דגן מגיב לביקורת נגדו: "התייחסו לנושא ולא אליי"

ראש המוסד מאיר דגן מגיב לביקורת הקשה שהטיח בו הדרג המדיני בעקבות דברים שאמר במהלך השבוע שעבר. בראיון ל"ידיעות אחרונות" דגן מתייצב לצד חבריו ואומר: "אני מוקיר את ראש השב"כ והמוסד והרמטכ"ל ומאמין שבעת המבחן יאמרו את דעתם המקצועית לרה"מ"

ראש המוסד לשעבר משיב לביקורת הקשה שהושמעה נגדו בימים האחרונים, בעקבות דברים שאמר. בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" הוא מגבה את הרמטכ"ל וראשי השב"כ והמוסד החדשים: "אני מאמין שיאמרו לנתניהו את האמת המקצועית שלהם".

גורמים בכירים במערכת הביטחון מתחו על דגן ביקורת וציינו שלפי דברים שאמר משתמע כי ראשי מערכת הביטחון החדשים יתקשו לעמוד מול הדרג המדיני. כעת התייחס לדברים הללו והסביר כי "גם כשאני כיהנתי בתפקיד ראש המוסד הייתה לי מערכת יחסי עבודה ואמון עם ראש השב"כ דיסקין ועם הרמטכ"ל אשכנזי אבל בסופו של דבר דעתו ועמדתו של ראש הממשלה היא זו שקבעה".

דגן ציין כי בנאומו באוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר לא התכוון להעביר ביקורת ישירה על ראש הממשלה נתניהו ועל שר הביטחון ברק כפי שהשתמע. "דיברתי באופן כללי על בעיית המנהיגות במדינה", אמר והוסיף: "אני מציע לאלו שמותחים עליי ביקורת שידונו לגופו של עניין ולא לגופו של איש".

מבקריו של דגן טענו כי הוא הרשה לעצמו "לפתוח את הפה" בשל דחיית בקשתו להישאר בתפקיד ראש המוסד. לדבריו: יש בידי מכתב המצביע על כך שחודשים לפני סיום תפקידי כבר ביקשתי לפרוש".

בסיומו של הראיון הבהיר דגן כי הוא מתכוון לשרת את ביטחון המדינה בכל זמן ואמר: "ראש הממשלה יודע שבמידה ויבקש להיעזר בשירותיי ובניסיוני אעמוד לשירותו".

הביקורת: "דגן עשה דבר שלא ייעשה בנושא האירני"

בסוף השבוע המשיך ראש המוסד לשעבר במתקפה על הנהגת המדינה. דגן הסביר את הסיבה שבגינה הביע את התנגדותו לתקיפה צבאית באירן וטען לאחר סיום תפקידו כי "אין מי שיעצור את ביבי וברק". בשיחות סגורות עם מקורביו נימק את הדברים שעוררו סערה במערכת הפוליטית: "החלטתי לדבר כי כשהייתי בתפקיד, דיסקין, אשכנזי, ואני יכולנו לבלום כל הרפתקה אפשרית. עכשיו אני חושש שאין מי שיעצור את ביבי וברק", צוטט דיסקין.

במהלך הימים האחרונים נמשכה הביקורת על דבריו של דגן. שרים בקבינט המדיני-ביטחוני אמרו ביום חמישי האחרון כי "דגן עשה דבר שלא ייעשה בנושא האירני", והוסיפו כי ההתבטאויות "פוגעות בהרתעה מפני שהאופציה הצבאית חייבת להיות מונחת על השולחן כאופציה אמינה אחרי סנקציות. זה משדר לעולם שאפשר להוריד את הרגל מהדוושה של הסנקציות".

תזכורת: דבריו של דגן באוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר

שלשום, במהלך כינוס באוניברסיטת תל אביב, תקף דגן את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אהוד ברק. "אני חושב שכתפיסת עולם, מדינת ישראל צריכה לבחור את האופציה הצבאית כאלטרנטיבה אחרונה", אמר דגן. "אני מזכיר לכם שב-1973 טענו תמיד שלא האירו את עוצמת הבעיה הניצבת בפנינו. אני לא מוכן שעל מצפוני תהיה מונחת בעיה כזו, ולכן בכל הזדמנות שאני אוכל - אביע את דעתי", אמר בכינוס.

"יש רדידות בדיון לגבי האתגרים הביטחוניים של ישראל", הוסיף דגן. "הם מנוהלים כולם בסיסמאות. איני כופר בסמכות ובאחריות של ראש הממשלה ושר הביטחון, הם אחראים. אבל כבר אמרתי שלפעמים שכל והחלטה טובה אינם קשורים בעובדה שאתה נבחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת