ישראל לאו"ם: די לפרובוקציות של אסד

באיגרת רשמית ששלחה ישראל למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון נכתב כי סוריה מלבה את האש בגבול בניסיון להסיט תשומת הלב מהדיכוי האלים של אזרחיה. "פרובוקציות כאלה נושאות בחובן פוטנציאל להסלמה ועליהן להיפסק לחלוטין", לשון המכתב

ישראל שלחה לאו"ם איגרת תלונה על אירועי יום הנכסה שלשום, שהידרדרו ליום אלים במיוחד בו נהרגו 23 אזרחים סורים מאש צה"ל. סגן ראש משלחת ישראל לאו"ם חיים וקסמן שיגר איגרת תלונה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולנשיא מועצת הביטחון בנוגע לפרובוקציות בגבול ישראל-סוריה.

"אירועי יום הנכסה – אשר לא היו יכולים להתקיים ללא ידיעת השלטונות הסוריים – משקפים ניסיון בוטה של ​​סוריה להסיט את תשומת הלב הבינלאומית מן הדיכוי האלים של אזרחיה", כתב וקסמן באיגרת.

וקסמן הדגיש כי האחריות מוטלת על ממשלת סוריה וקרא לקהילה הבינלאומית להעביר לסוריה מסר ברור "שפרובוקציות כאלה נושאות בחובן פוטנציאל להסלמה ועליהן להיפסק לחלוטין".

באו"ם "מודאגים" מהדיווחים על שימוש באש נגד המפגינים

נציבת זכויות האדם של האו"ם נבי פיילי אמרה היום כי היא "מודאגת מאוד" מהדיווחים על השימוש בתחמושת חיה נגד המפגינים בגבול הצפון, באירועי יום ה"נכסה" ביום ראשון האחרון. באירועים נהרגו 23 מפגינים ונפצעו כ-350 נוספים, בעת שהפגינו סמוך לגדר הגבול.

"כ-30 עד 40 מפגינים, לפי דיווחים, נהרגו על ידי כוחות הביטחון הישראלים בשלושת השבועות האחרונים", אמרה פיילי בהתייחסה גם לאירועי יום ה"נכבה". "על ממשלת ישראל חלה החובה להבטיח שחייליה ימנעו משימוש בכוח מוגזם", הוסיפה פיילי.

"לא משנה עד כמה הנסיבות קשות", אמרה פיילי, "השימוש בתחמושת חיה נגד מפגינים לא חמושים, באופן שגורם לנפגעים רבים, למוות ולפצועים - מעלה את השאלה אם לא ננקט פה כוח מוגזם", הוסיפה פיילי בהצהרה לתקשורת.

סוריה: אירועי יום ה"נכסה" - "רק ההקדמה"

על רקע החששות בישראל כי הגבול הצפוני יתלקח בעקבות האירועים האחרונים בימי ה"נכבה" וה"נכסה", צופים בסוריה כי תהלוכות המחאה והניסיון לפרוץ את גדר הגבול עם ישראל יימשכו. "מה שהתרחש שלשום, וקודם לכן באמצע חודש מאי, לאורך הגבול של הגולן הכבוש הוא רק הקדמה לנהירתם של המונים ללא גבול, בדרך לשחרר (את האדמות)", כך נכתב היום בעיתון הסורי "א-תישרין" של הממשל בדמשק.

מאמר המערכת בעיתון עסק באירועים האחרונים בגדר הגבול דווקא, מבלי קמצוץ של התייחסות לאירועי הדמים בסוריה. "ישראל לא צריכה להיות מופתעת בשעה ש-600 אלף פליטים סורים ינהרו לכפריהם והשדות החקלאיים שלהם, מהם גורשו על ידי הכיבוש בגולן", נכתב במאמר המערכת. "כך גם לגבי הפליטים הפלסטינים בסוריה. הנהירה ההמונית הזאת תהיה תחת הכותרת 'השחרור והשיבה', ולישראל לא תהיה היכולת להשיב לה, יהיו אשר יהיו אמצעי ההרג, הטרור והדיכוי בהם היא תשתמש".

"זכותם הלגיטימית של המפגינים לשחרר את אדמתם"

אמש הוענקה תגובה סורית ראשונה לאירועי "יום הנכסה". גורם בכיר במשרד החוץ הסורי גינה בחריפות את מה שכונה בדמשק "התוקפנות המשוועת של ישראל נגד אזרחים סורים ופלסטינים לא חמושים, שהתכנסו בגולן הסורי הכבוש".

בסוכנות הידיעות הסורית הביעו תמיכה בניסיון לפרוץ את גדר הגבול, ואותו גורם צוטט: "המפגינים הדגישו את זכותם הלגיטימית והחוקית לשחרר את אדמתם ולשוב אליה. התוקפנות גרמה למותם של חללים רבים ולפציעתם של רבים - מה שמוכיח את הטרור הממלכתי שמבצעת ישראל והמגמה התוקפנית הישראלית נגד בני עמנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת