נערכים לצעוד לישראל: "נגיע לחיפה, כדאי שתיבהלו"

ב-5 ביוני ימלאו 44 שנים למלחמת ששת הימים. אחרי העימות הקטלני ביום הנכבה, רואים במדינות השכנות במועד "סיבה למסיבה" ומתכוונים לצעוד שוב לתוך שטח ישראל. בצה"ל נערכו בהתאם והפיקו את לקחי האירוע הקודם

אם ניקח ברצינות את התכנית שרוקמים פלסטינים סורים ולבנונים ליום ראשון הקרוב, התמונות שראינו ביום הנכבה בגבול סוריה יהיו משחק ילדים לעומת מה שעלול לצפות לנו.

בשבועות האחרונים נפגשת בדמשק קבוצה של צעירים פלסטינים משכילים, חלקם עורכי דין ועיתונאים, שמתכננים הפגנות ענק לאורך כל גבולותיה של ישראל. המטרה תהיה לחדור אותם ב-5 ביוני - יום השנה ה-44 לפרוץ מלחמת ששת הימים.

בשיחה עם חדשות 2 מדמשק סיפרה עו"ד רובה, אחת ממארגנות התהלוכה הסורית לעבר גבול ישראל, על תמונת המצב הנוכחית בהכנות לקראת האירוע: "יש מאות אלפי צעירים שרוצים לחצות את הגבול. הם שואפים לשוב לאדמות שמהן גורשו המשפחות והאבות שלהם".

היא הדגישה כי "ההפגנות שלנו לא יישאו אופי אלים. אנו נצא לעבר הגבול בידיים ריקות ונניף את דגל פלסטין. למקרה שיפזרו לעברנו גז מדמיע, החלטנו לנקוט צעדי זהירות ולכן הצטיידנו במסכות גז, בצל וקולה. אנחנו מארגנים בית חולים שדה למקרה שייפתחו באש חיה נגדנו".

עבור אזרחי ישראל ביקשה עורכת הדין הסורית להעביר מסר ברור - ואף הציבה לעצמה יעד שאליו היא נחושה להגיע אחרי שתפרוץ את גדר הגבול: "אנו מתכוונים להגיע לחיפה ביום ראשון. אנו ואהובי עוד נבקר שם. אנחנו רוצים לבוא לפלסטין ואכן נגיע. הם (הישראלים) צריכים לפחד ולהיבהל ואני ממליצה להם שלא יתעלמו מהרצון של העם הזה".

גם במדינה השכנה מתארגנת יוזמה דומה. מפקד פתח בעיר צידון, קולונל מוניר מקדח, עסוק בהכנות לקראת תהלוכה לעבר גבול הצפון שאליה יתלוו סירות עם פעילים שינסו להגיע לשטח ישראל בדרך הים.

בצה"ל הפיקו את הלקחים

במקביל לאלה, עם התקרבות המועד, נפתחות בפייסבוק עוד ועוד קבוצות שאליהן מצטרפים אלפי חברים שמצהירים על כך שיצטרפו לצועדים לעבר גבולות ישראל. חלק מהם אינם תושבי סוריה ולבנון, אלא אזרחי מצרים וירדן ואף פלסטינים מעזה ומהגדה - שמתכננים לקבל סיוע מערבים בישראל.

בצה"ל למדו ברצינות את אירועי יום הנכבה. בין היתר, עובו גדרות הגבול וסביבותיהן מוקשו. נוסף על כך, יוזרמו כוחות הביטחון לאותם האזורים בפריסה מוגברת - כדי לעצור בזמן אמת מפגינים שינסו להיכנס לתוך שטח ישראל. בכל מקרה, ייערך נוהל מעצר חשוד רגיל לעבר כל אדם שינסה לפרוץ את הגבול - שבסיומו, אם לא יישעו בצד השני להוראות, ייאלצו החיילים לפתוח באש. השאיפה היא כמובן למנוע מבוכה לישראל ולסיים את אותו היום עם מינימום אבידות בנפש.

"נצעד עד שנחזור לחיפה, ליפו ולבאר שבע"

מארגני צעדות המחאה לעבר ישראל הדגישו בשבועות האחרונים כי הם קוראים לפלסטינים "להגיע מהאוויר - ולנחות בכל נמלי התעופה הישראלים".

"המטרה שלנו היא שהכיבוש יהיה כל הזמן בכוננות על ובדאגה רבה", כתבו מארגני המחאה. "נמשיך בצעדות שלנו עד שכל הפליטים יחזרו לחיפה, ליפו, לבאר שבע ולכל הערים הכבושות".

במקביל, בכוונת המארגנים לנקוט בצעד נוסף והוא פתיחת הליך משפטי נגד מנהיגים ישראלים ומפקדי צה"ל בגין תוצאות ה"טבח", כך לטענתם, שאירע ביום הנכבה בגבולות עם סוריה ולבנון. לצורך כך, עשויים המארגנים לפנות גם לאו"ם, בדרישה שיצהירו על תמיכה בפליטים הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת