"מאות טילים יפלו במרכז הארץ"

לקראת תרגיל העורף הגדול שייערך החודש, השר להגנת העורף הציג אתמול את הערכתו לאופן שבו תראה המלחמה הבאה של ישראל. "זה יימשך לפחות חודש ימים, גם בימי שישי ושבת, בלי ימי מנוחה", אמר וילנאי וציין כי "גם שדות הגז בלב ים יהוו יעד לטילים מדויקים שמצויים בידי סוריה"

וילנאי. מאות טילים יפלו במרכז הארץ (חדשות 2)

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, השתתף אתמול בכינוס של ראשי החברות החיוניות במשק והציג בפניהם את הערכתו כיצד תראה המלחמה הבאה שבה ישראל תהיה מעורבת. בין היתר, היא תימשך לפחות חודש ימים ותלווה במטחים כבדים של מאות טילים מדי יום עם ראשי נפץ של כחצי טון לעבר מרכז הארץ ולעבר מתקנים רגישים.

"הערבים יודעים להפיק לקחים. הם לא פחדנים ולא בורחים כמו שפעם לימדו את כולנו. הם יודעים שהם לא יכולים להביס את צה"ל בשדה הקרב, אז הם מתכוונים לפגוע בלב המדינה באמצעות טילים", אמר וילנאי וחידד את עמדתו כי "צריך להתכונן למלחמה עם סוריה, חיזבאללה בלבנון ועם חמאס בעזה".

ראשי החברות החיוניות במשק השתתפו אתמול בכינוס ראשון מסוגו לקראת שילובן בתרגיל העורף הגדול שמתכונן לעוד כשלושה שבועות, המכונה "נקודת מפנה 5". במסגרת התרגיל תיבחן המוכנות והיכולת של אותם גופים לספק תוצרת ושירותים חיוניים לאוכלוסייה כשהם מצוים תחת אש. עוד במסגרת התרגיל, תיבחן מוכנות האוכלוסייה לתרחישי חירום, בדגש על צעדי התגוננות בעת ירי נרחב של טילים לעבר העורף, ולראשונה תישמע במסגרתו אזעקה בשעות הערב, במטרה לאפשר למשפחות לתרגל כניסה למרחבים מוגנים.

השר להגנת העורף פנה לראשי החברות: "במלחמה כוללת, רוב העובדים שלכם מגויסים לכל החזיתות, ובמקביל נופלים מדי יום מאות טילים במרכז הארץ. לא אלפים, אלא מאות. בדקנו ומדדנו את זה. חישבנו כמה טילים יש להם, כמה נוכל להשמיד בהפצצות יזומות וכמה ניירט באוויר בפועל".

"הם ינסו לטווח את תל אביב חזק"

"זה יימשך לפחות חודש ימים, גם בימי שישי ושבת, בלי ימי מנוחה", ציין וילנאי והוסיף כי "גם אינטרסים ישראליים-כלכליים, כמו שדות הגז בלב ים, יהוו מוקד לתקיפה באמצעות טילים מדויקים שכבר מצויים בידי סוריה". לפי וילנאי, "הסורים לא צריכים לשגר לעבר המתקנים האלה מטחים של עשרות טילים. המערכות שלהם מספיק מדויקות, כך שירי של כמה בודדים - והכול עולה באוויר. המתקנים בים הם בטן רכה".

העימות הבא בין צה"ל לבין חמאס ושאר ארגוני הטרור בעזה, כך לפי השר וילנאי, יורגש לראשונה גם בתל אביב: "בעימות הבא, זה שיבוא, ייפלו כאן בתל אביב כמה רקטות. הם ינסו לטווח את תל אביב חזק, לא הכול יגיע לכאן והרוב ייפול בדרך, אבל כמה רקטות יפלו גם פה".

בדברים שנשא אתמול באירוע יום ירושלים שצוין בגימנסיה העברית בעיר, התייחס השר וילנאי לסוגיית החייל החטוף. "חמאס יודע שמדינת ישראל תעשה הכל כדי לשחרר את גלעד שליט", אמר. "הנייה וגם רמטכ"ל חמאס לא יודעים היכן מוחזק גלעד. יש חבורה שמחזיקה אותו והיא יודעת. חלק גדול מהם כבר לא איתנו, מסכנים, קרו להם כל מיני תאונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת