הרמטכ"ל: "נציב הכוחות ביום הנכסה קדימה"

בצה"ל מעלים כוננות לקראת האירועים הצפויים ביום ראשון, אז יציינו בעולם הערבי את אירועי מלחמת ששת הימים. גדרות הגבול תוקנו ובצדם הונחו שדות מוקשים. הרמטכ"ל מבטיח שאירועי "יום הנכבה" לא יישנו: "אנחנו ערוכים"

"צה"ל נערך בכל הגזרות לקראת 'יום הנכסה'", כך אמר אמש הרמטכ"ל בני גנץ בהתייחסו לתהלוכות הצפויות במדינות השכנות ביום הראשון, לציון התבוסה במלחמת ששת הימים. "מטבע הדברים אנחנו באמת נערכים. נציב את הכוחות ואת הפיקוד קדימה", אמר גנץ. "אנחנו ערוכים. אני מאמין שיהיה בסדר". במשטרת יתגברו את כוחות הביטחון במזרח ירושלים כדי למנוע הפרות סדר בתום תפילות יום השישי בעיר. כמו כן, גיל המתפללים בהר הבית יוגבל ותאושר כניסה רק לגברים מוסלמים מעל גיל 45 המחזיקים בתעודת זהות כחולה.

במהלך טקס הסיום במכללה לפיקוד ומטה בגלילות, התייחס הרמטכ"ל גם לגל ההפיכות במזרח התיכון. "הסערות המתחוללות באזור מלמדות על חוסר ודאות וחוסר יציבות באזור", אמר רא"ל גנץ.

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם הוא אתמול לאירועי ה"נכסה" הצפויים. "לפני שבועיים וחצי, ב-15 במאי, ציינו את יום הקמת מדינת ישראל, והיינו עדים לניסיונות של אויבינו לפרוץ את גבולנו. פרובוקציות משותפות לאירן, סוריה חיזבאללה וחמאס", אמר נתניהו בכינוס הייטק בירושלים. "אותם גורמים צפויים שוב בימים הקרובים לקרוא תיגר על ריבונותנו ולערער על גבולות המדינה".

"לישראל, כמו לכל מדינה בעולם, שמורה הזכות וגם החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם", הוסיף ראש הממשלה. "ההנחיות שלי ברורות: לפעול באיפוק אך בנחישות הדרושה כדי לשמור על יישובנו, על אזרחינו ועל גבולותינו".

צה"ל משפץ את גדר הגבול

ליד מג'דל שמס, חיילי צה"ל המשיכו אתמול בעבודות לחיזוק גדר הגבול עם סוריה. התצפיתנים בולטים בשטח, שדות מוקשים חדשים הונחו וגם הטרקטורים עובדים במרץ. לאיש בגזרה אין אישור להתראיין, אך היקף העבודות בשטח מעיד על הכנות רציניות.

בגזרה הסורית לא ידוע על תהלוכות ביום ראשון. הקריאות בפייסבוק לצעוד אל הגבול קיימות, אך לפי שעה לא ברור הם הן תסתיימנה בצורה אלימה, כמו בחודש שעבר באירועי "יום הנכבה". בערוצי הטלוויזיה הפלסטיניים נקראים ההמונים לשוב ולצעוד אל הגבול, ובכיר ב"גדודי חללי אל-אקצה" בלבנון, מוניר אל-מקדח, מבטיח אתמול בראיון טלפוני בלעדי עם חדשות 2: "הצעדות יימשכו עד שייפול הכיבוש וכל פלסטין תשוב".

דרום לבנון: שטח צבאי סגור

צבא לבנון הודיע כי כל אזור הגבול יהיה שטח צבאי סגור, לרבות אזור שער פאטמה. זאת, אחרי שבעימות הקודם נהרגו מספר פלסטינים שניסו לחצות את הגדר. "בלבנון יש כמעט 70 אלף פליטים שבוודאי ישתתפו בהפגנות", מבטיח הבכיר הפלסטיני. "המאבק המזויין הוא זכותו המקודשת של העם הפלסטיני כדי להחזיר כל חלקת אדמה בפלסטין הכבושה".

גם ביהודה ושומרון צה"ל נערך בכוחות גדולים. ישראל עצרה בגדה שורה של פעילי חמאס, על מנת למנוע את שלהוב המהומות. במגזר הערבי לא צפויים אירועים לציון "יום הנכסה", אך הרמטכ"ל אומר הערב כי צה"ל ערוך בכל החזיתות לאירועי יום ראשון. "תמיד יש אירועים ותמיד יהיו אתגרים", אמר רב-אלוף גנץ. "נציב את הכוחות ואת הפיקוד קדימה, צה"ל ערוך ומוכן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת