הרמטכ"ל סייר סמוך למג'דל שמס

אחרי המהומות - הרמטכ"ל בני גנץ הגיע הבוקר לגבול הצפון וערך סיור במקום. אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט העביר לו תדרוך על המהומות. בצה"ל בטוחים כי הסורים ניפחו את מספר ההרוגים

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ סייר היום בגבול הצפון בעקבות אירועי יום הנכסה והדיווחים על 23 הרוגים סורים אתמול. גם חיילי או"ם הגיעו לאזור על מנת לסקור את המתרחש באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גנץ קיבל תדריך על האירועים ממפקד פיקוד הצפון האלוף גדי אייזנקוט. במהלך הסיור אמר: "יש להמשיך ולשמור על רמת דריכות וכוננות גבוהה אנו ערוכים להצבת כל מכשול ולהפעלת מרכיבי ההגנה כנגד פיגועים אפשריים וכנגד ניסיונות ההמון לחצות את הגבול". הבוקר נרגעו הרוחות, וכעת יש במקום עשרות בודדות של מפגינים בגבעת הצעקות שמנופפים בדגלים אך לא מתקרבים לגדר הגבול.

בשעות הצהריים החלו לוויות ההרוגים בקוניטרה. בישראל טוענים כי הדיווחים על 23 הרוגים מנופח. שר הביטחון ברק אמר בריאיון לירון דקל בקול ישראל כי את המספר המדויק נדע בימים הקרובים והביע תקווה כי מדובר במספרים נמוכים יותר.

דובר צה"ל: "פרובוקציה סורית", הסורים: "תוקפנות ישראלית"

בצה"ל גינו בחריפות את ההתנהגות הסורית. "אנחנו רואים חיילים סורים לא נוקפים אצבע, שלא נאמר מייצרים פרובוקציה. יש פה ניסיון סורי להסית את סדר היום ממה שקורה בתוך הערים במדינה, לאירועים בקו הגבול".

בכלי התקשורת הסוריים כונתה תגובת צה"ל "תוקפנות ישראלית על עשרות צעירים סורים ופלסטינים שהתכנסו באזור הגולן הסורי הכבוש, לציון יום הנכסה". כתב רשת הטלוויזיה הסורית המסקר את האירוע דיווח כי "חיילי צה"ל פתחו באש חיה בעימות מול הצעירים המנסים לשוב לאדמתם הכבושה והשליכו לעברם רימוני גז".

אחד המפגינים שניסו לחצות את הגדר, אמר אתמול לכתב הטלוויזיה הסורית: "הם (חיילי צה"ל) יורים עלינו, אבל אנחנו נחושים לשוב. או שנמות על שם קידוש אללה או שנשוב לאדמתנו הכבושה". מפגין אחר אמר: "זוהי זכות לגיטימית שלנו. לא נקבל שאדמתנו תישאר כמושה. אנחנו מחוצה לה, ונמשיך לשלוח תהלוכות שהידים עד השחרור".

סיקור מיוחד - מהומות ב"יום הנכסה":

קלנדיה: רימוני גז והלם על מפגינים

צפו: הסורים מפנים פצועים מהגבול

דובר צה"ל: "החיילים הסורים לא נוקפים אצבע"