הצצה למל"ט העתיד של חיל האוויר

המלחמה בטרור שמנהל צה"ל מהים, מהיבשה ומהאוויר, תקבל בתקופה הקרובה חיזוק משמעותי ביותר עם הצטרפותו של המטוס החדש ללא טייס - "הרמס 900". המל"ט שפותח במשך שנים רבות על ידי "אלביט" ייכנס לשירות מבצעי בקרוב ויתרום רבות לשיפור היכולות המבצעיות והמודיעיניות של צה"ל. היום הוא גם נמכר לצבא צ'ילה בעסקת ענק

"ספינת הדגל" של חברת אלביט - המטוס ללא טייס מדגם "הרמס 900", עתידה להיכנס בקרוב מאוד לשירות מבצעי בצה"ל לאחר שנים של פיתוח. "הרמס 900" הוא כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) שנבנה במיוחד למשימות סיור ואיסוף מודיעין בשטח האויב. הדגם המלא של המל"ט הוצג לראשונה בסלון האווירי בפריז בשנת 2007, ולאחר סדרת ניסויים ובדיקות הוא עתיד להיכנס בקרוב לפעילות מבצעית בחיל האוויר.  

רוצים לקבל את כל הסרטונים לפני כולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ה"הרמס 900" נחשב לאחד המל"טים המתקדמים מסוגו בעולם, הוא מסוגל לצאת לגיחות מודיעין ביום ובלילה, וביכולתו לצלם בכל תנאי מזג אוויר. המל"ט החדש הינו דור ההמשך ל"הרמס 450", המהווה את עמוד השדרה של הפעילות המבצעית של חיל האוויר. הפיתוח המבצעי הסתיים לאחרונה, וחלק מהמערכות שנמצאות על המל"ט הועברו לבחינה ושימוש של צה"ל, זאת רגע לפני שיהפוך למבצעי וייקח חלק במשימות מגוונות בשטחי האויב.

המל"ט מסוגל לשהות באוויר קרוב ל-30 שעות, ולשאת מטען במשקל של עד חצי טון. גובה הטיסה המקסימלי שלו הינו 30 אלף רגל והוא נחשב לאחד המתקדמים מסוגו בעולם. מערכות המל"ט כוללות בנוסף תחנות שליטה קרקעיות, מתעדים (מצלמות) אלקטרו-אופטיים, מכ"מים ועוד. 

ה"הרמס 900" מבוסס על ה"הרמס 450", ולכן הוא משתלב בקלות עם המערך הקיים בחיל האוויר ומאפשר גמישות מבצעית וחיסכון רב בעלויות. כל צבא המפעיל מל"ט מסוג "הרמס 450" יכול לרכוש את הדגם החדש וכך להכניסו לפעולה מיידית ללא צורך בהקמת תשתית נוספת או יצירה של תכניות אימון מיוחדות.

היום הודיעה חברת אלביט כי זכתה בחוזה לאספקת "הרמס 900" לצ'ילה, במסגרת עסקת ענק הנאמדת בעשרות מיליוני דולרים. "הבחירה ב"הרמס 900", המצטרפת להחלטת צה"ל להצטייד במל"ט מסוג זה, מהווה נקודת ציון חשובה בפעילות המל"טים שלנו ואנו גאים בה מאד", אמר נשיא אלביט, יוסי אקרמן. "הבחירה מעידה על האמון הרב שהלקוח רוכש ליכולותינו המתקדמות בתחום המל"טים ומבססת את מעמדנו כמובילים עולמיים בתחום".