מצרים: "סוכן המוסד" הוא אילן גרפל, ישראלי שעלה מארה"ב

אילן גרפל, צעיר ישראלי שעלה מארה"ב, התגייס לצה"ל ונפצע במלחמת לבנון ה-2 הוא "סוכן המוסד" שנעצר במצרים - כך מדווחים כלי התקשורת במדינה. במקביל, ישראל פנתה לארה"ב בבקשה ל"תיאום מהלכים" בבדיקת זהותו של הצעיר שנעצר לכאורה במצרים בחשד לריגול. במשרד החוץ עדיין לא מאשרים רשמית כי אכן נעצר ישראלי

אילן גרפל, צעיר ישראלי שעלה מארה"ב בשנת 2004, הנתדב לשירות קרבי בצה"ל ונפצע במלחמת לבנון ה-2 הוא העצור בחשד לריגול בקהיר - כך מדווחים כלי התקשורת במצרים.

על פי הפרטים החדשים שהתפרסמו במצרים, גרפל הוא יליד קווינס, ניו יורק, בוגר אוניברסיטת ג'ון הופקינס, שעלה לארץ בשנת 2004 ממניעים ציוניים. הוא התנדב לשירות בצנחנים, ונפצע בקרב בכפר א-טייבה במהלך מלחמת לבנון ה-2.

בתוך כך, פנתה הבוקר ישראל לארצות הברית בבקשה לבחון אם אכן אזרח ישראלי, שמחזיק גם באזרחות אמריקנית, הוא האיש שעל פי הדיווחים נעצר במצרים בחשד לריגול.

במשרד החוץ ממשיכים להדגיש כי טרם התקבל דיווח על ישראלי שנעדר, אך כאמור קיים חשד כי אכן נעצר אותו אזרח הישראלי-אמריקני בגבולות מצרים.

מהפרטים שהתפרסמו בתקשורת המצרית, לרבות התמונות, מנסה ישראלי לנסות ולאמת את זהותו של אותו חשוד בריגול, כפי שהתפרסם בתקשורת המצרית, אך כאמור, טרם אושר רשמית שאכן מדובר בגרפל. אם אכן יתגלה שמדובר בצעיר בעל האזרחות הכפולה, ושהוא אכן מוחזק במצרים, תבקש ישראל מארה"ב לתאם עמה את המהלכים בנושא.

"סוכן המוסד": חייל קרבי לשעבר

במצרים טוענים כי הצעיר הישראלי שנעצר בקהיר בחשד לריגול, לכאורה, הוא אילן גרפל, לשעבר חייל בצה"ל ששוחרר משירות קרבי בעקבות פציעה במלחמת לבנון ה-2. על פי החשד במצרים, עודד גרפל מפגינים בכיכר תחריר לנהוג באלימות כאשר מטרתו הייתה ליצור קרע בין העם לצבא.

במשרד החוץ ממשיכים להכחיש את הדיווח וטוענים כי "התמונות נראית מפוברקות. מדובר בקשקוש". עם זאת, חוששים במשרד כי המצרים עצרו ישראלים תמים ומנסים להפוך אותו ל"שעיר לעזאזל".

בתוך כך, חשפו הרשויות בקהיר תמונות של הישראלי ה"מרגל", כשהוא משתתף במספר הפגנות במצרים ואף עומד לצד המפגינים, כשהוא מניף שלטים בעד המהפכה ונגד ברק אובמה. בתמונות נוספות של הצעיר הוא נראה על רקע כיפת הזהב במסגד אל-אקצא, סמוך לפירמידות וגם כשהוא במהלך שירותו הצבאי.

עלילה או פרשת ריגול חדשה?

אתמול דיווחו כלי התקשורת במצרים כי "סוכן מוסד ישראלי" נעצר בקהיר בחשד ש"ריגל וניסה לגייס נוער מצרי לפעול נגד הרשויות" אחרי נפילת ממשלו של חוסני מובראק.

על פי הדיווחים במצרים, התובע הכללי הישאם בדאווי הורה על מעצרו של הגבר ל-15 ימים בחשד ל"ריגול נגד מצרים במטרה לפגוע בכלכלה ובאינטרסים הפוליטיים שלה". סוכנות הידיעות המצרית MENA טענה בתחילה ששמו של העצור הוא "אבירן גרין" וכי גילו 41. עוד טען כי הוא עבד עבור המוסד הישראלי. בחקירתו טען העצור כי הוא עיתונאי ישראלי שפעל בשליחות כלי התקשורת שבו הוא עובד.

על פי הפרסומים, "סוכן המוסד" פעל בכיכר תחריר - המקום המזוהה ביותר עם ההפגנות נגד משטרו של מובראק, לאחר המהפכה. "הוא נמצא שם מדי יום ושוחח עם בני נוער, הוא גם מסר לחלק מהם כספים ועודד אותם להתעמת עם הצבא", נטען במצרים. בין היתר יצר האיש קשר עם צעירים נוצרים-קופטים, ועל פי הפרסומים, כמה בני נוער שאיתם יצר החשוד קשר - הם אלה שדיווחו עליו לרשויות והובילו למעצרו.

האיש נעצר שלשום ע"י המשטרה הצבאית בבית בו הוא התגורר בקהיר, וכוחות הביטחון המצרים החרימו מחשב נייד וזיכרון נייד שהיו ברשותו - שם נמצא, על פי הדיווחים, מידע ביטחוני מסווג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת