עשרות סורים התאספו באזור הגבול

אחרי העימותים האלימים אתמול, נמשכת הכוננות הגבוהה בגבול הצפון. עשרות סורים מתאספים באזור מג'דל שמס, אך נכון לעכשיו לא מתקרבים לגדר

אחרי בוקר שקט, התאספו עשרות סורים ב"גבעת הצעקות", הסמוכה למג'דל שמס. עם זאת, נכון לשעה זו לא נרשמה התקרבות לגבול עם ישראל.

בעקבות העימותים האלימים אתמול, שומרים גם היום בצה"ל ובמערכת הביטחון על כוננות גבוהה לאורך הגבול הצפוני מחשש לחידוש ההפגנות ליד הגדר. אמש הסתיימו אירועי "יום הנכסה" לאחר שרוב המפגינים שבו לעומק שטח סוריה. בעקבות הרגיעה החלו כוחות הנדסה בתיקון הגדר שנפגעה בעקבות פעילות המתפרעים, אך לא נפרצה.

בסוריה דיווחו על 23 הרוגים וכ-350 פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל. בישראל טוענים שמדובר במספרים מופרזים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר צה"ל: "פרובוקציה סורית", הסורים: "תוקפנות ישראלית"

בצה"ל גינו בחריפות את ההתנהגות הסורית. "אנחנו רואים חיילים סורים לא נוקפים אצבע, שלא נאמר מייצרים פרובוקציה. יש פה ניסיון סורי להסית את סדר היום ממה שקורה בתוך הערים במדינה, לאירועים בקו הגבול".

בכלי התקשורת הסוריים כונתה תגובת צה"ל "תוקפנות ישראלית על עשרות צעירים סורים ופלסטינים שהתכנסו באזור הגולן הסורי הכבוש, לציון יום הנכסה". כתב רשת הטלוויזיה הסורית המסקר את האירוע דיווח כי "חיילי צה"ל פתחו באש חיה בעימות מול הצעירים המנסים לשוב לאדמתם הכבושה והשליכו לעברם רימוני גז".

אחד המפגינים שניסו לחצות את הגדר, אמר אתמול לכתב הטלוויזיה הסורית: "הם (חיילי צה"ל) יורים עלינו, אבל אנחנו נחושים לשוב. או שנמות על שם קידוש אללה או שנשוב לאדמתנו הכבושה". מפגין אחר אמר: "זוהי זכות לגיטימית שלנו. לא נקבל שאדמתנו תישאר כמושה. אנחנו מחוצה לה, ונמשיך לשלוח תהלוכות שהידים עד השחרור".

מאות מפגינים ליד מחסום קלנדיה; הפגנה גם במחסום ארז

אירועי "יום הנכסה" התקיימו אתמול גם בשטחי הגדה. הפגנה של מאות במחסום קלנדיה התפתחה ליידוי אבנים מסיבי כלפי כוחות צה"ל, ועל פי דיווחי הרשתות הזרות, במקום כמה עשרות פצועים.

בעזה הגיעו מאות מפגינים פלסטינים למעבר ארז, זאת למרות ההערכות לפיהן יסתפקו המפגינים בתהלוכות בתוך הערים עזה וחאן יונס ולא ינסו להגיע לגדר. כוחות הביטחון של חמאס הגיעו למקום.

בסופ"ש הודיעו הסורים והלבנונים על ביטול הצעדה

למרות ההפגנה הסוערת אתמול, הפלסטינים בסוריה הלכו בעקבות לבנון והודיעו בשעות הלילה כי צעדת יום הנכסה מבוטלת. חאלד עבדול מג'יד, אחד ממארגני ההפגנות מהצד הסורי, הסביר אתמול כי הצעדה לא מבוטלת אלא נדחית למועד מאוחר יותר. הוא לא נתן סיבה לביטול או דחיית הצעדה.

ביום שישי הודיעו גם מארגני הצעדה מהצד הלבנוני של הגבול על ביטול האירוע. לדברי המארגנים, במקום התהלוכה שנקבעה ליום ראשון, בציון 44 שנים למלחמת ששת הימים, יפגינו המפגינים בכל 12 מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון. הם יקראו להקמת מדינה פלסטינית. על פי הדיווח, ההחלטה התקבלה ביום חמישי "בעקבות לחצים אמריקניים על ממשלת לבנון".

צה"ל בכוננות גבוהה לאורך הגבולות

למרות ההודעות על הביטולים, בצה"ל המשיכו בהכנות ל"יום הנכסה" - יום הפסד הערבים במלחמת ששת הימים, וההיערכות לא השתנתה מחשש ל"הפתעות", כפי שאירע ביום ה"נכבה" לפני כשלושה שבועות.

מאז אותן הפגנות, הגדר ליד מג'דל שמס חודשה ושודרגה, וכן הוטמנו שדות מוקשים חדשים. 

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו גיא ורון, ניר דבורי, אהוד יערי, רוני דניאל ויוסי זילברמן

סיקור מיוחד - מהומות ב"יום הנכסה":

קלנדיה: רימוני גז והלם על מפגינים

צפו: הסורים מפנים פצועים מהגבול

דובר צה"ל: "החיילים הסורים לא נוקפים אצבע"