רה"מ על הצתת המסגד במועייר: "מעשה נפשע"

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק גינו בצהריים בחריפות את הצתת המסגד לפנות בוקר בכפר מועייר וריסוס הכתובת "תג מחיר". "מדינת ישראל שמה לה לדגל את כיבוד חופש הדת והפולחן", הדגיש רה"מ. מוקדם יותר התעמתו תושבי המקום עם צה"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בצהריים בחריפות את הצתת המסגד לפנות בוקר בכפר מורייר, צפון-מזרחית לרמאללה. נתניהו הדגיש כי הוא מקווה שהמציתים יאותרו בהקדם ויבואו על עונשם: "זהו מעשה נפשע שבא במטרה לעורר פרובוקציה. מדינת ישראל שמה לה לדגל את כיבוד חופש הדת והפולחן ותפעל בנחרצות נגד כל מי שיפגע בעיקרון זה".

מוקדם יותר אמר שר הביטחון אהוד ברק כי "המעשה הנפשע נועד ללבות יצרים ולפגוע בסיכוי לחיים בשלום זה לצד זה. אני מאמין שצה"ל וכוחות הביטחון ישימו ידם על מבצעי המעשה הזדוני". ברק הורה לצה"ל ולכוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את המבצעים. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני הגיבה גם היא: "הצתת המסגד היא פשע המנוגד לערכים היהודים ולציונות. יש לטפל בפורעי החוק במהירות וביד קשה".

בשעות הבוקר נרשמו עימותים אלימים  בין פלסטינים לכוחות צבא בכפר, לאחר שבמהלך הלילה הגיעו למקום אלמונים, הציתו צמיגים בשטח מסגד בכפר וריססו את הכתובת "תג מחיר עלי עין". העימותים פוזרו על ידי אמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים וכרגע נשמר השקט בכפר.

התלונה על השחתת המסגד התקבלה הבוקר במנהל האזרחי. אחרי תחקור ראשוני, העביר צה"ל מסרי הרגעה לפלסטינים באמצעות קציני המנהל האזרחי. בצה"ל הבהירו לאנשי הכפר כי ישראל רואה בחומרה מקרי פגיעה במקומות הקדושים. צוות מז"פ של משטרת בנימין הגיע לנקודה והחל בחקירת האירוע.

הכתובת על המסגד "תג מחיר עלי עין", בא על פי החשד כדי לציין כי מדובר בפעולת תגמול על פינוי המאחז עלי עין באזור בנימין לפני כשבוע. כוחות צה"ל, משטרה והמינהל האזרחי הותקפו על ידי מתנחלים בזמן פינוי המבנים במאחז. שבעה שוטרים נפצעו בעימותים. פעילי ימין שהיו בזירה האשימו את כוחות הביטחון בפרוץ האלימות, ומחו על האופן שבו התבצע המהלך.

ארגון רבנים למען זכויות אדם הגיב לאירועים בכפר אל-מועייר. "הדיווחים על עוד השחתת מסגד, הפעם במורייר, מדליקים נורה אדומה. אם אכן מדובר בהשחתה הרי שהמשחיתים הם חלק משרשרת של מתדלקי השנאה והאלימות שעלולים לפגוע בכל אחד מאיתנו", כתב הארגון בהודעתו והדגיש: "המעשה הנתעב, עומד בניגוד לערכי המוסר האנושי ואמונתינו היהודית שאסור לפגוע בבני דתות אחרות, ואנו נעשה כל מאמץ להפוך השנאה להידברות בין דתית ומאבק במציתי הקונפליקט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת