"סוכן המוסד": חייל קרבי לשעבר

פרטים חדשים נחשפים על פרשת הריגול החדשה במצרים, שבה מעורב, לכאורה,סוכן מוסד ישראלי בשם "אילן גורן". המצרים טוענים כי החשוד גויס כדי "לתקוע טריז" בין הצבא למפגינים. גורם במשרד החוץ: מדובר בקשקוש

במצרים טוענים כי הצעיר הישראלי שנעצר בקהיר בחשד לריגול, לכאורה, הוא אילן גורן, לשעבר חייל בצה"ל ששוחרר משירות קרבי בעקבות פציעה. על פי החשד במצרים, עודד גורן מפגינים בכיכר תחריר לנהוג באלימות כאשר מטרתו הייתה ליצור קרע בין העם לצבא.

במשרד החוץ ממשיכים להכחיש את הדיווח וטוענים כי "התמונות נראית מפוברקות. מדובר בקשקוש". עם זאת, חוששים במשרד כי המצרים עצרו ישראלים תמים ומנסים להפוך אותו ל"שעיר לעזאזל".

בתוך כך, חשפו הרשויות בקהיר תמונות של הישראלי ה"מרגל", כשהוא משתתף במספר הפגנות במצרים ואף עומד לצד המפגינים, כשהוא מניף שלטים בעד המהפכה ונגד ברק אובמה. בתמונות נוספות של הצעיר הוא נראה על רקע כיפת הזהב במסגד אל-אקצא, סמוך לפירמידות וגם כשהוא במהלך שירותו הצבאי.

עלילה או פרשת ריגול חדשה?

אתמול דיווחו כלי התקשורת במצרים כי "סוכן מוסד ישראלי" נעצר בקהיר בחשד ש"ריגל וניסה לגייס נוער מצרי לפעול נגד הרשויות" אחרי נפילת ממשלו של חוסני מובראק.

על פי הדיווחים במצרים, התובע הכללי הישאם בדאווי הורה על מעצרו של הגבר ל-15 ימים בחשד ל"ריגול נגד מצרים במטרה לפגוע בכלכלה ובאינטרסים הפוליטיים שלה". סוכנות הידיעות המצרית MENA טענה בתחילה ששמו של העצור הוא "אבירן גרין" וכי גילו 41. עוד טען כי הוא עבד עבור המוסד הישראלי. בחקירתו טען העצור כי הוא עיתונאי ישראלי שפעל בשליחות כלי התקשורת שבו הוא עובד.

על פי הפרסומים, "סוכן המוסד" פעל בכיכר תחריר - המקום המזוהה ביותר עם ההפגנות נגד משטרו של מובראק, לאחר המהפכה. "הוא נמצא שם מדי יום ושוחח עם בני נוער, הוא גם מסר לחלק מהם כספים ועודד אותם להתעמת עם הצבא", נטען במצרים. בין היתר יצר האיש קשר עם צעירים נוצרים-קופטים, ועל פי הפרסומים, כמה בני נוער שאיתם יצר החשוד קשר - הם אלה שדיווחו עליו לרשויות והובילו למעצרו.

האיש נעצר שלשום ע"י המשטרה הצבאית בבית בו הוא התגורר בקהיר, וכוחות הביטחון המצרים החרימו מחשב נייד וזיכרון נייד שהיו ברשותו - שם נמצא, על פי הדיווחים, מידע ביטחוני מסווג.

במצרים חוששים שהמעצר רק יגביר את המתח בין ירושלים לקהיר, מתח שהלך ונבנה מאז נפילת ממשל מובראק ומפלגתו ורק החמיר מאז פיצוץ צינור הגז ממצרים לישראל. במשרד החוץ המצרי עדיין לא הגיבו לידיעה. ממשרד החוץ בישראל נמסר כי "האירוע אינו מוכר".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת