אוטובוסים נעצרו בדרכם למג'דל שמס

כוחות הביטחון עצרו בשעות הצהריים שלושה אוטובוסים ועליהם ערבים-ישראלים בכניסה לכפר מג'דל שמס ברמת הגולן. ההערכה היא כי נוסעי האוטובוסים תכננו להשתתף באירועי "יום הנכסה" בראשית השבוע הבא. תושב מג'דל שמס: "נמאס לנו מהמחסומים בכניסה לכפר". לבנון: "לא יהיו תהלוכות"

המשטרה מנעה בשעות הצהריים משלושה אוטובוסים ובהם ערבים ישראלים להגיע למג'דל שמס שברמת הגולן, ככל הנראה כדי להשתתף בהפגנות יום הנכסה ביום ראשון, כך מדווח היום בגלי צה"ל. האוטובוסים נעצרו באזור להבות הבשן ונדרשו לשוב על עקבותיהם. בנוסף, צה"ל הכריז על הגולן שטח צבאי סגור כדי למנוע הגעת מפגינים נוספים. עם זאת, מטיילים עדיין מורשים להמשיך ולטייל באזור.

"נמאס לנו מהמחסומים בכניסה לכפר שלנו", אמר היום אחד מתושבי מג'דל שמס בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "כל מי שנכנס ויוצא נבדק על ידי המשטרה וכוחות הצבא במקום. יש מחסומים בכל מקום, ונותנים רק לתושבי הכפר להיכנס ולצאת ממנו".

מוקדם יותר דווח בלבנון כי תהלוכות "יום הנכסה" לעבר הגבול, שהיו צפויות היו להתקיים ביום ראשון הקרוב בשתי המדינות בוטלו. על פי הדיווח, ההחלטה התקבלה אמש "בעקבות לחצים אמריקניים על ממשלת לבנון".

"לא ייערכו שום טקסים לאורך הגבול עם פלסטין", דיווח היום העיתון הלבוני "אל-אח'באר". "התהלוכות יידחו או יבוטלו, ולא יצויין השנה יום הנכסה בלבנון. הסיבות לכך הן הרבות - ובהן הדרישה שלא להפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם".

"סגן מזכירת המדינה האמריקנית וכן מפקדת יוניפי"ל הפעילו לחצים עצומים למניעת התהלוכות", דיווח העיתון. "יוניפי"ל עצמו הכריז על דרום לבנון שטח צבאי סגור". אחד הבכירים הפלסטינים המעורבים בארגון פעילויות המחאה אמר לעיתון כי הפעילויות הצפויות בוטלו לא רק בלבנון - כי אם גם בסוריה, בירדן, במצרים וברשות הפלסטינית. "במדינות הללו לא צפויות פעילויות גדולות", אמר הבכיר לעיתון.

הרמטכ"ל: אנחנו ערוכים

בצה"ל ובמערכת הביטחון, עם זאת, נערכים בכוננות גבוהה לאירועים אפשריים ביום ראשון הקרוב. המשטרה העלתה כבר היום את הכוננות בירושלים, שצפויה להימשך עד ראשית השבוע - גם בצפון. אמש התייחס הרמטכ"ל בני גנץ להיערכות צה"ל לאירועים ואמר: "צה"ל נערך בכל הגזרות לקראת 'יום הנכסה. מטבע הדברים אנחנו באמת נערכים. נציב את הכוחות ואת הפיקוד קדימה. אני מאמין שיהיה בסדר".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם הוא אתמול לאירועי ה"נכסה" הצפויים. "לפני שבועיים וחצי, ב-15 במאי, ציינו את יום הקמת מדינת ישראל, והיינו עדים לניסיונות של אויבינו לפרוץ את גבולנו. פרובוקציות משותפות לאירן, סוריה חיזבאללה וחמאס", אמר נתניהו בכינוס הייטק בירושלים. "אותם גורמים צפויים שוב בימים הקרובים לקרוא תיגר על ריבונותנו ולערער על גבולות המדינה".

"לישראל, כמו לכל מדינה בעולם, שמורה הזכות וגם החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם", הוסיף ראש הממשלה. "ההנחיות שלי ברורות: לפעול באיפוק אך בנחישות הדרושה כדי לשמור על יישובנו, על אזרחינו ועל גבולותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת