תיעוד: צעקות, אלימות וכוח בפינוי המאחז בבנימין

שעות אחרי שכוחות הביטחון הגיעו למאחז עלי עין שליד רמאללה כדי להרוס מבנים שהוקמו ללא היתר, נמשכות ההאשמות ההדדיות בין שני הצדדים על האחריות להתלקחות האש. צפו ברגעי העימות

תיעוד הווידאו שצולם בשעות הבוקר המוקדמות במאחז עלי עין שבאזור רמאללה ממחיש עד כמה אלים היה העימות שהתרחש במקום, בין השוטרים שבאו להרוס ארבעה מבנים שהוקמו ללא היתר לבין המתנחלים במקום. בסרטון נראים אנשי כוחות הביטחון כשהם מנסים להשתלט על פעילת ימין שעלתה על דחפור של המינהל האזרחי תוך הפעלת כוח.

"אל תגע בי", היא נשמעת זועקת לעבר אחד השוטרים. מתנחל נוסף שעמד לצדה צעק: "דחיפות? תזהר, מה אתה עושה לה? הלו הלו". בעימות עם המתנחלים נפצעו שבעה שוטרים. פעילי ימין שהיו בזירה האשימו את כוחות הביטחון בפרוץ האלימות, ומחו על האופן שבו התבצע המהלך. 

"היה לעבר השוטרים יידוי אסנים מאסיבי. שוטרי המחזו נהגו באיפוק רב גם לנוכח ההתנגדות המאסיבית. דוחה כל טענה בדבר יידוי שלנו מדובר בשוטרים מקצועיים  מבצעים את עבודתם במקצועיות בגבולות החוק בלבד.

במחוז ש"י במשטרה הגיבו על טענות המתנחלים ודחו אותן מכל וכל: "הופעל כוח במידה סבירה. מי שיידה את האבנים היו המתנחלים לעבר השוטרים, ולחלוטין לא להיפך. השוטרים שנראים בתיעוד כשהם מורידים בכוח את האישה מהדחפור עשו זאת באופן מקצועי, כפי הנדרש, מכיוון שמדובר היה בהפרת סדר".

על האישה שתועדה בסרטון מסרו במשטרה: "העלייה שלה לדחפור סיכנה את חייה. היא נעצרה אחרי שתקפה שוטרים, קיללה אותם ואף ירקה עליהם".

"השוטרים פשוט איבדו שליטה"

פעיל הימין מאיר ברטלר, שנכח בגזרת המאחז במהלך הפינוי, תיאר הבוקר את ההתרחשויות בריאיון לערוץ החדשות באינטרנט: "הכוחות הגיעו בסביבות 2:00 בלילה וחסמו את כל האזור. הם החלו לנוע לכיוון עלי עין. כנראה שלא הייתה להם היערכות טובה והם לא ידעו באילו שבילים יש לעבור, לכן הם צעדו כמה שעות. עד שהם הגיעו, השוטרים היו כל כך עצבניים שהם פשוט איבדו שליטה. המג"בניקים יידו אבנים על תושבי המאחז, ממש במטחים", הוא האשים.

ברטלר טען כי בשל האבנים שיידו השוטרים, נפגע בראשו אדם אחר שנזקק לפינוי לבית חולים. "לא ייתכן ששוטרים ייזרקו אבנים על אזרחים. הייתה שם אלימות לא נורמלית. זה מה שקורה כששוטרים שלא ישנים כל הלילה והולכים כמה שעות מגיעים עצבניים לפינוי", הוא האשים. 

ברטלר גם מחר על מדיניות האכיפה נגד המתנחלים: "פינוי מאחזים באישון לילה הוא צעד מאוד פחדני. אם שלטון החוק כל כך חשוב, צריך לעשות את הדברים האלה בגלוי ובשעות היום, באופן מכובד. ההתנהלות כאן היא כאילו שמטפלים באויב - כשלמעשה בסך הכל הגיעו להעיף משפחה מהבית ולהרוס אותו. עכשיו הם התסיסו את כל האזור שהתמלא אש ועשן".

מתנחלים לא, אז למה ערבים כן?

פעיל הימין האשים גם כי בכל הקשור להריסת מבנים שהוקמו ללא היתר, נוהגת המדינה באכיפה סלקטיבית ומפלה בין מגזרים שונים. "לא יכול להיות שליהודי לא תהיה זכות לבנות ולחיות ביהודה ושומרון. בגלל שבחור הקים מבנה של 30-40מ"ר - זו לא סיבה להגיע לכך שהתוצאה תהיה פצועים ורכבים שרופים".

הוא הוסיף גם כי "הבדואים בנגב בונים בצורה חופשית וגם הערבים במזרח ירושלים וציבורים אחרים. המערכות השונות של הממסד יודעות למצוא את הדרך להגיע איתן להבנות או לנסות לפחות, אבל כשמדובר במתנחלים, כנראה משיקולים פוליטיים, זה לא ככה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת