד כמה ימים עד שיספיקו לחקור את כל החשדות המיוחסים לו".

מצרים שאחרי מובארק: ישראל כאחראית לכל תחלואי החברה

בזמן שאותם מגעים מתנהלים מאחורי הקלעים, ממשיכים כלי התקשורת בשכנה מדרום לסקר בהרחבה את הפרשה ואת ההתפתחויות שבה. בין היתר, נמסר כי גרפל הובא לפני שופט בבית הדין לביטחון המדינה והכחיש באופן גורף את כל ההאשמות נגדו. הוא טען כי כל החומר שהוצג כ"מפליל" על ידי שלטונות מצרים ואותר במחשבו האישי היה גלוי לעיני כל וכי לא התכוון לעשות דבר שיוכל לפגוע בביטחונה של מצרים.

הכיסוי התקשורתי הנרחב של הפרשה הוא מהלך מכוון מצד ההנהגה החדשה של מצרים, שמנסה לגלגל לפתחה של ישראל את האחריות כמעט לכל תחלואי החברה בארץ הנילוס. סגן ראש הממשלה החדש טען בגלוי כי ישראל היא שמלבה את האש בין המגזרים השונים במצרים, ובעיקר בין הנוצרים הקופטים לבין המוסלמים - שעימותי דמים ביניהם במהלך השנה האחרונה גבו קורבנות רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת