דיווח: "אסד שוקל לפתוח חזית מול ישראל"

דיון נוקב מתנהל בימים אלו בקרב בכירי ההנהגה הסורית בסוגיית הישרדות המשטר. בדיווח המופיע בעיתון לבנוני, ואשר מהימנותו אינה ברורה, נטען כי כמה מקורביו של אסד מייעצים לו לפתוח במלחמה עם ישראל על מנת להביא לרגיעה בזירה הפנים-סורית. גורמים אחרים במשטר, על פי הדיווח, סבורים כי מהלך שכזה יביא לנפילת המשטר

האם אירועי "יום הנכבה" ו"יום הנכסה" עלולים להיות רק ראשיתה של חזית מול סוריה, המחפשת דרכים לצאת מהמשבר החמור במדינה? עיתון לבנוני מדווח על מחלוקת קשה בתוך המשטר הסורי האם לפתוח חזית צבאית מול ישראל, במטרה להסית תשומת הלב מאש המהומות ובכך להביא להישרדות המשטר. מהימנות הדיווח מוטלת בספק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח בעיתון הלבנוני "אל-ג'ומהורייה", מתנהל בימים אלו דיון בתוך ההנהגה הסורית, בסוגיית פתיחתה של חזית צבאית מול ישראל בגבול. "הדעות חלוקות", דיווח העיתון. "יש גורמים בהנהגה המייעצים לאסד לצאת למלחמה עם ישראל במידה והמצב הפנימי יחמיר. זאת, מתוך הנחה שהדבר יביא לרגיעה בתוך סוריה".

עם זאת, ציין העיתון, כי קיימים גורמים במשטר המסתייגים מכך. "ואולם, יש הסבורים כי מהלך שכזה יפגע ביציבות המשטר הסורי - יציבות אותה עדיין ניתן להשיג אפילו במצב הנוכחי במדינה. בנוסף, מהלך שכזה לא יסיר ממנו את האחריות לביצוע רפורמות הכרחיות". בעקבות אירועי "יום הנכסה" השבוע, הביעו גורמי ביטחון בישראל חשש מפני ניסיונות פרובוקציה של המשטר בדמשק בסמוך לגבול, בניסיון להסית את תשומת הלב מהמתרחש במדינה.

בסוף חודש אפריל, עם התערבותו הראשונה של צבא סוריה במהומות במדינה, מתחו המפגינים ביקורת קשה על שליחת החיילים למעוזי המחאה. בין השאר, נכתב בכלי התקשורת המזוהים עם המחאה: "אסד נלחם בנו - במקום בישראל".

טורקיה מאבדת סבלנותה כלפי אסד 

בינתיים, ממשיך אסד לאבד את הלגיטימציה שלו גם בקרב בני בריתו. בהתבטאות חריפה ויוצאת דופן תקף הלילה ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את התנהלותו של נשיא סוריה ומכנה את תגובתו לגל המהומות במדינה "מעשי זוועה ברבריים וברוטליים". לדבריו, "המשטר מתנהג בצורה לא אנושית".

בראיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה הטורקי ATV, האשים ארדואן את הנשיא אסד בכך שהוא מתייחס למצב במדינתו בקלות ראש, וכינה את התמונות המגיעות מסוריה כ"בלתי ראויות". בניגוד לעמדת טורקיה עד כה, אמר ארדואן כי ייתכן שטורקיה תתמוך בהצעת החלטה במועצת הביטחון נגד סוריה. עד כה נשמעו מספר ביקורות חריפות מצד הממשל באנקרה כלפי התגובה הסורית להפגנות במדינה, אך נראה כי זו החריפה שבהן.

מוקדם יותר היום יצא המבצע הצבאי בעיירה ג'יסר א-שורור לדרך. הטלוויזיה הסורית דיווחה הבוקר כי כוחות הצבא החלו במבצע, שמטרתו על פי הדיווח "לשים סוף לאיום הטרור על התושבים". בכלי התקשורת המזוהים עם המפגינים דווח כי בשעה האחרונה כוחות גדולים של משוריינים ויחידות חי"ר פועלים בעיירה ופותחים באש לעבר התושבים.

"כתבנו בג'יסר א-שורור מדווח כי בתגובה לקריאות תושבי המקום, יחידות של צבא סוריה החלו את משימתן בעיירה", דיווחה הטלוויזיה הסורית. "המטרה היא לעצור פעילים חמושים". זמן קצר לאחר מכן דיווחה הטלוויזיה הסורית כי פעילים חמושים מנהלים חילופי אש עם כוחות הצבא בשטחים החקלאים בפאתי העיירה. החל משעות הבוקר המוקדמות החלה הטלוויזיה הסורית במשדר מיוחד ורציף בו שולבו תכנים רבים הקשורים לצבא סוריה, ובו נראו תמונות של חיילים מתאמנים ונערכים לפעילות מבצעית.