נתניהו על יום הנכסה: "נגן על גבולותינו באיפוק אך בנחישות"

ראש הממשלה מתייחס הערב לכוננות בישראל לרגל אירועי "יום הנכסה" הצפויים ביום ראשון, במסגרתם מתכננים פעילי המחאה בעולם הערבי לשוב ולפרוץ את הגבולות עם ישראל. "יש לנו הזכות לשמור על גבולותינו ולהן עליהם", אמר נתניהו. "לא ניתן לקרוא תיגר על ריבונותנו"

כוננות גבוהה במערכת הביטחון לרגל "יום הנכסה", יום תבוסתם של צבאות הרב במלחמת ששת הימים בשנת 1967, שיחול ביום ראשון. שיפוץ גדר הגבול עם סוריה נמשך בימים אלו, ובצה"ל נערכים בעקבות כוונתם של פליטים פלסטינים מסוריה ומלבנון לפרוץ את גדר הגבול.

הערב התייחס לנושא גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לפני שבועיים וחצי, ב-15 במאי, ציינו את יום הקמת מדינת ישראל, והיינו עדים לניסיונות של אויבינו לפרוץ את גבולנו. פרובוקציות משותפות לאירן, סוריה חיזבאללה וחמאס", אמר נתניהו בכינוס הייטק בירושלים. "אותם גורמים צפויים שוב בימים הקרובים לקרוא תיגר על ריבונותנו ולערער על גבולות המדינה".

"לישראל, כמו לכל מדינה בעולם, שמורה הזכות וגם החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם", הוסיף ראש הממשלה. "ההנחיות שלי ברורות: לפעול באיפוק אך בנחישות הדרושה כדי לשמור על יישובנו, על אזרחינו ועל גבולותינו".

צבא לבנון: הגבול - שטח צבאי סגור

מארגני התהלוכות והארגונים אומרים היום בשיחה עם חדשות 2 כי מאות אלפי בני אדם חתמו עד כה על העצומות שהם פרסמו בסוריה, בלנון, מצרים, ירדן, הגדה המערבית ורצועת עזה - וכן הצטרפו לדף הפייסבוק של המחאות הצפויות. לדבריהם, אלפי פעילים צפויים להגיע לגבולות ישראל ולפרוץ אותם ביום הנכסה, בדיוק כפי שעשו לפני כשבועיים. "אנחנו מתכוונים לחזור לחיפה, ליפו ולעכו", אמרו הפעילים. עם זאת, במגזר הערבי בישראל מורגשת אדישות לאירועים - בניגוד לאירועים לפני כשבועיים.

מוקדם יותר היום העלה צבא לבנון את הכוננות באזור הגבול, לקראת האירועים, והכריז על השטח שמדרום לנהר הליטאני "שטח צבאי סגור". בין השאר, הועלתה הכוננות גם בשער פאטמה ולאורך גדר הגבול.

כך ייראה "יום הנכסה" 

בדפי המחאה הפלסטיניים ואתר האינטרנט הקוראים ל"אינתיפאדה שלישית" התפרסם בשבוע שעבר ה"לו"ז הרשמי" של אירועי המחאה המתוכננים לרגל אירועי ציון יום השנה למלחמת ששת הימים ברחבי העולם הערבי. מדובר באותם אתרי אינטרנט בהם אורגנה המחאה ליום הנכבה.

"תכנית העבודה", כפי שמופיעה בקובץ שניתן להורדה באתרי האינטרנט, מחולקת למספר ימים, חלקם בסוף השבוע הראשון של חודש יוני. ביום שישי ה-3 ביוני נקראים "המוסלמים והנוצרים ברחבי העולם הערבי והאיסלאמי, וכן במערב להביע נאמנות לפלסטין ולדרוש מצבאות ערב לשחרר את פלסטין".

על פי ה"תכנית": "תהלוכת השחרור שהחלה בתוניסיה ובמצרים חייבת להסתיים בשחרור ירושלים ופלסטין". במהלך היום נקראים הפעילים להתפלל במסגדים והכנסיות ברחבי העולם הערבי.

ביום ראשון, ה-5 ביוני, נקראים "מיליונים בפלסטין, בירדן, במצרים ובמדינות ערב לצאת לתהלוכות ולקיים פעילויות למען פלסטין והחללים של פלסטין". בין היתר, נקראים הפעילים "לצאת לתהלוכות לעבר הגבול וכן הפגנות מול שגרירות ישראל בקהיר והקונסוליות הישראליות ברחבי מצרים". ביום שלישי, ה-7 ביוני, נקראים הפעילים לציין את יום "נפילתה של ירושלים בידי הציונים, בעמידה משותפת של מיליונים ברחבי העולם הערבי".

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו פוראת נסאר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת