עימות בין שוטרים למתנחלים בפינוי מאחז: "אלימות לא נורמלית"

7 שוטרים שבאו להרוס את בתי המאחז עלי עין שליד רמאללה נתקלו בהתנגדות מצד המתנחלים. שני הצדדים הטיחו האשמות הדדיות על נסיבות פרוץ האלימות. שלושה מתנחלים נעצרו בחשד שתקפו שוטרים

פינוי אלים של מאחז באזור בנימין: כוחות צה"ל, משטרה והמינהל האזרחי הותקפו לפנות בוקר על ידי מתנחלים בזמן פינוי מבנים במאחז עלי עין. שבעה שוטרים נפצעו בעימותים. פעילי ימין שהיו בזירה האשימו את כוחות הביטחון בפרוץ האלימות, ומחו על האופן שבו התבצע המהלך.

פעיל הימין מאיר ברטלר, שנכח בגזרת המאחז במהלך הפינוי, תיאר הבוקר את ההתרחשויות בריאיון לערוץ החדשות באינטרנט: "הכוחות הגיעו בסביבות 2:00 בלילה וחסמו את כל האזור. הם החלו לנוע לכיוון עלי עין. כנראה שלא הייתה להם היערכות טובה והם לא ידעו באילו שבילים יש לעבור, לכן הם צעדו כמה שעות. עד שהם הגיעו, השוטרים היו כל כך עצבניים שהם פשוט איבדו שליטה. המג"בניקים יידו אבנים על תושבי המאחז, ממש במטחים", הוא האשים.

ברטלר טען כי בשל האבנים שיידו השוטרים, נפגע בראשו אדם אחר שנזקק לפינוי לבית חולים. "לא ייתכן ששוטרים ייזרקו אבנים על אזרחים. הייתה שם אלימות לא נורמלית. זה מה שקורה כששוטרים שלא ישנים כל הלילה והולכים כמה שעות מגיעים עצבניים לפינוי", הוא האשים. 

ברטלר גם מחר על מדיניות האכיפה נגד המתנחלים: "פינוי מאחזים באישון לילה הוא צעד מאוד פחדני. אם שלטון החוק כל כך חשוב, צריך לעשות את הדברים האלה בגלוי ובשעות היום, באופן מכובד. ההתנהלות כאן היא כאילו שמטפלים באויב - כשלמעשה בסך הכל הגיעו להעיף משפחה מהבית ולהרוס אותו. עכשיו הם התסיסו את כל האזור שהתמלא אש ועשן".

פעיל הימין האשים גם כי בכל הקשור להריסת מבנים שהוקמו ללא היתר, נוהגת המדינה באכיפה סלקטיבית ומפלה בין מגזרים שונים. "לא יכול להיות שליהודי לא תהיה זכות לבנות ולחיות ביהודה ושומרון. בגלל שבחור הקים מבנה של 30-40מ"ר - זו לא סיבה להגיע לכך שהתוצאה תהיה פצועים ורכבים שרופים".

הוא הוסיף גם כי "הבדואים בנגב בונים בצורה חופשית וגם הערבים במזרח ירושלים וציבורים אחרים. המערכות השונות של הממסד יודעות למצוא את הדרך להגיע איתן להבנות או לנסות לפחות, אבל כשמדובר במתנחלים, כנראה משיקולים פוליטיים, זה לא ככה".

אחרי הפינוי, יצאו מתנחלים מהאזור לצירי התנועה בגזרה וחסמו אותם במחאה על הפינוי. ברטלר אמר כי מדובר בצעד תגובה שלדבריו לגיטימי. "המטרה שלנו הייתה להביע מחאה ברורה וחד משמעית נגד מעשה כל כך לא ראוי שאסור שיעבור בשתיקה. אנחנו לא נאפשר לדרוך עלינו כל הזמן. אני מקווה שמשטרת ישראל תפסיק עם האלימות שלה ושדברים כאלה לא ייקרו בהמשך".

בשל הריסת ארבעה מבנים: רכבו של קצין המשטרה הוצת

משטרת מחוז ש"י וכוחות צבא ומג"ב הגיעו לסייע למינהל האזרחי בפינוי של ארבעה מבנים בלתי חוקיים במאחז ונתקלו בהתנגדות אלימה מצד המתנחלים שהיו במקום. כמה מהם הציתו את רכבו של מפקד תחנת בנימין בעת פינוי המאחז.

בין היתר, חסמו המתנחלים צירים ויידו אבנים לעבר הכוחות. במהלך הפינוי נפצעו קל שוטר יס"מ ושישה שוטרי מג"ב. חמישה מפגינים נפצעו גם הם קל בעימותים. עד כה נעצרו שלושה מתנחלים בגין תקיפת שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת