נתניהו על המהומות בגולן: "הירי היה מוצא אחרון"

ראש הממשלה נתניהו הגיב לפני ישיבת סיעת הליכוד בכנסת על מהומות "יום הנכסה" אתמול, בהן על פי הדיווחים בסוריה נהרגו 24 מפגינים. ""אנחנו מחויבים להגן על גבולותינו", הדגיש נתניהו. "צה"ל פעל בהתאם לחוק הבינלאומי", הדגיש רה"מ. "זה ניסיון של הממשל הסורי להסיט את תשומת הלב מההרג הסיטונאי של האזרחים ברחובות"

יום אחרי מהומות "יום הנכסה" שהפכו ליום קרב של ממש בחזית הסורית, כולל 23 הרוגים ו-350 פצועים - כך על פי הדיווחים בסוריה, מתייחס ראש הממשלה נתניהו לדיווחים ואומר: "הירי היה מוצא אחרון".

"האירועים בגבול הסורי הם אינם פרי יד המקרה", אמר נתניהו בכניסה לישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "יש כאן ניסיון לחמם את הגבול וניסיון לפרוץ את גבולותינו, לא סביב ה-5 ביוני או ה-6 או ה-7, אלא סביב ה-15 במאי - יום כינון מדינת ישראל. הוויכוח של האנשים האלה הוא עם עצם הקמתה של מדינת ישראל".

רה"מ המשיך: "ההתקפה הערבית על ישראל ב-1948 יצרה שתי בעיות פליטים ולא אחת: בעיית פליטים פלסטינית ובעית פליטים יהודית. ישראל הקטנטנה קלטה את כל הפליטים היהודים שסולקו ממדינות ערב, ואילו העולם הערבי לא פתר את בעיית הפליטים הערבים. והנה עכשיו באים נינים של אותם פליטים ומבקשים לשטוף את מדינת ישראל. אין בזה תוחלת, זה רק ניסיון לקיים פנטזיה המסכן את השלום".

"אנחנו מחויבים להגן על גבולותינו", הדגיש נתניהו. "צה"ל פעל בהתאם לחוק הבינלאומי. העברנו אזהרות למדינות השכנות וגם למארגנים הפרובוקטורים, שנמנע את פריצת הגבול. הפעלנו, על פי ההנחיות של הכוחות בשטח, אזהרות חוזרות ונשנות. הירי היה מוצא אחרון. אני לא יכול לומר שממשלת סוריה הטילה את מלוא כובד משקלה כדי לעצור את הפרובוקציות. זה ניסיון של הסטת תשומת הלב הבינלאומית מההרג הסיטונאי של האזרחים ברחובות סוריה. אנחנו עומדים על זכותנו להגן על גבולותינו, על יישובינו ועל אזרחינו באיפוק מירבי - אבל בידיעה שזוהי חובתנו".

ברק: נשתדל שיהיו מינימום נפגעים

שר הביטחון אהוד ברק העריך הבוקר כי גורלו של אסד נחרץ - והוא יופל. ברק אמר את הדברים בתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל, המשודרת ברשת ב' ומועברת גם בערוץ החדשות. עוד אמר ברק. כי "אם אסד ייעצר היום בהפעלת הכוח הוא ייתפס כחלש ויופל, אם הוא ימשיך בהרג הסדקים יחלו להופיע גם בתוך הצבא, גורלו נחרץ. אני חושב אותו דבר על נשיא תימן ועל קדאפי".

ברק התייחס בריאיון למהומות יום הנכסה שאירעו אתמול לאורך כל היום: "סוריה היא מדינה שהייתה אויבת ועדיין אין לנו שלום איתה. אבל נשתדל שיהיו מינימום נפגעים בנפש. צריך להבין שהצעדים שננקטו הם נכונים, הכרחיים, אנחנו מגבים אותם והאחריות נופלת על כל מי שיזם ומעודד את זה".

אתמול התפרעו כמה מאות מפגינים סורים בגבול עם ישראל בשתי נקודות עיקריות: קוניטרה וממזרח למג'דל שמס. ערוצי הטלוויזיה דיווחו כי מירי של כוחות צה"ל לעבר הסורים שניסו להסתנן לשטח ישראל נהרגו 23 בני אדם ונפצעו 350. למספרים אין אישור ממקורות אחרים.