פרדו על התבטאויות דגן: "אין לזה תקדים"

ראש המוסד החדש תמיר פרדו מבקר בשיחות סגורות את התבטאויותו האחרונות של קודמו בתפקיד, מאיר דגן. "אני מכיר אותו היטב. שירתתי כסגנו במשך שש שנים, אני לא מבין כיצד הוא יכול לומר דבר שכזה", אמר פרדו. במקביל, שרי הממשלה תוקפים הבוקר את דברי דגן. "זקנתו מביישת את בחרותו", אמר השר הרשקוביץ

דגן ופרדו. ראש בראש (חדשות 2)

ראש בראש: ראש המוסד החדש, תמיר פרדו, זועם על קודמו בתפקיד בעקבות שורה של התבטאויות פומביות וראיונות שהעניק לעיתונות מיד עם סיום תפקידו, בהם תקף דגן בעיקר את ראשי המדינה וחשף לכאורה פרטים על תקופתו במוסד.

"אני מופתע מאוד מההתבטאויות של מאיר", אמר לאחרונה פרדו בשיחות סגורות, כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". "אני מכיר אותו היטב. שירתתי כסגנו במשך שש שנים, אני לא מבין כיצד הוא יכול לומר דבר שכזה".

פרדו הוסיף, לפי הדיווח: "אני לא מכיר אף אדם במדינת ישראל, בעבר או בהווה, שהיה נוהג בצורה כזו. אין לזה תקדים במדינת ישראל", ועם זאת ציין כי "אין לי שום טענה אישית נגד דגן, ומי שצריך להגיב זה הדרג המדיני".

שרי הממשלה נגד דגן: "זקנתו מביישת את בחרותו"

במקביל, תוקפים הבוקר כמה משרי הממשלה את התנהגותו של ראש המוסד לשעבר. השר הרשקוביץ' אמר בכניסה לישיבת הממשלה כי "זקנתו של דגן מביישת את בחרותו. יש דברים שאתה לא אומר, נכונים או לא. אם היה מישהו שמדבר כך ביציאה מישיבת הקבינט, וחושף סודות מדינה, הוא היה עומד למשפט על פגיעה בביטחון המדינה".

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר כי דבריו של דגן הם "תקלה". "הוא עתיר זכויות בדברים שעשה", אמר לנדאו, "אך הוא נכשל קשות בדברים שאמר, בעיקר כאשר מדינת ישראל מנסה ליצור הרתעה כלפי אירן".

שר האוצר יובל שטייניץ היה עדין יותר בניסוחיו כלפי דגן, ואמר: "אני זוכר את דגן מתנגד לפטפטת של יוצאי מערכת הביטחון. נאה דורש ונאה מקיים, ואת הכלל הזה גם דגן צריך לקיים".

"עכשיו אין מי שיעצור את ביבי וברק"

ביום שישי האחרון פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי דגן עצמו התייחס להחלטתו לצאת בהצהרות פומביות רבות ואמר למקורביו: "אני, אשכנזי ודיסקין יכולנו לבלום כל הרפתקה מסוכנת של ביבי וברק. עכשיו אין מי שיעצור אותם". דבריו, לפי הפרסום, עוררו סערה גם במערכת הפוליטית, בעיקר בסביבתו של נתניהו, שם טענו בין השאר כי דגן מנסה לפלס את דרכו לפוליטיקה.

יומיים לפני כן התבטא דגן בחריפות בכנס באוניברסיטת ת"א. "אני חושב שכתפיסת עולם, מדינת ישראל צריכה לבחור את האופציה הצבאית כאלטרנטיבה אחרונה", אמר ראש המוסד היוצא. "לא כאלטרנטיבה מועדפת ולא כאלטרנטיבה אפשרית, אלא כאופציה אחרונה".

בשיחות סגורות אמר דגן כי הציג את עמדתו גם בפני מקבלי ההחלטות בזמן אמת. הוא רמז לדחיפות ולחומרת הוויכוח, כשהסביר מדוע הוא מדבר בפומבי. "אני מזכיר לכם שב-1973 טענו תמיד שלא האירו את עוצמת הבעיה הניצבת בפנינו..אני לא מוכן שעל מצפוני תהיה מונחת בעיה כזו, ולכן בכל הזדמנות שאני אוכל - אביע את דעתי", אמר בכינוס.

דגן כיוון לשני אישים בעיקר: ראש הממשלה ושר הביטחון, הצמד נתניהו וברק. הוא רמז, לא תקף ישירות, אך כמי שניהל לצדם את ענייני הביטחון במשך שנים, הוא הטיל ספק בדבר הכי משמעותי - המנהיגות והחזון. "יש רדידות בדיון לגבי האתגרים הביטחוניים של ישראל", הוא אמר. "הם מנוהלים כולם בסיסמאות. איני כופר בסמכות ובאחריות של ראש הממשלה ושר הביטחון, הם אחראים. אבל כבר אמרתי שלפעמים שכל והחלטה טובה אינם קשורים בעובדה שאתה נבחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת