לבנון: "תהלוכות יום הנכסה בוטלו"

בזמן שבישראל מעלים כוננות ונערכים לאירועים חריגים לאורך הגבול בראשית השבוע הבא, מדווח היום בלבנון כי כל אירועי "יום הנכסה" מבוטלים. "לא ייערכו שום טקסים לאורך הגבול עם פלסטין", דווח בעיתון לבנוני המזוהה עם חיזבאללה. . "הסיבות לכך הרבות – ובהן הדרישה שלא להפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם"

האם המסרים החריפים שהעבירה ישראל בימים האחרונים ללבנון ולסוריה עשו את שלהם? תהלוכות "יום הנכסה" לעבר הגבול, שצפויות היו להתקיים ביום ראשון הקרוב בשתי המדינות בוטלו - כך מדווח עיתון לבנוני המזוהה עם ארגון חיזבאללה. על פי הדיווח, ההחלטה התקבלה אמש "בעקבות לחצים אמריקניים על ממשלת לבנון".

"לא ייערכו שום טקסים לאורך הגבול עם פלסטין", דיווח היום העיתון הלבוני "אל-אח'באר". "התהלוכות יידחו או יבוטלו, ולא יצויין השנה יום הנכסה בלבנון. הסיבות לכך הן הרבות - ובהן הדרישה שלא להפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם".

"סגן מזכירת המדינה האמריקנית וכן מפקדת יוניפי"ל הפעילו לחצים עצומים למניעת התהלוכות", דיווח העיתון. "יוניפי"ל עצמו הכריז על דרום לבנון שטח צבאי סגור". אחד הבכירים הפלסטינים המעורבים בארגון פעילויות המחאה אמר לעיתון כי הפעילויות הצפויות בוטלו לא רק בלבנון - כי אם גם בסוריה, בירדן, במצרים וברשות הפלסטינית. "במדינות הללו לא צפויות פעילויות גדולות", אמר הבכיר לעיתון.

הרמטכ"ל: אנחנו ערוכים

בצה"ל ובמערכת הביטחון, עם זאת, נערכים בכוננות גבוהה לאירועים אפשריים ביום ראשון הקרוב. המשטרה העלתה כבר היום את הכוננות בירושלים, שצפויה להימשך עד ראשית השבוע - גם בצפון. אמש התייחס הרמטכ"ל בני גנץ להיערכות צה"ל לאירועים ואמר: "צה"ל נערך בכל הגזרות לקראת 'יום הנכסה. מטבע הדברים אנחנו באמת נערכים. נציב את הכוחות ואת הפיקוד קדימה. אני מאמין שיהיה בסדר".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם הוא אתמול לאירועי ה"נכסה" הצפויים. "לפני שבועיים וחצי, ב-15 במאי, ציינו את יום הקמת מדינת ישראל, והיינו עדים לניסיונות של אויבינו לפרוץ את גבולנו. פרובוקציות משותפות לאירן, סוריה חיזבאללה וחמאס", אמר נתניהו בכינוס הייטק בירושלים. "אותם גורמים צפויים שוב בימים הקרובים לקרוא תיגר על ריבונותנו ולערער על גבולות המדינה".

"לישראל, כמו לכל מדינה בעולם, שמורה הזכות וגם החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם", הוסיף ראש הממשלה. "ההנחיות שלי ברורות: לפעול באיפוק אך בנחישות הדרושה כדי לשמור על יישובנו, על אזרחינו ועל גבולותינו".

צה"ל משפץ את גדר הגבול

ליד מג'דל שמס, חיילי צה"ל המשיכו אתמול בעבודות לחיזוק גדר הגבול עם סוריה. התצפיתנים בולטים בשטח, שדות מוקשים חדשים הונחו וגם הטרקטורים עובדים במרץ. לאיש בגזרה אין אישור להתראיין, אך היקף העבודות בשטח מעיד על הכנות רציניות.

בגזרה הסורית לא ידוע על תהלוכות ביום ראשון. הקריאות בפייסבוק לצעוד אל הגבול קיימות, אך לפי שעה לא ברור הם הן תסתיימנה בצורה אלימה, כמו בחודש שעבר באירועי "יום הנכבה". בערוצי הטלוויזיה הפלסטיניים נקראים ההמונים לשוב ולצעוד אל הגבול, ובכיר ב"גדודי חללי אל-אקצה" בלבנון, מוניר אל-מקדח, מבטיח אתמול בראיון טלפוני בלעדי עם חדשות 2: "הצעדות יימשכו עד שייפול הכיבוש וכל פלסטין תשוב".

דרום לבנון: שטח צבאי סגור

צבא לבנון הודיע כי כל אזור הגבול יהיה שטח צבאי סגור, לרבות אזור שער פאטמה. זאת, אחרי שבעימות הקודם נהרגו מספר פלסטינים שניסו לחצות את הגדר. "בלבנון יש כמעט 70 אלף פליטים שבוודאי ישתתפו בהפגנות", מבטיח הבכיר הפלסטיני. "המאבק המזויין הוא זכותו המקודשת של העם הפלסטיני כדי להחזיר כל חלקת אדמה בפלסטין הכבושה".

גם ביהודה ושומרון צה"ל נערך בכוחות גדולים. ישראל עצרה בגדה שורה של פעילי חמאס, על מנת למנוע את שלהוב המהומות. במגזר הערבי לא צפויים אירועים לציון "יום הנכסה", אך הרמטכ"ל אומר הערב כי צה"ל ערוך בכל החזיתות לאירועי יום ראשון. "תמיד יש אירועים ותמיד יהיו אתגרים", אמר רב-אלוף גנץ. "נציב את הכוחות ואת הפיקוד קדימה, צה"ל ערוך ומוכן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת