התשובה נגד המפגינים: רובוט שיורה רימוני גז מדמיע

בעקבות האירועים האחרונים סמוך לגדר הגבול בצפון ולקראת המשטים בחודש הבא, מחפשים גופי הביטחון בעולם נשק שיוכל לנטרל מפגינים - מבלי להרוג אותם. ניר דבורי סוקר את המערכות המתקדמות ביותר בעולם, שחלקן נכנסו לשימוש מבצעי - ואולי ראוי שגם צה"ל יעשה בהן שימוש

זו כבר הפכה למגמה עולמית - פיתוח אמצעי "אל-הרג". לא מדובר כאן בירי חי, אלא באמצעים שמטרתם לנטרל אדם מבלי להרוג אותו. הרעיון הוא לשבש את התכניות של המפגע, שצריך עכשיו להגן על עצמו מפני רעש, חשמל או מכת חום.

זו הבעיה המרכזית עכשיו גם עבור ישראל, שתצטרך לעצור תהלוכות של אלפי מפגינים לגדר הגבול וגם לבלום את מארגני המשטים המתארגנים לעזה.

בין האמצעים החדישים ניתן למצוא, למשל, תותח הלם שמייצר רעש ירייה חזק במיוחד וגל הלם שיכול לנטרל אדם מבלי להרוג. גם קרן מיקרוגל, שממרחק מאות מטרים מחממת את קבוצת המפגינים ובגללה הם נאלצים לברוח ממכת החום - אחרת ייכוו באורח קשה.

תתרחקו מ"הצעקה"

קיים גם רובוט שיורה רימוני גז מדמיע בלחיצת כפתור, וכך גם "הצעקה" - מערכת המפיקה צליל בעוצמה שאדם מתקשה להתמודד עמו. היא כבר בשימוש צבא ארצות הברית, וגם האניות נעזרות בה למאבק בפיראטים מול חופי סומליה.

בימים אלו השייטת מתאמנת בפיתוחים דומים לקראת המשט המתוכנן לחודש הבא. אפילו נערך ניסוי במטוסי כיבוי שיכולים להטיל כמויות מים אדירות מהאוויר - על הספינות. אבל בסוף יהיו תמיד כאלה שלא יתרשמו, לא יירתעו וינסו לפרוץ או יסרבו להתפנות. אותם, כך נראה, יהיה ניתן לעצור - רק בירי חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת