הוכחה לנשק חם על ה"מרמרה"

לוחמי שייטת 13 שהשתלטו על הספינה "מרמרה" לפני כשנה במהלך המשט לעזה, טענו שהותקפו בנשק חם. עם זאת, עד כה לא הייתה הוכחה מצולמת לכך. היום נחשפים ב"ידיעות אחרונות" צילומים המראים שני פעילי IHH טורקים האוחזים ברובה ואקדח, רגעים לפני שצה"ל עלה על הסיפון

פעיל טורקי אוחז בנשק חם (ידיעות אחרונות)

שנה אחרי המשט לעזה, בו נהרגו תשעה פעילים טורקים, חושף הבוקר כתב "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע תמונות המציגות את הפעילים כשהם אוחזים בנשק חם. למרות שצה"ל טוען עוד מיום ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה" כי לוחמי שייטת 13 הותקפו בנשק חם, עד היום לא סופקה לכך עדות מצולמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התמונות וצילומי הווידאו המפלילים, שצולמו על ידי פעילים שלקחו חלק במשט, הגיעו לידי אגף המודיעין של צה"ל, אך מסתבר שאפילו חברי ועדת טירקל לבחינת אירועי המשט לא ראו אותם. בצילומים ניתן לראות בבירור פעיל אחד אוחז בנשק קצר ופעיל נוסף אוחז באקדח או בתת-מקלע קצר. לוחמי השייטת מסרו בעדותם כי הותקפו על ידי לפחות שני חמושים על הסיפון, ואפילו לוחם אחד נפצע מקליע אשר אינו בשימוש צה"לי, אולם עד כה כאמור לא סופקה הוכחה מצולמת לכך.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך ההשתלטות על המרמרה נפגעו שני חיילים מכוחות השייטת על ידי ירי מאש חיה. העובדה ידועה לכל מי שעסק בתחקירים, כולל הוועדות השונות שעסקו בעניין. בידי צה"ל אלפי שעות וידאו ותמונות אשר נבדקו על ידי גורמי צה"ל והועברו לגורמים המתחקרים. התמונות הנוכחיות היו באחד המחשבים, נבדקו לאחרונה על ידי צה"ל והועברו לגופים העוסקים בחקירת המשט. אין בתמונות עובדות חדשות שלא היו ידועות".

הממשל הטורקי מנסה למנוע את המשט הבא

בטורקיה כבר נערכים למשט הבא לרצועת עזה, אבל מתברר שדווקא הממשלה הטורקית מנסה כעת למנוע אותו: לראשונה מאז ההודעה על צאת המשט השני, ממשלת טורקיה מנסה להשפיע על מארגני המשט מארגון ה-IHH לחזור בהם.

שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו אמר אתמול כי נוכח ההתפתחויות על גבול רפיח, ייתכן ויש שינוי במצב בעזה. לדבריו, בעקבות העובדה שהמצרים מאפשרים תנועה של אנשים וסחורות, על הארגון הטורקי לבחון מחדש את הרעיון לצאת למשט בסוף החודש הקרוב. עוד הוסיף שר החוץ הטורקי כי על ישראל להמתין עד שתוקם ממשלת האחדות הפלסטינית, ואז עליה למלא את חלקה ולהסיר את הסגר מהצד הישראלי של הגבול עם רצועת עזה.

התבטאות יוצאת דופן זו מצד שר החוץ הטורקי, דווקא אחד ממבקריה החריפים של ישראל בדרג המדיני בטורקיה, היא הביטוי הראשון לכך שממשלת טורקיה נענית ללחץ הבינלאומי שמופעל עליה ולפחות תנסה לעצור את המשט שצפוי לצאת בקרוב לדרך.