מזכ"ל האו"ם: נבדוק את פעילות צה"ל בגולן

בעקבות הירי לעבר המפגינים הסורים שניסו לחצות את הגבול במהלך "יום הנכסה", הורה האו"ם לבדוק את הנסיבות שהובילו לתקרית. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הודיע כי פקחים "יבדקו את העובדות" בשטח. וושינגטון: מגבים את ישראל

הפקחים "יבדקו את העובדות". הגבול, היום (רויטרס)

בישראל אולי ברור מי אחראי לתקרית האש החמורה ברמת הגולן, בה נהרגו 24 סורים שניסו לחצות את גדר הגבול, אבל באו"ם כנראה חושבים אחרת: באן קי-מון הודיע הלילה כי פקחי האו"ם יחקרו את הרג האזרחים הסורים בגבול ישראל במהלך אירועי "יום הנכסה".

באן קי-מון הודיע היום כי פקחי האו"ם "יבדקו את העובדות בשטח", זאת לאחר ירי החיילים ישראלים שהביא למותם של 24 מפגינים ולפציעתם של למעלה מ-350, זאת על פי הדיווחים הרשמיים בסוריה.

גם ברוסיה מביעים חשש בעקבות התחממות הגזרה בין סוריה לישראל. ממשלת רוסיה מסרה כי היא "מודאגת" מהירי שבוצע לטענתה לעבר מפגינים לא חמושים ליד הגבול.

סוריה: מגנים את הרג המפגינים

בוושינגטון נמסר מוקדם יותר היום כי גורמים בממשל "מוטרדים מאוד" ממה שהתרחש בגבול, וקראו לאיפוק של שני הצדדים. עם זאת, ארצות הברית מיהרה לגבות את ישראל בטענה כי אסד מנסה להסיט את אור הזרקורים מהמתרחש בתוך סוריה, לעבר הגבול עם ישראל.

ממשלת סוריה פירסמה תגובה רשמית לאירועי "יום הנכסה": "זכותם של המפגינים לשחרר את האדמות ולשוב אליהן. סוריה מגנה בחריפות את הרג המפגינים", כך דווח בסוכנות הידיעות הסורית.

נתניהו: הירי היה מוצא אחרון

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה נתניהו לאירועי אתמול בגבול ישראל-סוריה ואמר: "האירועים בגבול הסורי הם אינם פרי יד המקרה", אמר נתניהו בכניסה לישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "יש כאן ניסיון לחמם את הגבול וניסיון לפרוץ את גבולותינו, לא סביב ה-5 ביוני או ה-6 או ה-7, אלא סביב ה-15 במאי - יום כינון מדינת ישראל. הוויכוח של האנשים האלה הוא עם עצם הקמתה של מדינת ישראל".

רה"מ המשיך: "ההתקפה הערבית על ישראל ב-1948 יצרה שתי בעיות פליטים ולא אחת: בעיית פליטים פלסטינית ובעית פליטים יהודית. ישראל הקטנטנה קלטה את כל הפליטים היהודים שסולקו ממדינות ערב, ואילו העולם הערבי לא פתר את בעיית הפליטים הערבים. והנה עכשיו באים נינים של אותם פליטים ומבקשים לשטוף את מדינת ישראל. אין בזה תוחלת, זה רק ניסיון לקיים פנטזיה המסכן את השלום".

"אנחנו מחויבים להגן על גבולותינו", הדגיש נתניהו. "צה"ל פעל בהתאם לחוק הבינלאומי. העברנו אזהרות למדינות השכנות וגם למארגנים הפרובוקטורים, שנמנע את פריצת הגבול. הפעלנו, על פי ההנחיות של הכוחות בשטח, אזהרות חוזרות ונשנות. הירי היה מוצא אחרון".

ראש הממשלה הוסיף: "אני לא יכול לומר שממשלת סוריה הטילה את מלוא כובד משקלה כדי לעצור את הפרובוקציות. זה ניסיון של הסטת תשומת הלב הבינלאומית מההרג הסיטונאי של האזרחים ברחובות סוריה. אנחנו עומדים על זכותנו להגן על גבולותינו, על יישובינו ועל אזרחינו באיפוק מירבי - אבל בידיעה שזוהי חובתנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת