במשט לעזה: ספינה מארה"ב עם יהודים

המשט הבא שייצא בסוף החודש לכיוון עזה צפוי לכלול גם ספינה אמריקנית בבעלות יוונית, שרבע מ-34 נוסעיה צפויים להיות יהודים - כך כותב ה"ניו יורק טיימס". בין הנוסעים - קשישה בת 86 שהוריה נספו בשואה וטייס לשעבר בחיל האוויר. "הקהילות היהודיות בארה"ב ובישראל אינן מדברות בשמי", מסבירה אחת הנוסעות

יהודים נגד ישראל: מאחד מנמלי הים התיכון תצא אניה אמריקנית לכיוון עזה, במשט המתוכנן הבא. מדובר בספינה הקיימת בבעלות חברה יוונית שרשומה בדלאוור. כרבע מ-34 הנוסעים שיפליגו בספינה זו יהיו יהודים, בכללם אשה בת 86, הדי אפסטין, שהוריה ניספו בשואה, וטייס לשעבר בחיל האוויר הישראלי, שסרב לצאת לגיחות מעל רצועת עזה. הוא יהיה חבר בצוות הספינה - כך חושף היום "ניו יורק טיימס".

שמו של הטייס לא נמסר, אך במשט שהפליג לעזה בסוף ספטמבר אשתקד, ונבלם ע"י שייטת 13, השתתפו טייס חיל האוויר יונתן שפירא, ניצול השואה ראובן מוסקוביץ, אב שכול בשם רמי אלחנן ושני ישראלים אחרים. לא ברור אם שפירא הוא אכן הטייס הישראלי שישתתף במשט הבא.

לדברי "טיימס", במשט המתוכנן לסוף החודש ישתתפו עשר ספינות, שיישאו לפחות 1,000 נוסעים. כמה ספינות מיועדות להשיט אזרחי מדינות ספציפיות: אזרחים מספרד, קנדה, שוויץ, אירלנד וספינה שעליה יהיו יהודים אמריקנים.

שם הספינה האמריקנית הוא "תעוזת התקווה" (Audacity of Hope), כשם ספרו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כפי שסיפרה לעיתון לסלי קייגן, שמארגנת את הפלגה הספינה. "אנו שולחים מסר לממשלתנו שלנו. אנו חושבים שהיא יכולה למלא תפקיד הרבה יותר חיובי מכפי שהיא ממלאת עכשיו, לא רק (בדחיפה) להסרת המצור מעל עזה, אלא גם בסיום הכיבוש כולו", אמרה קייגן. "שם הספינה נותן ביטוי למה שאנו מאמינים בו - אפשר לחולל שינוי באופן חיובי, וזו עמדה שטומנת בחובה תקווה רבה מאוד".

"שואבים השראה ממרתין לות'ר קינג"

לדברי המארגנים, הספינה האמריקנית תישא מכתבים מאמריקנים לפלסטינים, לא סיוע. הנוסעים בספינה הזו אומרים שהם תומכים בעם הפלסטיני, לא בחמאס. הם משווים את האסטרטגיה שלהם לזו של "נוסעי החירות" (Freedom Riders), קבוצה גדולה של לבנים, בעיקר מהחוף המזרחי, רבים מהם יהודים, שלפני 50 שנה נסעו באוטובוסים למדינות בדרום ארה"ב, בקמפיין מאורגן היטב, כדי לקרוא תיגר על מדיניות האפליה הגזעית שהיתה נהוגה שם אז.

גבריאל שיבוני, סטודנט מאוניברסיטת אריזונה, שמתכנן להפליג במשט אמר ל"טיימס": "המיזם הזה שואב השראה מעקרונות הפעולה הישירה של מרטין לותר קינג. הכוונה היא ליצור מצב כל כך טעון מתיחות עד שהוא יאלץ את העולם להתבונן ולראות מה קורה לפלסטינים".

הדי אפסטין, בת ה-86, הסבירה את השתתפותה: "הקהילה היהודית בארה"ב וישראל אומרות שהן מדברות בשם כל היהודים. הן לא מדברות בשמי. הן אינן מדברות בשם היהודים מהארץ הזו (ארה"ב) שעומדים להפליג על הספינה האמריקנית ובשם רבים אחרים שניצבים מאחורינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת