4 ימים אחרי: חמאס מאיים לסגור את מעבר רפיח

פחות משבוע חלף מאז פתיחתו - וכבר מחלוקות קשות בין חמאס למצרים בעניין מעבר רפיח. בפגישה דחופה שהתקיימה בין נציגי שני הצדדים העלו אנשי החמאס טענות קשות על הגבלת מספר הפלסטינים העוברים במעבר, וכן על הבדיקות הקפדניות. נציגי מצרים הטיחו בפגישה: התעמתנו עם ישראל בשבילכם, מעולם לא היו כאלה הקלות

פחות משבוע חלף מאז נפתח מעבר רפיח אחרי שנים ארוכות, וכבר מסתמן משבר ראשון בין חמאס למצרים סביב תפעול המעבר: בעזה מאשימים את השלטונות במצרים בהערמת קשיים על הפלסטינים המגיעים למעבר, וכן בהגבלת מספר העוברים בו מדי יום - וזאת בניגוד, לטענת הפלסטינים, להבטחות המצריות.

על פי הדיווח הלילה בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", התקיימה שלשום פגישת חירום בין בכירים מצרים ובכירים בחמאס, "על מנת לדון במשבר במעבר רפיח, הנובע מהגבלת מספר העוברים בו מדי יום ל-400 בלבד, ומהדרישה המצרית לקבל את רשימת שמותיהם של העוברים במעבר יום קודם לכן".

בחמאס התלוננו בפגישה עוד כי יש לאפשר לא רק לסטודנטים לעבור במעבר, וכן להקל עם החולים המבקשים לעבור ברפיח. מצרים דורשת להעביר בדיקה רפואית כל אחד מהחולים המבקשים לעבור למצרים. בשל כך, דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית כי בחמאס מאיימים לסגור את המעבר לתנועה.

ואולם, גם למצרים היו טענות קשות כלפי חמאס במהלך הפגישה. בין היתר, טענה מצרים כי היא "התעמתה עם ישראל למען פתיחת המעבר וביצעה הקלות שלא בוצעו מעולם למען העם הפלסטיני". זאת ועוד, העלו המצרים בפגישה את נושא ההברחה במנהרות ונושאים ביטחוניים נוספים.

23 "אסורי כניסה" לא עברו ברפיח

השבוע דווח עוד כי מצרים אסרה את כניסתם של 23 פלסטינים הנחשבים ל"מהווים איום על ביטחונה של המדינה", ואשר הגיעו למעבר רפיח במהלך השבוע וביקשו לקבל אשרת כניסה. ואולם, עם פתיחת המעבר בסוף השבוע שעבר, הביעו בחמאס תקווה כי מדובר רק במהלך ראשון ממספר צעדים שמתכננת מצרים על מנת להקל על תושבי עזה.

שלשום פרסם משרד החוץ הטורקי הודעת תמיכה בהחלטתה של מצרים לפתוח את מעבר רפיח לתנועת פלסטינים. "טורקיה מקווה שפתיחת המעבר תביא את ישראל לשקול מחדש את הסרת המצור", נכתב בהודעה הטורקית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת